TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар

Макфакс - тукушто објавено

Во Гостивар, на 24 мај, в петок, ќе се одржи шестото издание на меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“. Како што информираат организаторите, се прават последните подготовки за манифестацијата, со која Гостивар го слави ликот и делото на ...

7 поврзани вести »

Без струја делови на општина Илинден

Макфакс - пред: 27 мин

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека се планирани следните технички зафати во дистрибутивната електромрежа во град Скопје и без електрична енергија ќе останат: во периодот од 7 до 17 часот селата Миладиновци, Дељадровци и Текија во општина ...

7 поврзани вести »

Џефри Раш доби повеќе од 2 милијарди долари отштета за клевета

Макфакс - пред: 1 час

Оскаровецот Џефри Раш доби 1,96 милион австралиски долари кога го тужеше за клевета таблоидот во Сиднеј, кој тврдеше дека сексуално малтретирал млада актерка. Минатиот месец сојузниот суд во Сиднеј утврди дека Раш (67) бил наклеветен во текстовите ...

2 поврзани вести »

Научниците ја решиja мистеријата, накитот на Тутанкамон има вонземјанско потекло

Макфакс - пред: 2 часа

Австралиските истражувачи ја решија загатката што повеќе од 100 години ги интригира научниците. Тие открија дека стаклото откриено во накитот на египетскиот фараон Тутанкамон е обликувано под метеорско влијание пред речиси 29 милиони години.

2 поврзани вести »

СП Хокеј на мраз: Русите подобри од Американците, Финците го исфрлија шампионот (видео)

Макфакс - пред: 8 часа

Русија го совлада стариот ривал САД со 4:3 за пласман во полуфиналето на Светското првенство во хокеј на мраз во Братислава, Словачка, додека на Канада и беше потребно продолжение за драматчна 3:2 победа над упорните Швајцарци, откако принудија ...

7 поврзани вести »

Штутгарт и Унион Берлин израмнети во баражот за Бундеслигата

Макфакс - пред: 8 часа

На „Мерцедес бенц арената“ Штутгарт не успеа да направи предност во првиот меч од баражот за Бундеслигата против второлигашот Унион Берлин, откако возбудливиот меч заврши со 2:2. Штутгарт беше 16-ти во Бундеслигата, додека Унион Берлин беше трет во ...

5 поврзани вести »

Иран со остри критики кон САД: Не се откажуваме од нашите цели и да не бомбардираат

Макфакс - пред: 9 часа

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде бомбардиран. Неговата изјава, за време на церемонијата во знак на иранско-ирачката војна во ...

30 поврзани вести »

Сијарто ја обвини западна Европа за лицемерие и ја поддржа употребата на „Хуавеј“

Макфакс - пред: 10 часа

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ги обвини големите западноевропски земји за лицемерие и хистерија, поради критикување на средноевропските држави и нивните деловни договори со Кина, бранејќи ја унгарската употреба на „Хуавеј“ ...

4 поврзани вести »

Украинскиот претседател предлага анкета за тоа како да се преговара со Русија

Макфакс - пред: 10 часа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да ја праша јавноста како неговата земја би требала да преговара со Русија за војната во источна Украина. „Треба да се послуша секоја личност“ рекол Зеленски, кој беше инаугуриран оваа недела, на ...

18 поврзани вести »

(Видео) Заев се сретна со претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ

Макфакс - пред: 10 часа

Во рамките на официјалната посета на Црна Гора, претседателот на Владата, Зоран Заев вечерва се сретна со претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ и со претседателот на црногорското Собрание, Иван Брајовиќ.

47 поврзани вести »

НБА го избра Јокиќ во првата петорка за 2018/19, ова значи убав бонус!

Макфакс - пред: 10 часа

НБА лигата ги објави изборот на најдобрите петорки во сезоната 2018/19 и ѕвездата на Денвер нагетс, Никола Јокиќ успеа да влезе во првиот тим покрај Јанис Адетокумбо, Џејмс Харден, Стивен Кари и Пол Џорџ.

15 поврзани вести »

Ништо од двојната круна за Звезда! Српскиот куп за Партизан (видео)

Макфакс - пред: 10 часа

Партизан успеа со 1:0 да ја победи Црвена звезда на нивниот стадион „Рајко Митиќ“ и да спречи „црвено-белите“ да стигнат до двојната српска круна првпат од 2006 година. Финалето на српскиот куп требаше да се игра на стадионот „Чаир“ во Ниш, но во ...

12 поврзани вести »

Ништо од париско финале Надал-Федерер, би се сретнале во полуфиналето

Макфакс - пред: 10 часа

Рафаел Надал и Роџер Федерер се сместени во истиот дел од ждрепката за Франција опен на Ролан Гарос, што значи дека двајцата долгогодишни ривали би се сретнале во полуфиналето. Надал ќе брка 12.

48 поврзани вести »

(Видео) Мицкоски од Македонски Брод: Овде луѓето не се ни надеваат на ветените 500 евра просечна плата, борбата е да се ...

Макфакс - пред: 11 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска го посети ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Македонски Брод и се сретна со граѓани, членови и симпатизери на партијата. „Денеска гледаме дека деспотот ќе ги распушти сите општински комитети, но не кажа што ...

11 поврзани вести »

„Охрид СОС“: Владата итно да започне со исполнување на сите препораки на УНЕСКО

Макфакс - пред: 11 часа

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ во писмен допис до медиумите се огласи до јавноста по однос на предлог-одлуката која ќе се најде на 43-та седница на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО што ќе се одржи 30 јуни – 10 јули во Баку ...

118 поврзани вести »

Сите 36 лигашки голови на Меси во една минута (видео)

Макфакс - пред: 12 часа

И покрај катастрофалното испаѓање од Лигата на шампионите, Лионел Меси повторно имаше фантастична сезона во Ла лига, постигнувајќи 36 лигашки гола, кои лигата ги собра во фантастично видео од една минута (најдобро потрошената минута денеска).

3 поврзани вести »

Харадинај: Тачи го плаши мојата популарност

Макфакс - пред: 12 часа

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај најави дека ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел на 6 јуни во Берлин. Тој во емисијата „Пресинг“ на Т7, изјави дека состанокот во Берлин, одржан во април со лидерите на Западен Балкан и канцеларката ...

14 поврзани вести »

„Фејсбук“ отстранил над три милијарди лажни профили

Макфакс - пред: 13 часа

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека од октомври минатата година до март годинава, идентификувала и отстранила повеќе од три милијарди лажни профили, што е двојно повеќе од претходните шест месеци.

6 поврзани вести »

Прва изложба на студентите на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер

Макфакс - пред: 13 часа

Во понеделник (27 Мај), во просториите на Музејот на град Скопје, ќе биде отворена првата изложба на студентите од Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер. Поставките на изложбата се изработени како студентски проекти и макети по ...

5 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Голем број на домашни компании се на прагот на затворање поради лошите политики на Владата

Макфакс - пред: 13 часа

Додека двоецот Заев и Анѓушев се шетаат по регионални бизнис форуми и се појавуваат на домашни бизнис собири каде ветуваат решавање на сите проблеми на бизнис сектори, сведоци сме дека голем број на домашни компании се на прагот на затворање поради ...

7 поврзани вести »