TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Макфакс - 15.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што беа детектирани МРП вакцини, со добар и проверен рок, но со техничка грешка на декларациите со македонски јазик.

68 поврзани вести »

Му се тресе столчето на Марселино

Макфакс - 15.01.2019

Челниците на Валенсија, во обид да најдат излез од резултатската криза, му поставиле ултиматум на тренерот Марселино Гарсија Торал. Услов Марселино да остане на функцијата е осмина-финалниот реванш во Купот против Спортинг Хихон.

Шифрин ја декласира конкуренцијата во Кронплац

Макфакс - 15.01.2019

Микаела Шифрин победи на трката во велеслалом која попладнево се возеше во италијанскиот ски-центар Кронплац. Американката ја растури конкуренцијата и ја презеде лидерската позиција во генералниот пласман во оваа дисциплина.

7 поврзани вести »

Германската агенција за разузнавање ќе отвори истрага за екстремно десната партија АфД

Макфакс - 15.01.2019

Германската агенција за разузнавање ќе ја истражува анти-имигрантската партија АфД за да го утврди обемот на нејзините десни екстремистички ставови, објави германски весник. Портпаролот на агенцијата за разузнавање изјави дека не може да ги потврди ...

12 поврзани вести »

Матео Салвини ја обвини ЕЦБ дека ги оштетила италијанските банки

Макфакс - 15.01.2019

Заменик-премиерот на Италија, Матео Салвини, ја обвини Европската централна банка за напад врз банкарскиот систем на неговата земја, велејќи дека побарувањето за дополнителни штедења со цел да се покријат кредитите ќе ја чини земјата 15 милијарди ...

3 поврзани вести »

(Видео) Две експлозии и пукање во луксузен комплекс во Најроби

Макфакс - 15.01.2019

Пукање и две експлозии одекнаа денеска во луксузен хотелски комплекс во главниот град на Кенија, Најроби, пренесе агенцијата „Ројтерс“. „Најпрво слушнавме пукање, а потоа и експлозија и видовме луѓе како бегаат со кренати раце“, рекла жена очевидец ...

76 поврзани вести »

Оперската претстава „Тоска“ во МОБ

Макфакс - 15.01.2019

Оперската претстава „Тоска“ на Џакомо Пучини ќе биде изведена в петок, 18 јануари, со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет. „Тоска“ е приказна за трагичната љубов на Флорија Тоска и сликарот Каварадоси, прекината од еден злогласен шеф ...

7 поврзани вести »

Патничката што пренесе пиштол во авион вратенa во САД

Макфакс - 15.01.2019

Патничката што на почетокот на овој месец на лет од Атланта до Токио успеа да пренесе огнено оружје беше вратена во САД истиот ден кога пристигнала на меѓународниот аеродром „Нарита“ во Јапонија, пренесува Си-ен-ен.

3 поврзани вести »

(Видео) Знамињата во Полска на половина копје

Макфакс - 15.01.2019

Знамињата во Полска денеска беа спуштени на половина копје, а луѓето се потпишуваа во книгите на жалост во општинските згради низ Полска, како и во дипломатските претставништва во странство.

56 поврзани вести »

Македонија и Албанија со заеднички проект на преминот Ќафасан, кој ќе го преполови времето на чекање

Макфакс - 15.01.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Поградец, Албанија, оствари работна средба со албанскиот колега, Сандер Лешај. Како што информираат од МВР, двајцата министри ја потенцирале одличната соработка меѓу полициите на двете ...

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Макфакс - 15.01.2019

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново ги купувала со буџетот за репрезентација, кој најчесто е предвиден за службени ручеци, посети на странски ...

Три мали деца починаа на Флорида, биле во замрзнувачот

Макфакс - 15.01.2019

Три мали деца починаа на Флорида кога играјќи си, останаа заробени во замрзнувачот, соопшти локалната полиција, пренесува „Скај њуз“. Брат (6) и сестра (1) и друго девојче (4) си играа заедно во дворот на семејниот дом.

8 поврзани вести »

Единствена Македонија: Опасна провокација од Џафери со неуставното објавување на закони

Макфакс - 15.01.2019

Талат Џафери продолжува со опасните провокации спрема македонскиот народ и македонската држава со неуставното објавување на Законот за јазици и Законот за ратификација на Договорот за промена на името без потпишување на указот од претседателот ...

Папараците ја фатија Џенифер Гарнер како го допира новото момче меѓу ципите

Макфакс - 15.01.2019

Актерката Џенифер Гарнер (46), поранешната сопруга на Бен Афлек (46), е во врска со претприемачот Џон Милер (40), а неодамна беа фатени од папараците на заеднички шопинг во Лос Анџелес. Актерката веќе не можеше да се воздржува и, покрај многуте ...

3 поврзани вести »

Ципрас: Договор со Македонија и по цена да падне владата

Макфакс - 15.01.2019

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас денеска пред пратениците изјави дека одлучил да стави крај на 27-годишниот спор за името со Македонија и дека сака да ја искористи оваа огромна прилика, и покрај политичката цена која би ја платила неговата влада, ...

90 поврзани вести »

Му го украле автомобилот додека пазарувал во маркет на „Рузвелтова“

Макфакс - 15.01.2019

На скопјанец му го украле автомобилот додека пазарувал во маркет на улица Рузвелтова во Скопје. Според информациите од МВР, вчера во 22 часот во Полициската станица Центар, Д.Г.(40) од Скопје пријавил дека истиот ден во времето од 20.30 до 20.35 ...

13 поврзани вести »

Курц: Западен Балкан повторно во фокусот на вниманието на ЕУ

Макфакс - 15.01.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави денеска во Европскиот парламент во Стразбур дека Западен Балкан повторно е во фокусот на вниманието на Европската Унија и дека регионот има европска перспектива.

Експлозивни направи и куршуми пронајдени во куќа во Куманово

Макфакс - 15.01.2019

Две експлозивни направи, детонаторски каписли и куршуми биле пронајдени во куќа во Куманово. Според информациите на МВР, против И.С.(43) од Куманово е поднесена пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено ...

4 поврзани вести »

Забави германската економија, најслаб раст за пет години

Макфакс - 15.01.2019

Германската економија забележала раст од 1,5 процент во 2018 година, што е најслаба стапка на раст за пет години и претставува значително забавување во споредба со претходната година, се наведува во прелиминарната процена на Федералното биро за ...

15 поврзани вести »

Експлозија во хотелски комплекс во Кенија

Макфакс - 15.01.2019

Експлозија и пукање се слушна околу хотелскиот комплекс во Најроби, главниот град на Кенија. Телевизиските снимки покажуваат чад над хотелските згради. „Нападнати сме, слушаме пукање“, рече неименувана личност која се наоѓа во еден од хотелите за ...

76 поврзани вести »