TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

Фернандеш со гол и асистенција во новата победа на Јунајтед

Локално - пред: 4 часа

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед ја совладаа Астон Вила со 3:0 во дуел од 34-то коло од Премиер лигата. Манчестер Јунајтед игра се поубедливо, а Бруно Фернандеш дава голем придонес. Португалецот му донесее предност на Јунајтед во 27.

75 поврзани вести »

Биковиќ: Ако носите униформа, не удирајте човек кој лежи на земја (ВИДЕО)

Локално - пред: 4 часа

Актерот Милош Биковиќ се огласи на својот Инстаграм по повод протестите што се одржуваат во Белград. Тој во своето обраќање истакна дека не е соодветно полицијата да удира луѓе на улица, а исто така додаде дека демонстрантите не треба да прават ...

Насилни демонстрации во Белград: Кој ги насочува и кој стои зад нив?

Локално - пред: 5 часа

Доколку ова е протест што избувна и исчезнува за неколку дена, може да се каже дека станува збор за спонтана експлозија, која разни групи се обидоа да ја присвојат или насочат. Меѓутоа, ако траат протестите, порано или подоцна ќе се види кој се ...

276 поврзани вести »

Мицкоски од Гази Баба: Првата битка ја добивме, следува втората, одлучувачката и таа е јасна

Локално - пред: 5 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на средба со граѓаните во скопската општина Гази Баба рече дека веќе не се поставува прашањето кој е победникот на 15 јули, туку колку ќе биде победата, а дека маратонот, како што рече, почнал пред ...

234 поврзани вести »

Некоја крв е „послатка“ од другите: Ако ја имате оваа крвна група, вие сте жив мамец за комарци

Локално - пред: 5 часа

Женките комарци зависат исклучиво од протеини од човечка крв, а сепак за нив некои се „повкусни“ од другите, пренесува „Курир“. Во секое општество, постои личност која е попривлечна за комарците, додека има и такви кои ги избегнуваат во широк лак.

9 поврзани вести »

Шекеринска од Демир Хисар: Оваа 2020 е година во која ги реализиравме стратешките приоритети

Локално - пред: 5 часа

Оваа 2020 година е година на резултати кои во минатото само сме ги посакувале, 2020 година за секогаш ќе остане како година во која ние ги реализиравме нашите два стратешки приоритети и затоа 2020 година е и година за важна одлука што ќе се донесе ...

78 поврзани вести »

Студенти го пречекаа Вучиќ во Париз со транспаренти: „Ти си ковидот на Србија“ (ФОТО)

Локално - пред: 5 часа

Група српски студенти и докторанти, кои студираат во Париз, го пречекаа Претседателот на Србија, Александар Вушиќ, пред резиденцијата на српскиот амбасадор со транспаренти на кои пишуваше „Ти си ковидот на Србија“.

55 поврзани вести »

Трифуновиќ одговори на критичарите на протестот во свој стил (ВИДЕО)

Локално - пред: 6 часа

Лидерот на Движењето на слободни граѓани, Сергеј Трифуновиќ, рече дека вечерашниот протест пред Националното собрание е чист граѓански собир, на кој немало десничари, членови на Левијатан и служби.

41 поврзани вести »

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Локално - пред: 6 часа

Ние водиме кампања во согласност со препораките на Комисијата за заразни болести, на здравствените власти, бидејќи најважно е здравјето на граѓаните, исто така, водиме кампања со која што сакаме да им кажеме на граѓаните што направивме во ...

16 поврзани вести »

Ова би можело да промени сè! Наскоро излегува книга што ќе ја открие позадината на хаосот во Белата куќа

Локално - пред: 6 часа

Претседателот на САД Доналд Трамп е прилично отворен човек и не се двоуми да каже сè што има на ум, што многумина го земаат за зло. Но, ако ja прашате Стефани Винстон Волкоф, поранешна советничка во Источна крило во Белата куќа и поранешна најдобра ...

