TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мак. Весник

Брнз: Разочарани сме што Бугарија го блокира прогресот

Мак. Весник - пред: 18 часа

Според, Брнз, билатералните спорови меѓу земјите треба да се решаваат надвор од процесот на интегрирање. – Разочарани сме што Бугарија го блокира прогресот. Навистина е важно, и ние продолжуваме да комуницираме за ова во Бугарија и во Северна ...

26 поврзани вести »

Филипче: Шула Мина може да им се понуди на семејствата на здравствените работници за одмор, пациенти ќе сместуваме само ...

Мак. Весник - пред: 18 часа

Министерот за здравство Венко Филипче го контактирал сопственикот на поранешното одморалиште Шула Мина, Петар Богојески откако тој јавно ги понуди капацитетите за сместување на пациенти болни од Ковид.

12 поврзани вести »

Захариева го обвини Богојески дека предложил депортација на македонските Бугари, тој и возврати дека е во состојба на ...

Мак. Весник - пред: 19 часа

Богојески на Захариева и одговори саркастично дека „може да и ја исполни желбата, но нема железница помеѓу Македонија и Бугарија, со што треба Бугарите да ги шверцува преку Србија.“ Захариева всушност го коментираше предлогот од Македонски концепт ...

12 поврзани вести »

Прилепскиот градоначалник на „службен пат“ во Инфективно одделение

Мак. Весник - пред: 20 часа

Тој е единствениот градоначалник во земјата на кого работниот ден му почнува во бел мантил. Секое утро во 7 часот во скафандер, под маска и визир се упатува кон Инфективното одделение во општата болница „Борка Талески“ во Прилеп.

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Мак. Весник - пред: 20 часа

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

207 поврзани вести »

Д-р Нико: Уште неколку прашања до г-ѓа Министерка Захариева, на кои јас немам личен одговор

Мак. Весник - пред: 20 часа

УШТЕ НЕКОЛКУ ПРАШАЊА ДО г-ѓа МИНИСТЕРКА ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА на кои јас немам логичен одговор. На долниве слики е прикажан АБЕЦЕДАРОТ кој е издаден 1925 година во Атина, за да може да учат децата во Егејска Македонија кои зборувале јазик различен од ...

Единствена Македонија: Македонија вчера во Дебар престана да биде држава со понижувањето од албанскиот претседател Илир ...

Мак. Весник - пред: 20 часа

Република Македонија вчера во Дебар со целосното понижување од страна на албанскиот преседател Илир Мета престана да биде држава. Албанскиот претседател не фермајќи ги македонските државни органи и надвор од сите државнички протоколи си влезе во ...

Заев: Драго ми е што Бугарија го признава македонскиот јазик и идентитет

Мак. Весник - пред: 21 часа

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во денешна изјава за медиумите говореше за можна средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и проблемите кои се појавија со овој наш источен сосед. „Бугарија е голем пријател на Северна Македонија и верувам ...

207 поврзани вести »

Ангелов: Ситуацијата е под контола, обезбедувањето на болниците ќе биде превентивно

Мак. Весник - пред: 21 часа

До крајот на денот се очекува да се знае колку припадници на полицијата и Армијата ќе бидат потребни за обезбедување на објектите кои ги посочи Министерството за здравство во Акцискиот план. Како што изјави в.д.

67 поврзани вести »

Филип Петровски: Да немаше физичка интервенција, претседател во 2003 година на ВМРО ДПМНЕ ќе беше Марјан Ѓорчев

Мак. Весник - пред: 22 часа

Во емисијата Во Центар со Васко Ефтов, Филип Петровски се осврнува и на дел од владеењето на Љубчо Георгиевски. Тој објаснува како на Конгресот на ВМРО ДПМНЕ во 2003 година во Охрид, се вршеле притисоци врз делегатите да биде избран Никола Груевски ...

4 поврзани вести »

Ефтов: Мaкедонците и Бугарите и претходно не се сакаа, сега веќе се мразат!

Мак. Весник - пред: 22 часа

На прашањето на новинарката какви проблеми со бугарите има Северна Македонија, Ефтов одговори: Не знам какви проблеми има Северна Македонија, знам какви проблеми има Македонија. Според Ефтов Бугарите од Македонија бараат работи кои ние не можеме да ...

207 поврзани вести »

Мицкоски до Заев и Филипче: Дајте си оставка и не правете ништо, така ќе се спасат повеќе луѓе

Мак. Весник - пред: 23 часа

Оставка од премиерот Зоран Заев и од министерот за здравство Венко Филипче бара лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Тој во фејсбук-статус оцени дека денес во државата умираат повеќе луѓе отколку во Втората светска војна.

97 поврзани вести »