TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Ексголманот Себастијан Фреј ѝ избега на смртта, го нападнал опасен вирус (фото)

Макфакс - пред: 22 мин

Поранешниот француски голман, Себастијан Фреј, кој имаше ѕвездени моменти чувајќи ги мрежите на Интер, Парма, Фиорентина и на Џенова, по долго време, се огласи на „Инстаграм“. Тој вели дека со многу среќа едвај останал жив кога пред 3 недели со ...

6 поврзани вести »

„Здравје пред профит“: Изложена макета од шеесеткатниците кај „Холидеј Ин“

Макфакс - пред: 22 мин

Граѓанската платформа „Здравје пред профит во Центар“ на својата страна на „Фејсбук“ објави макета, за која вели, дека ги претставува шеесеткатниците што треба да бидат изградени на паркингот кај хотелот „Холидеј Ин“.

2 поврзани вести »

Мајката на Сала: Барам правда за син ми, платија 17 милиони, а не се грижеа за него

Макфакс - пред: 51 мин

Мајката на трагично загинатиот аргентински фудбалер, Емилијано Сала, Мерседес за угледниот „Лекип“ порача дека виновникот за трагедијата мора да биде казнет. Таа првпат проговори во јавноста за несреќата од 21 јануари кога Аргентинецот го загуби ...

19 поврзани вести »

МАНУ сака да стане Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ

Макфакс - пред: 51 мин

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) претпочита нејзиното ново име да гласи – Академија на науките и уметностите на Република Северна Македонија – МАНУ. Ваквото мислење било усвоено на денешната консултативна седница на која биле ...

37 поврзани вести »

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

Макфакс - пред: 1 час

СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство, вели Социјалдемократскиот сојуз на Македонија реагирајќи на прес-конференцијата на Тони Менкиноски, кој претходно рече дека ВМРО-ДПМНЕ доставиле забелешки на 120 страници за законот за СЈО.

80 поврзани вести »

Пендаровски: Влезот во ЕУ и НАТО обезбедува подобра иднина за младите

Макфакс - пред: 1 час

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски денеска беше во посета на Кочани каде се сретна со граѓани и учествуваше на отврена граѓанска трибина. Со граѓаните, Пендаровски разговараше на актуелни теми поврзани со напредокот на државата во ...

49 поврзани вести »

Роналдо се спаси од суспензија за прославата против Атлетико, го удрија по џебот

Макфакс - пред: 1 час

Иако навивачите на Јувентус и вљубениците во фудбалот стравуваа дека нема да може да уживаат во мајсториите на Португалецот Кристијано Роналдо во двомечот на „старата дама“ со тимот на Ајакс, сепак УЕФА не се одлучи да драстична казна за неговиот ...

48 поврзани вести »

Град Скопје: Да се почитуваат законите за заштита на Матка

Макфакс - пред: 1 час

Градот Скопје реагира на прес-конференцијата на градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, кој денеска истакна дека Општина Сарај ќе ги одбие барањата за легализација на трите платформи на Матка, но сега нема да ги урива.

54 поврзани вести »

Мицкоски во Брисел: Не можеме да се пофалиме со добри бизнис-можности во државата

Макфакс - пред: 2 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и денеска заедно со кандидатот за претседател, Гордана Силјановска Давкова, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски ја продолжуваат ...

101 поврзани вести »

Џафери: Во јуни очекуваме почеток на процесот на преговорите со ЕУ

Макфакс - пред: 2 часа

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за време на студиската посета во Единбург, Шкотска оствари работна средба и со претседателот на шкотскиот парламент, Кен Мекинтош. Џафери го информираше домаќинот за актуелната политичка состојба во нашата ...

28 поврзани вести »

Само месецов евидентирани 70 пожари, институциите апелираат на одговорност

Макфакс - пред: 2 часа

Само во тековниов месец ЈП Национални шуми евидентирало околу 70 пожари со опожарена површина од околу 1,600 хектари. Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство апелираат на крајно внимателно и одговорно однесување на сите лица ...

44 поврзани вести »

Град Скопје ќе наградува компании, домаќинства и институции за придонес во животната средина

Макфакс - пред: 2 часа

Град Скопје го распиша јавниот конкурс за избор на најеколошка компанија, најголем придонес во областа на животната средина, најубаво уреден двор на куќа, зграда или институција, најубав состав на тема екологија и најубав цртеж на тема екологија за ...

8 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки на 120 страници за законот за СЈО

Макфакс - пред: 2 часа

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиновски, кој е дел од работната група во преговорите со власта за новиот закон за обвинителство, рече дека доставиле забелешки за предлог-законот на 120 страници.

24 поврзани вести »

Меморандум меѓу МАСИТ и Стопанската Комора на Северозападна Македонија

Макфакс - пред: 2 часа

Извршните директори на МАСИТ – Стопанската комора за информатички и комуникациски технологии и на Стопанската комора на Северозападна Македонија, Анита Никова Бундовски и Дриљон Исени денеска потпишаа Меморандум за соработка.

5 поврзани вести »

Лука Дончиќ гаѓа тројки и од клупа (видео)

Макфакс - пред: 2 часа

Словенечкиот кошаркар, Лука Дончиќ има одлична сезона во НБА лигата, во дресот на Далас Маверикс. Ноќеска, непосредно пред почетокот на натпреварот меѓу Далас маверикс и Портланд, Дончиќ седнат на клупата за резерви го фрли баскетот кон кошот и тој ...

2 поврзани вести »

Мик Шумахер: Споредбите со татко ми не се проблем, ме споредувате со најдобриот

Макфакс - пред: 2 часа

Шампионот во Формула 3, членот на младинската академија на Ферари, Мик Шумахер прокоментира пред новинари дека не се плаши од споредбите меѓу него и неговиот татко – седумкратниот светски шампион во Формула 1 – Михаел Шумахер.

15 поврзани вести »

Анѓушев и Николовски: Со европски средства и владина поддршка обезбедуваме развој на преработувачката индустрија

Макфакс - пред: 3 часа

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, градоначалничката на општина Тетово, Теута Арифи и директорот на агенцијата за ...

22 поврзани вести »

Полицијата во Астана го растури протестот против промената на името на градот

Макфакс - пред: 3 часа

Казахстанската полиција во четвртокот уапси околу 20 лица, кои протестираа против преименувањето на главниот град на земјата според поранешниот претседател Нурсултан Назарбаев, што беше првата одлука донесена од неговиот наследник, Касим-Јомарт ...

42 поврзани вести »

Хелсиншки: Ромите како ранлива група, многу често се жртви на повеќекратна дискриминација

Макфакс - пред: 3 часа

Хелсиншкиот комитет констатира дека во нашата држава, расната дискриминација е директно или индиректно насочена кон граѓаните припадници на ромската заедница. Според податоците на Комитетот, Ромите како ранлива група, многу често се жртви на ...

5 поврзани вести »

Напаѓачот од Крајстчрч пукал и од својот автомобил, покажуваат снимките

Макфакс - пред: 3 часа

Снимките на безбедносните камери добиени од сопствениците на еден хотел на авенијата „Динс“ во Крајстчрч покажуваат дека напаѓачот кој во петокот уби 50 луѓе, застанал со својот автомобил и од него пукал кон пешаците што се движеле кон една од ...

3 поврзани вести »