Митрески: На 15 јули се носи одлука дали парите на граѓаните ќе продолжат да завршуваат во нивните буџети или ќе ...

Локално - пред: 6 часа

Целокупната политика што ја водиме подолг период е баш кохезијата на сите граѓани, токму да ја почувствуваат сите граѓани без разлика на нивната етничка припадност да си ја почувствуваат државата како своја, државата да им врати на сите граѓани без ...

16 поврзани вести »

Директорот на Клиника за неврологија се заразил со Ковид-19: Имав контакт со позитивно лице

Локално - пред: 6 часа

Лекарот Иван Барбов, директор на Клиниката за неврологија е позитивен на тестот за коронавирус и се наоѓа во домашна изолација. Тој на својот Фејсбук профил објавил дека денес го добил резултатот за САРС-КоВ-2, кој се покажал како позитивен.

20 поврзани вести »

Села: Доколку се направи Влада само со Македонци, тогаш ќе се формира и Влада со Албанци

Локално - пред: 6 часа

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села за дебатната емисија на ТВ 21 вели дека нема ДУИ да падне доколку се гласа за СДСМ. „Во 2016 година имаше многу Албанци кои гласаа за СДСМ за да ја урнат ДУИ.

49 поврзани вести »

Мицкоски: Буџетскиот дефицит за првите шест месеци е над 26 милијарди денари

Локално - пред: 6 часа

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на телевизија 24 истакна дека мотивацијата е значаен фактор во продуктивноста на работникот, посочувајќи дека државата има сериозни професионалци и луѓе кои мора да се ...

234 поврзани вести »

Провокатори на протестот во Белград

Локално - пред: 6 часа

Експлозии на пиротехнички средства, познати како „топовски удар“, одекнаа околу 21:30 часот на просторот помеѓу Градското собрание и српското претседателство, пред паркот Пионир, во време кога повеќето од демонстрантите седеа пред српскиот парламент ...

276 поврзани вести »

Џош Бролин очекува дете со 20 години помлада жена

Локално - пред: 6 часа

Актерот Џош Бролин и неговата 20 години помлада сопруга, Кетрин, очекуваат второ дете, а веста ја објавија на социјалните мрежи. „Бролините се зголемуваат! Нашето бебе е на пат“, напиша таа на Инстаграм со фотографија на која позира со својата ...

3 поврзани вести »

Николовски од Делчево: Гласајте за луѓе кои реализираат проекти

Локално - пред: 6 часа

Во Делчево вечерва се одржа трибина на која говореше носителот на листа во ИЕ 3, од коалицијата ,,Можеме” Љупчо Николовски и претседателот на Партијата за демократски просперитет на Ромите, Аксел Ахмедовски.

7 поврзани вести »

СЗО предупредува: Во овие ситуации коронавирусот се шири преку воздухот

Локално - пред: 6 часа

Светската здравствена организација соопшти денес дека преносот на коронавирус преку воздухот може да се случи за време на медицинските постапки, кога се ослободуваат аеросолите. Агенцијата наведе дека некои извештаи за пандемијата, кои се однесуваат ...

19 поврзани вести »

Ахмети: Идејата за прв премиер Албанец не е шега

Локално - пред: 7 часа

Идејата за прв премиер Албанец во Република Северна Македонија, ДУИ не ја предложил за да се шегува, рече вечерва претседателот на ДУИ, Али Ахмети од „Плоштад Македонија”, во Скопје. – Ние ова идеја сме ја предложиле за да ја материјализираме и така ...

40 поврзани вести »

Мицкоски во Аеродром: Мора да покажеме дека ќе биде поинаку сè и дека сме поразлични

Локално - пред: 7 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на собир во скопската општина Аеродром рече дека секој кој на 15 јули ќе гласа за СДСМ, всушност ќе гласа за уништување на Македонија затоа што Македонија, рече тој, е „на маса“ на коалицијата СДСМ и ...

234 поврзани вести »