TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Утре нова седница на Советот за безбедност во претседателската резиденција

Макфакс - 29.05.2020

Во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, утре напладне ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. Како што информираат од претседателскиот кабинет, на седницата, покрај ...

61 поврзани вести »

Ферари му го подарија победничкиот болид на Раиконен

Макфакс - 29.05.2020

Кими Раиконен доби посебен подарок од својот поранешен тим Ферари, кои му го доставија болидот со кој ја оствари последната победа за тимот. Раиконен во 2007 година ја освои титулата со Скудерија, што останува последен трофеј на славниот италијански ...

4 поврзани вести »

Интер ќе го заддржат Јанг, а на Санчез ќе му дадат втора шанса

Макфакс - 29.05.2020

Спортскиот директор на Интер, Пјеро Аусилио потврди дека Интер ја искористиле опцијата да го заддржат Ешли Јанг и следната сезона и планираат истото да го направат и со Алекси Санчез. Јанг пристигна од Манчестер јунајтед во јануари и потпиша ...

4 поврзани вести »

(Видео) Исмаили: Во овие тешки времиња не заборавивме на културните работници

Макфакс - 29.05.2020

Во целиот период од почетокот на епидемијата на коронавирусот, вложивме максимални напори во ублажувањето на последиците, кои ги погодија не само уметниците туку и сите културни работници воопшто, вели во видео порака министерот за култура Хусни ...

12 поврзани вести »

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Макфакс - 29.05.2020

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари Теохарис. На списокот на земји се Германија, Хрватска, Данска, Норвешка, Кипар, Израел, Швајцарија, Јапонија, Малта, Бугарија, Кина, ...

13 поврзани вести »

Шпанската влада месечно ќе им дава по 462 евра на најсиромашните граѓани

Макфакс - 29.05.2020

Шпанската влада усвои декрет со кој се воведува основен месечен приход од 462 евра за најсиромашните граѓани, дополнително загрозени од пандемијата на коронавирус. Право на приход ќе имаат граѓаните на возраст од 23 до 65 години чијашто имотна ...

8 поврзани вести »

Вишото јавно обвинителство ги одби како неосновани жалбите на одбраната на обвинетите за 27 април

Макфакс - 29.05.2020

Денеска на одржаната јавна расправа во Апелациониот суд по поднесените жалби за пресудите за случувањата на 27 април во Собранието, Вишото јавно обвинителство Скопје, по проучување на првостепената пресуда и останатите списи од предметот даде ...

Царовска: Угостителите и граѓаните да го почитуваат протоколот

Макфакс - 29.05.2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, денес апелираше до угостителите и до граѓаните да го почитуваат протоколот со кој се дозволува примање гости во кафулињата и рестораните во услови на коронавирусот.

87 поврзани вести »

Вардар и во Лозана го загуби спорот за Максимов

Макфакс - 29.05.2020

Фудбалскиот клуб Вардар, пред Арбитражниот суд во Лозана, го загуби спорот со Траки. Литванскиот клуб го оспори трансферот на Максим Максимов кој во летниот преоден рок во 2017 година стана фудбалер на Вардар.

Мигрантите во Ла Манш се заканија дека ќе си ги фрлат децата во водата за да ги избркаат Французите

Макфакс - 29.05.2020

Нелегалните мигранти што минуваат низ Ла Манш во мали чамци се закануваат дека ќе се удават себеси или своите деца за да ги вратат француските бродови, пренесува „Тајмс“. Мигрантите од логорите заразени од коронавирус на францускиот брег го ...

3 поврзани вести »

Чаир, Сарај и Гази Баба со најмногу активни заразени во Скопје

Макфакс - 29.05.2020

Скопје со 239 активни случаи е град со најголем број заразени. На врвот на листата е скопската општина Чаир со 54 случаи на заразени, а зад неа се Сарај со 39 случаи, Гази Баба со 34 случаи, Аеродром со 29 случаи и Бутел каде се регистрирани 25 ...

71 поврзани вести »

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Макфакс - 29.05.2020

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи директорот Стојко Пауновски, според кого сопственици на кафетерии и кафеани се однесувале како да ...

87 поврзани вести »

Малолетници се тепале во угостителски објект во Сарај

Макфакс - 29.05.2020

До физичка пресметка помеѓу две групи од малолетници дошло синоќа во угостителски објект во Сарај. Како што јавуваат од полицијата, на пресметката претходело недоразбирање и нетрпение и бил нарушен јавниот ред со тепачка помеѓу 16 и 17 годишни ...

7 поврзани вести »

Германски државјанин пронајден починат во стан во Скопје

Макфакс - 29.05.2020

Четириест и двегодишен Германец бил пронајден починат во стан во Скопје, информираат од полицијата. „На 28.05.2020 во 16.42 часот во СВР Скопје, С.И. пријавила дека во стан на ул.„Јордан Мијалков“ во Скопје го пронашла починат Х.Н.

12 поврзани вести »

Лекип грми: Дали сме ние идиоти?

Макфакс - 29.05.2020

„Дали сме ние идиоти?“ е прашањето кое се наоѓа преку насловната страница на денешното издание на францускиот „Лекип“. Најдобриот спортски весник во Франција се прашува дали мораше да заврши фудбалската сезона во државата, кога преостанатите ...

2 поврзани вести »

Заев: Бројките на новозаболените се последица од популизмот на Чулев и Мицкоски

Макфакс - 29.05.2020

Бројките на новозаболени лица кои ги бележиме деновиве се директна последица од неработењето, популизмот и партиското профитерство на техничкиот министер Наќе Чулев и неговиот шеф Христијан Мицкоски, пишува првиот човек на СДСМ, Зоран Заев на ...

188 поврзани вести »

Британската полиција истражува трговија со луѓе и ропство меѓу романските берачи на овошје

Макфакс - 29.05.2020

Полицијата во Кент уапси пет лица во врска со наводна трговија и експлоатација на романски берачи на овошје, пренесува „Кент онлајн“. Детективи од Дирекцијата за сериозни злосторства во Кент и Есекс потврдија дека минатиот петок на имот во Чатам, во ...

2 поврзани вести »

ДУИ: Здравјето на прво место, почитувајте ги мерките за заштита

Макфакс - 29.05.2020

Сите заедно тежнееме кон што побрзо враќање во нормалност и да ја спасиме и зајакнеме нашата економија, но секое враќање во секојдневната рутина обврзително треба да се проследи со бескомпромисно почитување на мерките за заштита од граѓаните за да ...

41 поврзани вести »

Дрекслер: Бласфемија е дека Г.О.А.Т. е Џордан или Леброн

Макфакс - 29.05.2020

Поранешниот НБА играч Клајд „Глајд“ Дреклсер има свое мислење околу тоа кој е најдобриот на сите времиња. Во јавноста се водат дебатите околу тоа дали е најдобар Мајкл Џордан или Леброн Џејмс, но Дрекслер смета дека таа расправа е проблематична.

Чулев бара Обвинителството да спроведе истрага во Агенцијата за национална безбедност

Макфакс - 29.05.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, до Основното јавно обвинителство доставил поднесок со кој бара да се спроведе истрага во Агенцијата за национална безбедност дали е целосно елиминирана техничката можност од евентуален увид во ...