TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Илија Несторовски како опција во нападот на белградска Црвена Звезда?

Макфакс - 18.05.2019

Српските медиуми наголемо шпекулираат дека има голема можност македонскиот фудбалски репрезентативец, Илија Несторовски (29) кариерата да ја продолжи во Белград, во редовите на екс-европскиот фудбалски шампион, Црвена Звезда.

Принцот Вилијам зборуваше отворено за смртта на мајка му и менталното здравје

Макфакс - 18.05.2019

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се спореди со ништо друго. Зборувајќи со Би-би-си за менталното здравје, принцот рекол дека ...

3 поврзани вести »

Ангела Меркел пристигна во Загреб

Макфакс - 18.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел пристигна во Загреб, а хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ја пречека на Марков плоштад. Меркел дојде во Загреб за да присуствува на централниот предизборен собир на ХДЗ пред изборите за Европскиот парламент кои ...

36 поврзани вести »

Учебниците по историја под детална ревизија, во духот на Преспанскиот договор ќе бидат ослободени од иредентистички ...

Макфакс - 18.05.2019

На 17 и 18 мај во Охрид се одржа четвртиот состанок на Заедничкиот интердисциплинарен комитет за историски, археолошки и образовни прашања, формиран согласно Преспанскиот договор, информираат од Министерството за надворешни работи.

39 поврзани вести »

Лотито: Сергеј е најдобриот играч во средниот ред во лигата, нема цена!

Макфакс - 18.05.2019

Претседателот на римски Лацио, Клаудио Лотито според последните изјави нема намера да го продаде играчот од среден ред на Лацио, Србинот Сергеј Милинковиќ – Савиќ. Лотито во интервју за „Кориере дела Спорт“ вели дека фудбалерот е многу битен во ...

СДСМ: Епидемијата од морбили е резултат на падот на колективниот имунитет поради политиките на ВМРО

Макфакс - 18.05.2019

Поразената ВМРО-ДПМНЕ си вергла по старо, едни исти невистини, лажна загриженост, ништо ново, далеку од јавниот интерес и интересите на граѓаните, реагира СДСМ по прес-конференцијата на Игор Николов од ВМРО ДПМНЕ.

8 поврзани вести »

Курц и под меѓународен притисок по аферата, коалицијата на стаклени нозе

Макфакс - 18.05.2019

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изложен е на голем меѓународен притисок да ја прекине коалицијата со Слободарската партија по аферата што ја тресе австриската влада. На видеото од 2017 година се гледа како вицеканцеларот и претседател на ...

57 поврзани вести »

Недвед го „избркал“ Алегри со ултиматум: Или јас или тој!

Макфакс - 18.05.2019

Прославениот чешки фудбалер кој сега е потпретседател на торински Јувентус, Павел Недвед бил причината за отказот на тренерот на „Старата дама“, Масимилијано Алегри, објави италијанскиот весник „Кориере дела Сера“.

40 поврзани вести »

„Скопје цвета“ – отворен шестиот цветен фестивал

Макфакс - 18.05.2019

Љубителите на цвеќето денеска и утре ќе имаат можност да купат цвеќиња и цветни аранжмани, да добијат корисни совети, да се забавуваат и да се дружат на отворено во рамките на шестиот Скопски цветен фестивал што се одржува во вториот дел на ...

22 поврзани вести »

Пендаровски ѝ посака успех на Тамара: Само напред девојко, земјата се гордее

Макфакс - 18.05.2019

Претседателот Стево Пендаровски со својата сопруга денеска преку телефон и посакале на Тамара успех на настапот на финалето на Евровизија. „Со Бети ѝ посакавме успех на Тамара и нејзиниот тим во финалната вечер на Изборот за песна на Евровизија.

43 поврзани вести »

Четворица малолетници нападнати на скопските улици

Макфакс - 18.05.2019

Вчера напладне на улицата „Венјамин Манџуковски“ двајца 15-годишници од село Арачиново и село Сингелиќ биле физички нападнати од неколку лица на возраст од околу 18 години, јави МВР. Уште еден сличен случај бил пријавен во полицијата вчера, кога ...

6 поврзани вести »

И Гуденус поднесе оставка

Макфакс - 18.05.2019

По оставката на вицеканцеларот и лидер на Слободарската австриска партија, Хајнц Кристијан Штрахе, оставки од сите политички функциии поднесе потпретседателот на десничарската партија Јохан Гуденус.

41 поврзани вести »

„Скапоцените камења“ на скопската Чаршија стануваат видливи преку мобилна апликација

Макфакс - 18.05.2019

Почнувајќи од денеска, посетителите на стариот дел од Скопје – Чаршијата, ќе имаат можност да ја доживеат на целосно нов начин. На нивно располагање ќе биде мобилната апликација „Скопските скапоцени камења“ (Skopje Gems), со која на посетителите им ...

16 поврзани вести »

(Видео) Возачите со саати чекаат ред за да наполнат гориво во Венецуела

Макфакс - 18.05.2019

Возачите во градовите ширум Венецуела со саати вчера чекаа во редовите за гориво, кое е се повеќе недостапно поради блокирањето на увозот и прекинот со работа на втората по големина нафтена рафинерија во оваа земја.

3 поврзани вести »

Штрахе поднесе оставка, скандалозното видео од Ибица го сруши вицеканцеларот

Макфакс - 18.05.2019

Австрискиот заменик-канцелар Хајнц-Кристиан Штрахе поднесе оставка од оваа функција по објавувањето на тајната видео-снимка на која се гледа како тој во Ибица и нуди владини работи на руска добротворка во замена за фиансиска поддршка за неговата ...

57 поврзани вести »

Николовски: Ја воведовме мерката за субвенционирана нафта за земјоделската механизација

Макфакс - 18.05.2019

Во тек е јавниот оглас за набавка на гориво за земјоделска механизација што воедно претставува и последниот чекор од процедурата за воведување на оваа нова мерка. Од Министерството за замјоделство велат дека мерката која за прв пат ја воведува оваа ...

49 поврзани вести »

Ултра-маратон долж Коридор 8: Тевдовски, Шилегов и македонските атлетичари трчаат во поддршка на маратонецот Георгиев

Макфакс - 18.05.2019

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, придружен од градоначалникот на Скопје и атлетичарите од Атлетската федерација го поддржаа ултра – маратонецот Краси Георгиев кој денеска трчаше во Скопје, а ќе продолжи со трчање долж Коридорот 8.

21 поврзани вести »

САД со предупредување за авионите кои летаат над Персискиот Залив

Макфакс - 18.05.2019

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да бидат погрешно идентификувани во услови на зголемени тензии меѓу САД и Иран.

16 поврзани вести »

(Видео) Стоилковски: Богоевски на свој трошок да направи тест за наркотици и да поднесе оставка

Макфакс - 18.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски итно сам да се повлече од пратеничката функција, а МВР и ОБвинителството сериозно да го истражат случајот, побараа од ВМРО-ДПМНЕ. „Аферата Половина грам Кокаин каде главен лик е Павле Богоевски е многу сериозна а власта си ...

80 поврзани вести »

Николов: Се соочуваме со врвот на епидемијата, а здравство зборува за некакви физибилити студии

Макфакс - 18.05.2019

Деновиве се соочуваме со врвот на епидемијата на морбили. Бројката на заразени и оние кои што ги манифестираат симптомите го достигнува максимумот, а од министерството за здравство единствено се зборува за некакви физибилити студии, обвини денеска ...