TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Манчестер Јунајтед издвои 100 милиони фунти за трансфери

MakPress - тукушто објавено

Манчестер Јунајтед издвоил 100 милиони фунти за летни трансфери за менаџер Оле-Гунар Солскјер, пишува „ЕСПН“. Секое надминување на овие пари и зголемување на трошоците ќе зависи од средствата што ќе ги добие тимот од продажбата на играчи.

7 поврзани вести »

Родригез: Наполи е клуб со историја, но сега мислам за Колумбија

MakPress - тукушто објавено

Хамес Родригез се изрази позитивно за Наполи, и според неговиот сонародник Дејвид Оспина, тој би сакал да се случи овој трансфер. Пред „Тутомеркато“, Хамес Родригез (27) ја коментираше ситуацијата вака: „Мислам дека Наполи е клуб со историја.

12 поврзани вести »

Нотирани случаи на задржувања малолетни лица во Прифатниот центар за странци во Гази Баба

MakPress - тукушто објавено

Во Македонија и натаму се спроведуваат колективни депортации на лица бегалци, без притоа да бидат почитувани официјални процедури. Тоа што особено загрижува е фактот што и покрај укажувањата на Народниот правобранител да не се задржуваат малолетни ...

4 поврзани вести »

Горпишин и Атман го засилуваат Вардар

MakPress - пред: 32 мин

Русите Сергеј Горпишин и Павел Атман следните две сезони ќе бидат дел од европскиот шампион Вардар. Сергеј Горпишин (21) настапува на позицијата пивотмен и доаѓа од бундеслигашот Ерланген каде играше од летото 2017 година, а Павел Атман (32) игра на ...

36 поврзани вести »

Шеснаесетти состанок на Комитетот за стабилизација и асоцијација во Брисел

MakPress - пред: 32 мин

Шеснаесеттиот состанок на Комитетот за стабилизација и асоцијација меѓу Република Македонија и Европската Унија се одржа денеска во Брисел. Состанокот, со кој претседаваа директорката за Западен Балкан Геновева Руис Калвера и државната секретарка во ...

5 поврзани вести »

Брнабиќ: Состанок во Париз веројатно нема да има, пропуштена голема можност

MakPress - пред: 33 мин

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска во Париз изјави дека престојниот јунски состанокот во тој град меѓу претставниците на Белград и Приштина веројатно нема да се оствари, а таа е разочарана бидејќи не знае која е алтернативата на дијалогот, со ...

9 поврзани вести »

Одржана средба на грчката и турската делегација за мерките за градење доверба

MakPress - пред: 33 мин

Во конструктивна клима во Анкара заврши вториот круг средби во рамки на мерките за градење доверба меѓу претставниците на Грција и Турција, соопштија од грчкото Министерство за одбрана, јави дописничката на МИА од Атина.

3 поврзани вести »

Амбасадорот на Србија повикан на разговор во МНР во Подгорица поради изјавите на српските власти

MakPress - пред: 33 мин

Амбасадорот на Србија во Подгорица, Зоран Бингулац, повикан е денеска на разговор во Министерството за надворешни работи на Црна Гора „поради континуираните, негативни изјави на српските државни и други официјални лица за внатрешните прашања на Црна ...

11 поврзани вести »

Пратеникот Џеват Адеми на пленарна сесија на ПС на ПСЈИЕ во Сараево

MakPress - пред: 57 мин

Пратеникот во Собранието на Република Северна Македонија и член на Делегацијата во ПС на ПСЈИЕ Џеват Адеми, утре и задутре ќе учествува на Шестата пленарна сесија на Парламентарното собрание на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПС на ...

2 поврзани вести »

40-годишен скопјанец со велосипед се приближувал до оштетените и крадел златни ланчиња

MakPress - пред: 57 мин

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против 40-годишен скопјанец за сторено кривично дело тешка кражба. Обвинетиот во текот на мај и јуни годинава, соопшти денеска ЈО, движејќи се со велосипед ...

