TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

На автопатот „Пријателство“ во камион превезувани 43 мигранти од Бангладеш

Макфакс - пред: 18 часа

Во близина на бензинска пумпа на автопатoт „Пријателство“, во правец од ГП Табановце- Куманово, синоќа полициски службеници од Полициска станица Сопот, постапувајќи по претходно добиено известување, го привеле Б.Д.

26 поврзани вести »

СДСМ: Мицкоски беше најлош директор на ЕЛЕМ, заедно со Груевски ја поскапеа струјата и го ограбија народот

Макфакс - пред: 18 часа

Извршителот Мицкоски, советникот на Груевски за енергетика, беше најлошиот директор на ЕЛЕМ и водеше катастрофална енергетска политика. Во негово време цената на струјата растеше, а тој со професорска плата стана сопственик на хидроцентрали, ...

102 поврзани вести »

Рамос: Го прашав судијата дали има личен проблем со мене

Макфакс - пред: 19 часа

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос го нападна судијата Алехандро Ернандез Ернандез по изненадувачкиот пораз од 0:1 од Леванте, велејќи дека тој имал некој личен проблем со него. Рамос доби жолт картон по само 10 минути игра, и го обвини судијата ...

10 поврзани вести »

(Видео) Загина во ракетата што сам ја направи, сакаше да докаже дека Земјата е рамна

Макфакс - пред: 19 часа

Американскиот авантуристички пилот, познат како „Лудиот“ Мајк Хјус, загина вчера обидувајќи се да ја лансира ракетата што сам ја направи, објави Си-ен-ен. „Нашите мисли и молитви се со семејството на Мајк, како и пријателите во овој за нив многу ...

15 поврзани вести »

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

Макфакс - пред: 19 часа

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека во руски извештаи неосновано се тврдело дека Америка започнала со појава на ...

360 поврзани вести »

Си дадоа авто-кош за да примораат продолженија, но не им успеа (видео)

Макфакс - пред: 19 часа

Во мечот од квалификациите за јуниорската Евролига помеѓу Мега Бемакс и Париз се случи нешто што никогаш не сме виделе на кошаркарските терени – српскиот тим си постигна авто-кош за да примора продолженија, но итриот план не им успеа.

4 поврзани вести »

По грешка пуштиле 23 патници од крузерот без повторен тест за коронавирус

Макфакс - пред: 19 часа

Владата на Јапонија дозволила да се симнат 23 патници од крузерот „Дајмонд принцес“ без повторно тестирање на коронавирус по истекот на двонеделниот карантин. Јапонскиот министер за здравство, Кацунобу Като се извини за пропустот.

360 поврзани вести »

Силен земјотрес на границата меѓу Иран и Турција

Макфакс - пред: 20 часа

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер го погоди регионот на границата меѓу Иран и Турција, соопшти Европскиот Медитерански сеизмолошки центар. Иранските власти соопштија дека нема значи за штети или жртви.

73 поврзани вести »

Сандерс води во Невада, порача дека ќе работи спротивно од Трамп

Макфакс - пред: 20 часа

Сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс според проценките на Си-ен-ен победи на кокусот на демократите во Невада, додека поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден е на второто место. Си-ен-ен пренесува дека Џо Бајден според истражувањата кон крајот ...

44 поврзани вести »

Мајк Тајсон му се „ситеше“ на Вајлдер за поразот? (видео)

Макфакс - пред: 20 часа

Мајк Тајсон беше еден од најрадосните гледачи во Лас Вегас откако боксерот кој го носи името во негова чест, Тајсон Фјури стана ВБЦ шампион со доминантна победа над Дионтеј Вајлдер. Тренерот на Вајлдер по седум рунди реши дека „Бронзениот бомбардер“ ...

104 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ ветува финансирање на половина од трошоците за изградба на нова енергетска фасада во домовите

Макфакс - пред: 20 часа

Мерките и проектите кои што ВМРО-ДПМНЕ ги ветува ќе донесат обнова на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ преку новата програма планира проект со кој ќе им обезбеди на граѓаните енергетска обнова во нивните домови, најави партијата ВМРО-ДПМНЕ.

45 поврзани вести »

Адетокумбо и Бакс ја покажаа силата (видео)

Макфакс - пред: 20 часа

Во тоа за што многумина го најавуваат како можно финале на Источната конференција, Милвоки бакс со доминантна трета четвртија со 119:98 ја совлада Филаделфија 76ерс. Јанис Адетокумбо имаше нова „ѕверска“ партија со 31 поен, 17 скока и 8 асистенции ...

24 поврзани вести »

Италијанскиот премиер откажа три меча од Серија А поради корона вирусот!

Макфакс - пред: 20 часа

Во неочекуван потег, италијанскиот премиер Џузепе Конте во саботата навечер ги откажа сите спортски натпреварувања во регионите Ломбардија и Венето поради корона вирусот, што значи дека денеска нема да се играат мечевите Интер-Сампдорија, ...

360 поврзани вести »

Сончево со температури до 16 степени

Макфакс - пред: 20 часа

Времето претпладне студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 16 степени. Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно ...

58 поврзани вести »

Фјури го „смачка“ Вајлдер во седум рунди! (видео)

Макфакс - пред: 21 часа

Тајсон Фјури го имаше својот најдобар меч во боксерската кариера, за повторно да стане светски шампион во бокс, нокаутирајќи го Дионтеј Вајлдер во седмата рунда од римечот во Лас Вегас. Британецот го „здроби“ својот ривал на начин на кој малкумина ...

104 поврзани вести »

Музејот во Аушвиц го предупреди Џеф Безос да повлече антисемитска книга за деца од „Амазон“

Макфакс - 22.02.2020

Американскиот милијардер Џеф Безос, сопственик на „Амазон“ е предупреден од музејот во Аушвиц, од својата платформа да ја повлече антисемитската книга за деца со содржина од нацистичката ера.

Авиокомпаниите губат речиси 30 милијарди долари поради коронавирусот

Макфакс - 22.02.2020

Авиокомпаниите од азиско-пацифичкиот регион поради коронавирусот ќе загубат 27,8 милијарди долари, додека пак побарувачката за авиобилети во тој регион ќе се намали за 13 отсто, покажуваат проценките на Меѓународното здружение на авиопревозници.

360 поврзани вести »

Жесус го реши дербито за второто место (Видео)

Макфакс - 22.02.2020

Манчестер сити го доби Лестер во последниот меч од саботната програма во Премиер лигата. Во 27 коло, на „Кинг Пауер“, Сити славеа со голот на Габриел Жесус. Избраниците на Пеп Гвардиола беа подобри на терени и на крајот заслужено победија.

7 поврзани вести »

Халеп преку Рибакина до титулата во Дубаи

Макфакс - 22.02.2020

Симона Халеп ја освои титулата на ВТА турнирот во Дубаи. Романката во финалето ја победи Елена Рибакина со 3/6, 6/3, 7/6. Светската број 2 и талентираната тенисерка од Казахстан одиграа исклучителено квалитетен меч кој по два и пол часа борба и ...

7 поврзани вести »

Марш за Асанж, поддршка и од познати личности во Британија

Макфакс - 22.02.2020

Повеќе стотици луѓе, кои го поддржуваат Џулијан Асанж, денеска маршираа во Лондон. Целта на нивниот марш е да извршат притирок на британската влада да го одбие барањето за есктрадиција на основачот на Викиликс на САД, каде би требало да се соочи со ...

2 поврзани вести »