TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макфакс

Рокот за вградување микрочипови кај домашните миленици е продолжен до крајот на годината

Макфакс - 20.03.2019

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов, на прес-конференција информираше дека наместо до крајот на овој месец, рокот за бесплатна идентификација и регистрација на домашните миленици се продолжува до 31 декември годинава.

Уапсен 18-годишникот кој во живо на „Фејсбук“ го пренесуваше масакрот во Нов Зеланд

Макфакс - 20.03.2019

Едно осумнаесетгодишно момче беше обвинето бидејќи на Фејсбук сподели емитување во живо од терористичкиот напад на џамијата во Крајстчерч . Полицијата го уапси, а неговото барање за кауција веднаш беше одбиено.

38 поврзани вести »

Попладне зголемување на облачноста и услови за дожд, од петок стабилно време

Макфакс - 20.03.2019

Времето денеска е сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во крајните јужни и југоисточни делови ќе има услови за појава на локален краткотраен дожд и ретки грмежи.

77 поврзани вести »

МАПАС издаде дозвола за основање на трето пензиско друштво

Макфакс - 20.03.2019

Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС ја извести јавноста дека е издадена дозвола број 3 за основање на друштво за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови на Заваровалница Триглав ДД ...

12 поврзани вести »

Антикорупциска отвори предмет за вработувања во АВМУ за време на изборен процес

Макфакс - 20.03.2019

Во однос на отворените предмети за непотизам, претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, рече дека 2 случаи се затворени. Станува збор за ќерката на пратеничката Емилија Александрова во Фондот за иновации, констатирале дека таа не конкурирала ...

Кинезинка си инјектираше овошен сок во вената, одвај преживеа

Макфакс - 20.03.2019

Педесет и едногодишна Кинезинка за малку ќе починеше откако си инјектира директно во вена сок направен од 20 видови овошје, објаснувајќи дека само сакала нејзиниот организам на најдобар можен начин да „впие“ витамини, пренесува Би-би-си.

4 поврзани вести »

Досие „Маѓар телеком“: 7,5 милиони евра за „пријателите од Тетово“ и за страната „А“

Макфакс - 20.03.2019

Поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ, Џемали Мехази, еден час одговараше на прашања на обвинителката Лиле Стефанова, во сведочењето за случајот “Маѓар телеком”. Стефанова на Мехази му ги предочи протоколот за соработка меѓу македонската ...

52 поврзани вести »

(Видео) Голема хуманитарна криза во Мозамбик, Зимбабве и Малави, циклонот усмрти над 350 лица

Макфакс - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотина се водат за исчезнати, а над илјада се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави, по ударот на циклонот Идаи. Спасувачките екипи се обидоа да ги спасат луѓето кои се искачија на покривите од куќите ...

21 поврзани вести »

Се подготвува чистка на „Олд Трафорд“

Макфакс - 20.03.2019

Челниците на Манчестер Јунајтед подготвуваат чистка во тимот по завршувањето на сезоната. Наводно веќе се познати имињата на шестмина играчи што ќе го напуштат клубот. Прво кој ќе замине е Алексис Санчез.

32 поврзани вести »

Луѓето кои ќе се доселат во Австралија три години нема да смеат да живеат во градови

Макфакс - 20.03.2019

Австралија одлучи да го намали бројот на доселеници, а исто така им забранува на новородените жители да живеат во најголемите градови во првите три години по пристигнувањето. Премиерот Скот Морисон, се надева дека овој потег ќе ја намали ...

7 поврзани вести »

Трамп за Венецуела: Сите опции се на маса

Макфакс - 20.03.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави во Вашинтон по разговорот со бразилскиот колега, Жаир Болсонаро дека кога станува збор за Венецуела, сите опции се отворени. „Сите опции се ставени на маса“, изјави Трамп, додавајќи дека на средбата со ...

19 поврзани вести »

МТСП: Се очекува социјалната реформа пратениците да ја изгласаат до крајот на март

Макфакс - 20.03.2019

Јавна расправа за Предлог законот за социјална заштита денеска ќе се одржи во Собранието, покрај учествотото на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и пратеници се очекува да дискутираат и претставници од граѓанските организации и ...

Италијански политичар кој е против вакцинација заболе од сипаници

Макфакс - 20.03.2019

Италијанскиот политичар, Масимилијано Федрига, член на партијата „Северна лига“, која се противи на обврската за вакцинација против 12 болести, заболе од сипаници, поради што помина четири дена во болница. „Добро сум, дома сум и се опоравувам.

23 поврзани вести »

(Видео) Жената која татко ѝ ја држеше 24 години во подрум денес живее со децата на село и е заљубена

Макфакс - 20.03.2019

Елизабет Фрицл беше затворена во подрумот на нејзиниот татко 24 години. Монструмот Јозеф Фрицл ја силувал речиси секој ден и ѝ направил седум деца. Шестмина преживеале, а едно, наводно, изгорело во шпорет.

Автобусите во Бутел седум дена ќе возат по друга траса поради асфалтирање

Макфакс - 20.03.2019

Од денеска, поради асфалтирање на коловозот на дел од булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел автобуските линии 8, 47, 57, 57А, 59, 61, 47А и 71 ќе возат по друга траса од вообичаената.

44 поврзани вести »

Прегазено 13-годишно девојче на патот Скопје – Велес

Макфакс - 20.03.2019

Вчера на крстосница од регионален пат Скопје – Велес и сервисна улица што води кон населба Нова Колонија патничко возило со скопски регистарски ознаки, управувано од М.С.(56) од Скопје, удрило во 13-годишно девојче од село Идризово, Скопско, соопшти ...

22 поврзани вести »

Дваесет и седум возачи од Скопје казнети за зборување на телефон

Макфакс - 20.03.2019

Во текот на изминатиот ден во Скопје превземени се мерки и активности и санкционирани се 27 возачи поради користење на мобилен телефон при управување на возило, шест возачи поради поминување на крстосница на црвено светло, тројца возачи поради ...

29 поврзани вести »

Лице од Струмица уапсено на скопскиот аеродром

Макфакс - 20.03.2019

Вчера напладне, на скопскиот аеродром било приведени 34 годишно лице од Струмица, со иницијали, П.А. Како што јави полицијата, за време на пасошката контрола било констатирано дека П.А. се наоѓа на листата со мерка „А” (апси).

9 поврзани вести »

Берлускони итно префрлен во болница, ги откажа сите предизборни активности поради операција

Макфакс - 20.03.2019

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (82) е опериран од кила на препоните, соопштија од неговата партија Форца Италија, додавајќи дека операцијата е успешна и дека ќе му требаат неколку дена за закрепнување.

8 поврзани вести »

Усвоена заедничка изјава за важноста на парламентарната соработка во регионот

Макфакс - 20.03.2019

На 16-тата Конференција на претседатели на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива која се одржа во Будва, Црна Гора во изминатите два дена, претседателите – учесници на конференцијата усвоија заедничка изјава, а со чинот претседаваше ...