9 поврзани вести »

Поднесени кривични пријави за четири лица вработени во Министерство за економија

MakPress - пред: 57 мин

НК КР Делчево поднесе кривична пријава против Т.М.(54), Т.И.(51), П.Н.(39) и О.А.(37), сите од Скопје, сите вработени во Министерството за економија- Биро за метрологија, поради основи на сомнение за сторено кривично дело „несовесно работење во ...

7 поврзани вести »

Истрага за пронајдено оружје и муниција во Марино

MakPress - пред: 57 мин

Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за „недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“ донесе Основното јавно обвинителство Скопје.

12 поврзани вести »

Здравствената мрежа на ЈИЕ фокусирана на запирање на одливот на млади здравствени работници

MakPress - пред: 1 час

Пленарен состанок на Здравствената мрежа на Југоисточна Европа за работната сила во здравството во регионот на ЈИЕ, се одржува денеска и утре во Министерството за надворешни работи во рамки на овогодинешното претседавање на државава, а во ...

80 поврзани вести »

Спорните 26 ученици ќе бидат примени во гимназијата „Орце Николов“

MakPress - пред: 1 час

Директорот на гимназијата „Орце Николов“ Митко Димовски по вонредната средба во МОН и донесената одлука утре да нема квалификациски тест т.е. приемен испит, изјави дека во деветте паралелки во прва година ќе бидат распределени спорните 26 ученици со ...

77 поврзани вести »

СДСМ: Портпаролот на ВМРО –ДПМНЕ требаше да побара оставка од Милошоски кој ги излажа граѓаните

MakPress - пред: 1 час

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ ја утнал адресата. Денеска ВМРО-ДПМНЕ требаше јавно да побара оставка од нивниот пратеник Антонијо Милошоски - најнеспособниот министер за надворешни работи што некогаш земјава го имала.

42 поврзани вести »

Костадинов: Од 1 јули започнува повратот на 15% од платеното ДДВ назад кај граѓаните, зборот важи

MakPress - пред: 1 час

Зборот важи! Започна реализацијата на уште една значајна мерка од Програмата на Владата предводена од СДСМ која обезбедува враќање пари назад кон граѓаните. Од 1 јули стартува проектот за поврат на 15% од платениот Данок на додадена вредност назад, ...

69 поврзани вести »

38 годишен маж се фрлил од зграда во Карпош 4

MakPress - пред: 1 час

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид на местото во Карпош, каде пред зграда беше пронајдено безживотно тело на 38-годишен маж. Во насока на целосно расчистување на настанот и утврдување на причините за смртта, ...

34 поврзани вести »

Поранешната директорка за комуникации на Трамп одби да одговара на прашања на конгресмени

MakPress - пред: 1 час

Демократите во американскиот Конгрес синоќа потврдија дека ќе ја дадат на суд поранешната директорка за комуникации во Белата куќа, Хоуп Хикс, откако сослушувањето во Конгресот вчера помина неуспешно.

3 поврзани вести »

Рама го обвини Мета дека „додава бензин на огнот“ и му порача дека избори на 30 јуни ќе има

MakPress - пред: 1 час

Албанскиот премиер Еди Рама од собраниската говорница на денешата пленарна седница го обвини претседателот Илир Мета за неговите постапки, велејќи дека „додава бензин на огнот“. Тој порача дека и покрај се изборите на 30 јуни ќе се одржат.

65 поврзани вести »

Љоренте се пресели од Реал во Атлетико Мадрид

MakPress - пред: 2 часа

Шпанскиот фудбалски прволигаш Атлетико Мадрид на официјалната веб-страница го објави трансферот на играчот од средниот ред Маркос Љоренте. Според извештаите на медиумите, Реал го доби 24-годишниот играч од средниот ред за околу 40 милиони евра.

16 поврзани вести »