TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Тамара го освои осмото место на „Евровизја“, нејзината изведба ни го носи највисокиот пласман досега

Макфакс - 19.05.2019

Македонија и нашата претставничка Тамара Тодевска за првпат годинава од речиси сите земји добија поени на изборот за песна на Евровизија. Песната „Proud“ во изведба на Тамара освои 237 поени од стручното жири, но само 58 од телевоутингот, што беше ...

388 поврзани вести »

Ѓоковиќ го „спушти на земја“ Шварцман и се избори за ново финале со Надал

Макфакс - 18.05.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра против Рафаел Надал во финалето на Мастерс турнирот во Рим. Предмалку Србинот по дваиполчасовна борба го совлада аргентинскиот „преизвикувач“ Диего Шварцман со 2-1 во сетови 6-3 6-7 6-3.

107 поврзани вести »

(Видео) Очајни вештини за паркирање регистрирани на камера, во еден момент автомобилот заврши во ограда

Макфакс - 18.05.2019

Паркирањето не им оди од рака на сите возачи, особено ако треба да се паркираат во рикверц. Така, еден пензионер се изнамачи да го паркира својот мал автомобил, а за сето време додека траеа неговите напори, соседот го снимаше од својата тераса.

Австрискиот претседател остро го осуди вицеканцеларот и рече дека избори се неизбежни

Макфакс - 18.05.2019

Австрискиот претседател, Александар ван дер Белен, вечерва изјави дека со делувањето на некои членови на австриската влада е изгубена довербата во институциите и е извалкан угледот на Австрија, што е причина поради која предвремени избори се ...

30 поврзани вести »

Нико Ковач: Останувам тренер и идната сезона, имам информации од прва рака!

Макфакс - 18.05.2019

Тренерот на Баерн Минхен, Хрватот Нико Ковач по освоената титула во Бундеслигата денеска не ја тргнуваше насмевката од лицето, а не изостана и традиционалното поливање со пиво. Таа „должност“ му припадна на Арјен Робен.

22 поврзани вести »

Демонстрантите во Виена го прославија колапсот на владејачката коалиција

Макфакс - 18.05.2019

На плоштадот меѓу седиштата на австриската влада и претседателот на Републиката вечерва илјадници луѓе го прославија колапсот на владејачката коалиција која беше составена од Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц и Слободарската ...

57 поврзани вести »

ЛШ жени: Лион четвртипат во низа шампион, Барса на Андонова немоќна (видео)

Макфакс - 18.05.2019

Фудбалерките на Олимпик Лион продолжуваат да доминираат во фудбалска Европа и четврта година во низа стануваат шампионки на Стариот континент. Лион во финалето кое попладнево се одигра на стадионот „Ференц Пушкаш“ во Будимпешта убедливо со 4-1 ја ...

4 поврзани вести »

Сити го понижи Вотфорд во ФА Купот, победа со 6:0 за првата триплета (видео)

Макфакс - 18.05.2019

Уште не се средени впечатоците од минатонеделното драматично освојување на титулата во Премиерлигата за фудбалерите на Манчестер Сити, а денеска нов блесок за избраниците на Пеп Гвардиола.

52 поврзани вести »

Курц најави предвремени избори во Австрија

Макфакс - 18.05.2019

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предложи распишување за предвремени избори во земјата откако вицеканцеларот и негов коалиционен партнер, Хајнц-Кристијан Штрахе поднесе оставка по она што тој го нарече политички атентат”.

57 поврзани вести »

Вучиќ го отвори за сообраќај јужниот крак на Коридорот 10

Макфакс - 18.05.2019

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, попладнево пристигна во Грделица, на локацијата Косина 2, на последната и најсложена делница од автопатот на јужниот крак од Коридорот 10, пренесе агенцијата „Танјуг“.

79 поврзани вести »

Џенова на Пандев киксна со Каљари, ВАР им донесе бод во 88 минута

Макфакс - 18.05.2019

Екипата на Џенова за која 90 минути одигра капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев киксна на домашен терен против тимот на Каљари. Мечот заврши 1-1 благодарение на голот од пенал на домашниот капитен Кришито откако од ВАР ...

30 поврзани вести »

(Видео) Арнолд Шварценегер нападнат во Јужна Африка

Макфакс - 18.05.2019

Американскиот актер, Арнолд Шварценегер, беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA, се гледа како 71-годишниот Шварценегер стои и се слика со деца на спортски настан во Јоханесбург, кога ...

26 поврзани вести »

(Видео) Германска компанија сака да лансира летачко такси во 2025 година

Макфакс - 18.05.2019

Германската стартап компанија „Лилиум“, со седиште во Минхен, претстави прототип од летачко такси со пет седишта. „Лилиум Џет“, кој претходно овој месец го направи својот прв лет, е дел од летачката такси служба за која компанијата тврди дека ќе ...

7 поврзани вести »

Валенсија во „фотофиниш“ стигна до ЛШ, Хетафе, Севиља и Еспањол во Лига Европа

Макфакс - 18.05.2019

Шпанска Валенсија во последното коло од Примера славеше гостинска победа кај Валјадолид со 0-2 и со тоа си обезбеди пласман во Лигата на шампиони идната сезона. Солер и Родриго беа хероите на Валенсија кои и донесоа важни 3 бода на екипата.

90 поврзани вести »

Големи се шансите скандалозно видео да ја втурне Австрија во предвремени избори

Макфакс - 18.05.2019

Предвремените избори во Австрија се скоро сигурни по оставката која ја поднесе вицеканцеларот, Хајнц Кристијан Штрахе, поради аферата во врска со видео-запис од 2017 година, на кој се гледа како на наводна внука на руски милијардер тој и нуди ...

57 поврзани вести »

Полициски кордон околу Евровизиската сала во Тел Авив

Макфакс - 18.05.2019

Додека пејачи ги прават последните подготовки за вечерашните настапи на Евровизија во Тал Авив, израелската полиција формираше кордон, за згплемено ниво на безбедност, околу сдалата во која ќе се одвива натпреварувањето, со цел да се оневозможат ...

48 поврзани вести »

Лабуристите го признаа поразот на изборите во Австралија

Макфакс - 18.05.2019

Лидерот на австралиската опозиција, Бил Шортен, денес го призна поразот пред премиерот Скот Морисон на општите избори во земјата. Шортен во Мелбурн се обрати пред поддржувачите на неговата опозициска Работничка партија.

30 поврзани вести »

Баерн Минхен е старо-нов шампион на Германија (видео)

Макфакс - 18.05.2019

Баерн Минхен со стил ја одбрани шампионската титула во Германија откако попладнево со 5-1 на „Алијанц арена“ го совлада Ајнтрахт Франкфурт. Битката за титулата на крајот му припадна на минхенскиот клуб откако Борусија Дортмунд со само два бода ...

22 поврзани вести »

Роботите новинари смислуваат сѐ подобри наслови

Макфакс - 18.05.2019

Сложениот процес на пишување наслови за новинаркски статии, за вештачката интелигенција од американската компанија „Прајмер“ претставува сè помал проблем. Имено, оваа компанија веќе долго време развива вештачка интелигенција, која пишаниот формат ...

6 поврзани вести »

Политички скандал ја тресе Виена, Курц вечерва ќе ѝ се обрати на јавноста

Макфакс - 18.05.2019

Австрискиот канцелар Себастијан Курц има тешка задача да одлучи за судбината на австриската влада, по скандалот во врска со вицеканцеларот и претседател на Слободарската партија, Хајнц Кристијан Штрахе, кој веќе поднесе оставка од сите политички ...

57 поврзани вести »