TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

(Видео) Во главниот град на Хондурас се наоѓа аеродром каде што слетувањето е посебна приказна

Макфакс - пред: 19 часа

Не е случајно што аеродромите најчесто се градат во напуштените периферии на светските метрополи. Тоа се прави со цел да се обезбедат совршени услови за слетување и полетување бидејќи пилотите мора да обезбедат сигурност за патниците.

2 поврзани вести »

Германската разузнавачка служба ќе ја зајакне контролата врз екстремната десница

Макфакс - пред: 19 часа

Германската разузнавачка служба ќе ја зајакне контролата врз екстремно десничарската политичка партија Алтернатива за Германија (АФД), јавува Би-би-си. Притоа нема да ги прислушува телефонските разговори на партијата или да праќа шпиони во АФД.

12 поврзани вести »

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Макфакс - пред: 19 часа

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Пљешевица, се сериозно повредени, а неколку од нив и колабирале од дехидрација и исцрпеност, поради што синоќа се донесени во болница во ...

4 поврзани вести »

Во Грција запленети 6,5 тони канабис и 258.000 таблети

Макфакс - пред: 19 часа

Грчките власти соопштија дека заплениле 6,5 тони канабис и голем број на таблети фентилин во близина на Крит. Крајбрежната стража соопшти дека канабисот и околу 258.000 таблети биле пронајдени во скриен дел од брод, објави АП.

14 поврзани вести »

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Макфакс - пред: 19 часа

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на САД и на некои западни земји, чија цел е зајакнување на нивната доминација во регионот, изјави рускиот ...

33 поврзани вести »

Ирска ги интензивира подготовките за брегзит без договор, падна вредноста на фунтата

Макфакс - пред: 19 часа

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека брегзитот без договор би имал лош исход за сите, не само за Северна Ирска.

374 поврзани вести »

„Гугл“ воведува нов вештачки глас во својот сервисм кој ќе звучи како вистински

Макфакс - пред: 19 часа

„Гугл“ веќе со години е глобален лидер на полето на паметни мобилни телефони и прелистувачи, а сега оваа компанија влегува на територијата на синтеза на гласот. Text-to-speech или текст во говор е опција која често се користи на запад, особено во ...

3 поврзани вести »

Димитров во работна посета на Турција

Макфакс - пред: 19 часа

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров од денеска до петок ќе престојува во Турција, соопшти прес-службата на МНР. За време на посетата, Димитров покрај со својот турски колега, Мевљут Чавушоглу, предвидено е да оствари средби и со други ...

19 поврзани вести »

Барниер: Ризикот oд непостигнување договор за брегзит никогаш не бил толку голем

Макфакс - пред: 19 часа

Преговарачот на ЕУ, Мајкл Барниер, го предупреди Европскиот парламент дека ризикот од непостигнување договор за брегзит никогаш не бил толку голем, како и дека тој стравува, повеќе од кога било, за хаотичното заминување на Британија од блокот.

374 поврзани вести »

Гутереш предупреди на лоша финансиска ситуација во ОН

Макфакс - пред: 20 часа

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, предупреди синоќа на лоша финансиска ситуација во ОН, оценувајќи дека таквата состојба не треба да продолжи. „Минатата недела ги предупредив земјите членки на сериозните финансиски проблеми ...

14 поврзани вести »

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Макфакс - пред: 20 часа

Романската премиерка Виорика Данчила вчера пред Европскиот парламент ги презентираше приоритетите на романското претседателство со Европската унија. „Првата фаза ќе биде интензивна, па затоа ја очекувам вашата помош со цел да се донесат што повеќе ...

4 поврзани вести »

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Макфакс - пред: 20 часа

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чии дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас. Денеска се очекува во попладневните часови да се одржи и гласањето на недвореба на грчката влада.

90 поврзани вести »

Австралија опен: Поминаа Стивенс и Вознијацки, испаднаа Бертенс и Контавеит

Макфакс - пред: 20 часа

Втората и петтата носителка, Каролин Вознијацки и Слоун Стивенс, лесно ја минаа втората рунда на Австралија опен, која донесе елиминација на деветтата и на 20. носителка, Кики Бертенс и Анет Контевеит.

4 поврзани вести »

Дебакл на Денвер Нагетс, Вориорс се лидери на Западот (Видео)

Макфакс - пред: 20 часа

Голден стејт Вориорс, прв пат од почетокот на сезоната се лидери во Западната конференција, во НБА лигата. Актуелните шампиони, во директната борба за првото место на табелата, ги декласираа досегашните лидери, Денвер Багетс со 142:111.

29 поврзани вести »

АО: Испадна Андерсон, Федерер и Чилиќ се мачеа во втората рунда

Макфакс - пред: 20 часа

Американецот Френсис Тијафо го направи првото големо изненадување на Австралија опен. Тијафо во второто коло го елиминира петтиот носител на турнирот Кевин Андерсон од Јужна Африка. Тијафо одигра еден од најдобрите мечеви во кариерата и успеа да ...

5 поврзани вести »

Во нападот во Најроби убиени 14 луѓе, елиминирани и напаѓачите

Макфакс - пред: 20 часа

Кенискиот претседател Ухуру Кенијата соопшти дека заложничката драма во луксузниот хотелски комплекс во Најроби е завршена и дека напаѓачите се елиминирани. Вооружените напаѓачи убија најмалку 14 луѓе.

76 поврзани вести »

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Макфакс - пред: 20 часа

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците, а во меѓувреме ги слави празниците воведени по иницијатива на кабинетот на поранешниот премиер, Никола Груевски.

39 поврзани вести »

Над 100 мртви во епидемија на ебола во Конго

Макфакс - пред: 20 часа

Министерството за здравје на Конго соопшти дека од епидемија на ебола во земјата загинале повеќе од 400 лица, особено на истокот и североистокот во земјата. „Од почетокот на епидемијата загинаа 402 лица“, се наведува во соопштението и се додава дека ...

4 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за двојазичност е уште една хипотека преку која Заев се обидува да ја плати цената за неговото ...

Макфакс - пред: 20 часа

Само Зоран Заев, Никола Димитров и Радмила Шекеринска може да слават и да се гордеат дека го промениле името на државата и ги продале националните интереси, порача ВМРО-ДПМНЕ. „Заев и неговите 81 послушници ја донесоа најсрамната и најцрната одлука ...

СДСМ: Зелен катастар и ослободување на заробеното зеленило во Град Скопје

Макфакс - пред: 20 часа

Борбата против загадувањето продолжува секојдневно како на централно, така и на локално ниво, посочуваат преку соопштение од владејачката СДСМ. Владата предводена од СДСМ, Град Скопје, општините, ресорното министерство и сите надлежни институции ...

48 поврзани вести »