TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Запленет глисерот на Зоран Кичеец

Макфакс - пред: 23 часа

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од Обвинителство. Заплената била направена по барање на Јавното обвинителство за организиран криминал и ...

58 поврзани вести »

На лондонски аеродром запленети над 100 килограми злато вредно 4,5 милиони евра

Макфакс - пред: 1 ден

Официјални лица од британската Национална агенција за криминал запленија повеќе од 100 килограми злато. Како што пишуваат британските медиуми, златото со тежина од околу 104 килограми патувало за Швајцарија од Кајманските Острови.

20 поврзани вести »

„Анима мунди“: Познат е сторителот кој свирепо уби куче во Стојаково, бараме најстрога казна

Макфакс - 21.07.2019

Монструозниот чин на кој сведоци беа жителите на селото Стојаково во Богданци, кога куче беше запалено со бензин е пријавен во полиција. Од Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ велат дека полицијата направила увид на местото каде е ...

20 поврзани вести »

Арсовски: Државата е во политичка криза, Заев е главниот виновник ако не добиеме датум за преговори

Макфакс - 21.07.2019

Владеењето на Зоран Заев и она што се случува додека е тој премиер е еден вид на политичка криза, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, запрашан дали опозициската партија ќе чувствува одговорност доколку поради неусвојувањето на законот за ...

Во Нов Зеланд граѓаните предале 10.000 парчиња оружје, како компензација добиле 4 милиони долари

Макфакс - 21.07.2019

Над 10.000 пушки, делови од оружје и опрема предадоа жителите на Нов Зеланд во првата недела од откупот што го започна државата по масовното убиство во џамијата во Крајстчрч во март, соопшти полицијата.

5 поврзани вести »

„Бејл ќе замине кога тоа ќе биде во негов интерес“

Макфакс - 21.07.2019

Менаџерот на Герет Бејл, Јонатан Барнет, веднаш му одговри на Зинедин Зидан, кој по мечот на Реал и Баерн (1-3), рекол дека клубот сака да го продаде Велшанецот и дека најдобро би било кога веќе утре би заминал од „кралскиот клуб“.

95 поврзани вести »

(Видео) Арсовски: Заев ги крие Кики и Фрики зошто веројатно рекетирале со негова дозвола

Макфакс - 21.07.2019

Катица Јанева заедно со нејзиниот син Лазар Јанев и Боки 13 рекетирале, уценувале и вршеле притисоци врз бизнисмени и политичари, посочи денеска на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

58 поврзани вести »

„Волво“ повлекува милион возила ширум светот поради опасност од пожар

Макфакс - 21.07.2019

Шведскиот производител на автомобили „Волво“ ширум светот ќе повлече повеќе од милион возила, бидејќи некои делови од моторот ви можеле да се стопат, објави денеска портпаролот на компанијата.

15 поврзани вести »

Два земјотреса со јачина од 4,2 степени регистрирани во БиХ

Макфакс - 21.07.2019

Земјотрес со јачина од 4,2 степени ја погоди областа на општина Чајниче во БиХ, во близина на границата со Црна Гора, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот е регистриран на длабочина од два километра, седум километри јужно ...

11 поврзани вести »

Граѓаните да се воздржат од криминал додека не залади, апелира полицијата во Масачусетс

Макфакс - 21.07.2019

Полицијата од Масачусетс побара од граѓаните да се воздржат од криминал и нелегални активности до понеделник, поради топлотниот бран што го погоди овој дел на САД, објави денеска Си-ен-ен.

50 поврзани вести »

Осум мртви при бомбашки напад во Пакистан

Макфакс - 21.07.2019

Најмалку осум луѓе загинаа, а 26 се повредени кога жена бомбаш-самоубиец се разнела пред болница во пакистанскиот град Дера. Одговорноста за нападот ја презеде групата позната како Пакистански талибанци, чиј портпарол, истакна дека станува збор за ...

13 поврзани вести »

Шпанската полиција пронашла мумифициран фетус во тоалет на авион

Макфакс - 21.07.2019

Шпанската полиција на 3. јули пронашла мумифициран фетус скриен во тоалет на авион кој на аеродром во Мадрид слетал од Куба, јави „Ел Мундо“. Фетусот бил пронајден за време на рутинска полициска проверка, завиткан во ткаенина и ставен во контејнер ...

8 поврзани вести »

Проблем за Лампард, Канте се вратил во Лондон

Макфакс - 21.07.2019

Светскиот првак со Франција и освoјувач на премиер лигата со Лестер и Челси, Нголо Канте, ги напуштил подготoвките на „сините“ и се вратил во Лондон. Челси се наоѓаат на турнеја низ Азија, во Јапонија пред два дена беа поразени од Кавасаки, а во ...

(Видео) Жителите на Аеродром против центар за зависници, бараат тие да се лечат на периферијата

Макфакс - 21.07.2019

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во поликлиниката „Јане Сандански“. „Сметаме дека одлуката е скандалозна бидејќи објективно проблемот на Кисела Вода ...

43 поврзани вести »

(Видео) Иран објави снимка од заземањето на британскиот танкер

Макфакс - 21.07.2019

Иранската револуционерна гарда објави видеоснимки за кои тврдат дека ги покажуваат моментите кога нејзините припадници го заробиле британскиот танкер „Стена Имперо“. Овој танкер од петокот се наоѓа под авторитет на Иранската револуционерна гарда.

33 поврзани вести »

Три големи пожари беснеат во Португалија, повредени 7 пожарникари

Макфакс - 21.07.2019

Околу илјада пожарникари учествуваат во гаснење на три големи пожари во централниот дел на Португалија, а од безбедносни причини властите наредија делумна евакуација на едно село. Едно лице се здобило со тешки изгореници од прв и втор степен и со ...

39 поврзани вести »

Италијанскиот ансамбл „Дорико“ на Охридско лето

Макфакс - 21.07.2019

Музичката програма на фестивалот Охридско лето продолжува вечерва во 21 часот во црквата „Света Софија“ со концерт на ансамблот „Дорико“ од Италија кој ќе приреди омаж на Георг Фридрих Хендл.

15 поврзани вести »

Рускиот робот ФЕДОР е подготвен за првото вселенско патување

Макфакс - 21.07.2019

Рускиот хуманоиден робот ФЕДОР на 22 август ќе тргне кон Меѓународната вселенска станица и таму ќе помине една и пол недела, најави денеска генералниот директор на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин на космодромот Бајконур.

15 поврзани вести »

Прв пораз за Турман, Пакјао повторно е светски првак

Макфакс - 21.07.2019

Мани Пакјао, легендарниот боксер од Филипините, на 40 година возраст успеа повторно да стене светски првак во велтер категорија (до 66,7 килограми). Во борбата за титулата во верзијата на ВБА, Пакјао, успеа да го победи Кит Турман.

11 поврзани вести »

Теона Стугар Митевска во Пула доби признание Златна Арена за најдобра режија

Макфакс - 21.07.2019

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот 62. Филмски фестивал во Пула ја доби Златната Арена за најдобра режија. Од „Продукција Митевски“ информираат дека петочленото жири едногласно ја има доделено ...

41 поврзани вести »