TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Дибиров: Мислиме на Келн, не знаеме ништо за иднината (видео)

Макфакс - пред: 9 часа

Тимур Дибиров е најдобриот стрелец во Лигата на шампионите во историјата на Вардар, и секако еден од милениците на публиката во Скопје, но и тој признава дека уште не знае што ги чека „црвените“ по заминувањето на сопственикот Сергеј Самсоненко во ...

21 поврзани вести »

Грчката опозиција: Ципрас да замине ако Сириза биде втора на изборите за ЕП

Макфакс - пред: 9 часа

Разликата во гласовите помеѓу владејачката партија Сириза и главната опозициска партија Нова демократија ќе биде голема на изборите за Европскиот Парламент кои се одржуваат следната недела, изјави портпаролот на пратеничката група Нова демократија, ...

4 поврзани вести »

СДСМ: Здравството се унапредува, а на ВМРО-ДПМНЕ му стана навика да злоупотребува трагедии во политички цели

Макфакс - пред: 10 часа

На ВМРО-ДПМНЕ очигледно му стана навика да злоупотребува човечки несреќи во дневнополитички цели, што само покажува во каков очај и безидејност се наоѓа опозициската партија, велат од СДСМ како реакција на изјавата на Маја Славева, која обвини дека ...

9 поврзани вести »

Жена починала во куќа на пријатели, нејзиниот сопруг вели дека ѝ се слошило

Макфакс - пред: 10 часа

Педесет и петгодишна жена од селото Јанковац била пронајдена почината во куќа на пријатели од истото село. Според изјавите на присутните во куќата, таа пред два дена вечерта со сопругот отишла на гости.

11 поврзани вести »

Деветнаесетгодишник нападнат пред дискотека во парк од обезбедувањето

Макфакс - пред: 10 часа

Утрово во полицијата 19-годишник со иницијали П.С. од Крива Паланка пријавил дека пред дискотека во градскиот парк бил физички нападнат од лице од обезбедувањето во дискотеката. „Според пријавеното, во моментот кога П.С.

13 поврзани вести »

Во Русија уапсени Кинези кои со измама одзеле пари од над милион луѓе

Макфакс - пред: 10 часа

Руската полиција на барање на Пекинг уапси двајца кинески државјани на аеродромот Хабаровск, кои се товарат за проневера на 1,9 милијарди во пирамидална измама, соопшти портпаролката на руското Министерство за внатрешни работи, Ирина Волк, а пренесе ...

12 поврзани вести »

(Видео) Славева: Неспособноста на Филипче резултира со човечки жртви

Макфакс - пред: 11 часа

Министерот, Венко Филипче е целосно неспособен за водење на секторот здравство, а резултат од неговата неспособност се човечки жртви, обвини Маја Славева од ВМРО-ДПМНЕ во изјава која ја даде денеска пред Министерството за здравство.

14 поврзани вести »

Експлозија на автобус кај египетските пирамиди, повредени повеќе туристи

Макфакс - пред: 11 часа

Силна експлозија денеска уништи туристички автобус во близина на новиот Голем египетски музеј што се гради во близина на пирамидите во Гиза, објави „Ројтерс“, повикувајќи се на извори од египетските безбедносни служби.

33 поврзани вести »

Плишкова е подготвена за Ролан Гарос, ја крена италијанската титула

Макфакс - пред: 11 часа

Четвртата носителка, Каролина Плишкова ја „збриша“ Британката Џоана Конта со 6:3/6:4 за да ја освои својата најголема титула досега, Италијанскиот опен во Рим. Плишкова, полуфиналистка од Ролан Гарос од 2017 година, сега има 13 титули во кариерата ...

25 поврзани вести »

Маркез не запира, ја донесе 300. победа за Хонда во Ле Ман

Макфакс - пред: 11 часа

Марк Маркез ја забележа својата трета победа во пет трки во новата Мото ГП сезона, покажувајќи дека е подготвен да ја одбрани титулата, откако немаше конкуренција на Француското ГП на легендарната патека Ле Ман.

12 поврзани вести »

Предвремени избори во Австрија на почетокот од септември

Макфакс - пред: 11 часа

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, денеска, по разговорите со австрискиот канцелар Себастијан Курц, се заложи за одржување на предвремени избори на почетокот од септември и како клучно го оцени враќањето на довербата кај граѓаните и ...

30 поврзани вести »

Скопската полиција санкционираше 12 прекршоци од мотоциклисти

Макфакс - пред: 12 часа

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР-Скопје на 18 мај во периодот од 14:00 до 19:00 часот спроведе зајакната акциска контрола по прекршоци што ги чинат возачи на мотоцикли.

17 поврзани вести »

Мицкоски: Честитки за Тамара, Македонија вечна!

Макфакс - пред: 12 часа

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за нас во историјата на ова натпреварувње. Поради ваквиот успех честитки пристигнаа од политичкиот врв во државата, односно ...

61 поврзани вести »

(Видео) Стојановски: Ѓорче Петров e заборавена општина, граѓаните две години ги чекаат ветените проекти

Макфакс - пред: 12 часа

Ништо од чистката на СДСМ, проблемите на граѓаните само се зголемуваат, а главен виновник за тоа е власта, рече на прес-конференција Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ кој истакна дека Ѓорче Петров две години е заборавена општина.

6 поврзани вести »

Мизерната сезона за Реал заврши мизерно – со пораз дома од Бетис (видео)

Макфакс - пред: 12 часа

Конечно, дојде крај на една од најлошите сезони во историјата на Реал Мадрид. На лош начин – со домашен пораз од 0:2 од Бетис, со која „Лос бланкос“ имаат неверојатни 12 порази во шпанската лига оваа сезона.

90 поврзани вести »

Пендаровски до Тамара: Оставивте трајна вредност, песна посветена на секоја жена

Макфакс - пред: 12 часа

Тамара Тодевска со својот настап на Евровизија и песната „Proud“ („Горда“) го освои осмото место, што е највисокиот пласман за нас во историјата на ова натпреварувње. По тој повод, на својот фејсбук-профил честитка упати и претседателот Стево ...

43 поврзани вести »

За вградување на сончеви колектори и нови ПВЦ прозорци обезбеден буџет од 30 милиони денари

Макфакс - пред: 13 часа

Деновиве беа објавени јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во домаќинства, за кој се обезбедени 5 милиони денари и за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во ...

17 поврзани вести »

ДОМ: Екологијата да стане државен приоритет и да не се третира како непотребен трошок

Макфакс - пред: 13 часа

Граѓаните бараат брза и ефикасна испорака на ветеното, па сите политички фактори треба да се вложат целосно, за да ја извлечат државата од зона на чекање, во зона на надеж. Ова беше генералниот заклучок од вчерашната седница на Централниот одбор на ...

8 поврзани вести »

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Пред Собранието оставаме килограм квалитетно брашно за Павле да не се резили пред таксисти

Макфакс - пред: 13 часа

Се редат само образложенија што е тоа „пола” што Павле си го нарачува да му го спремат убаво, истакна денеска во изјава за медиумите, Сергеј Попов, член на Извршниот комитет на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, кој симболично пред Собранието остави килограм ...

80 поврзани вести »

„Вечерње новости“: На Косово со европски пари се купува опрема за трговија со органи

Макфакс - пред: 14 часа

Благодарение на бројни меѓународни донации, пред сѐ од Европа, на Косово се отворени многу клиники со најсовремена опрема, каде што меѓу другото, се вршат нелегални трансплантации и трговија со човечки органи, пишува српскиот дневен весник „Вечерње ...

21 поврзани вести »