TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мак. Весник

Полицијата му ги избриша снимките од протестот на репортерот на „Слободен печат“: Нѐ снимаш во лице, па ни ги палат ...

Мак. Весник - пред: 4 часа

Репортерот на „Слободен печат“ Михаило Донев кој денеска известува во живо од протестите за случајот „Монструм“ кај Мавровка беше принуден од полициски инспектори во цивил да го избрише снимениот материјал, кој патем публиката имаше можност да го ...

6 поврзани вести »

Тодоров до Мицкоски: Додека јас се борев против Заев, ти градеше хидроцентрали – оди си

Мак. Весник - пред: 4 часа

„Додека јас го напаѓав и се борев против Заев и СДСМ, Мицкоски си градеше хидроцентрали“, вака Никола Тодоров, ексминистер за здравство и поранешен висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, му одговори на лидерoт, Христијан Мицкоски кој јавно го критикуваше.

76 поврзани вести »

Гошев: Нема добри прогнози за излез од кризата

Мак. Весник - пред: 4 часа

Мерката на Народна банка со која привремено се ограничува распределбата и исплатата на дивиденда на акционерите на банките е соодветна на новите неповолни знаци во врска со пандемијата и можноста за опоравување на економијата, вели поранешниот ...

53 поврзани вести »

[Видео] Брат Љубе му се обрати на Мијалков: Плови Саша…

Мак. Весник - пред: 6 часа

Плови Саша… Ме радува фактот, што вистината секогаш излегува на виделина, затоа што, уште еднаш се докажа дека Обединети за Македонија не излезе од ВМРО, а излезе од ДПМНЕ. Уште во 2011 година, апелирав дека банда криминална ги злоупотребува светите ...

10 поврзани вести »

Заев: Денеска ја доставив мојата кандидатура за претседател на СДСМ

Мак. Весник - пред: 6 часа

Денеска ја доставив мојата кандидатура за претседател на СДСМ – Социјалдемократски сојуз на Македонија, напиша на својот Фејсбук профил премиерот Зоран Заев. Пред членовите на партијата излегувам сo Програма: Нова политика – СДСМ прв во промените! ...

26 поврзани вести »

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини можеби ќе се прологнира

Мак. Весник - пред: 7 часа

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска порача дека нашиот здравствен систем добро се справува со пандемијата од корона вирусот, кој пред една година почна да се шири во нашата земја. „Добро се справивме со корона вирусот.

71 поврзани вести »

Шврговски: Затворската казна за Мијалков е драконска

Мак. Весник - пред: 7 часа

Затврската казна за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков е драконска, изјави еден од неговите адвокати, Љупчо Шврговски по објавувањето на пресудата за масовното прислушување за кое Мијалков беше осуден на 12 години затвор и му беше определен ...

249 поврзани вести »

[Фото] Двaјца повpeдени полицajци: Изнесени на paце откако дeмонcтpaнтите yдpија по полициjaта

Мак. Весник - пред: 8 часа

Полициски кopдон не им дозволува на демонстрантите да се упатат пред Владата на Република Македонија. Пред малку демонстрантите се обидоа на сила да го пробијат кoрдонот, а во нападот настрадаа двајца полицајци.

2 поврзани вести »

Заев: Времето на неказнивост го оставаме во историјата

Мак. Весник - пред: 8 часа

Правосудниот систем е независна власт и денеска гледаме дека ги има сите околности да спроведуваат истрага без влијание и да организира обвинителска и судска постапка во која важат само доказите и одредбите за фер и правично судење, за секој без ...

233 поврзани вести »

Мијалков оди во Шутка, одреден ефективен притвор поради опасност да избега

Мак. Весник - пред: 10 часа

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен дома, а од таму во истражниот затвор во Шутка. Одлуката е донесена поради сомневањата на Обвинителството дека тој ...

249 поврзани вести »

12 години затвор за Мијалков, четири за Јанкулоска

Мак. Весник - пред: 11 часа

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година и уништување на системите за следење на комуникациите на МВР, заедно со опрема на телефонските оператори.

233 поврзани вести »

Кина испраќа дополнителни 500.000 дози вакцини на Србија

Мак. Весник - 25.02.2021

Претседателот на Народна Република Кина Си Џинпинг ќе испрати уште 500.000 дози од вакцината „Синофарм” во Србија, беше потврдено денеска за Танјуг. Оваа голема испорака кинескиот престедател ја договорил со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

573 поврзани вести »

Апасиев до Маричиќ: Македонија е долга и широка работа, затоа не чепкајте!

Мак. Весник - 25.02.2021

АПАСИЕВ КОН МАРИЧИЌ: МАКЕДОНИЈА Е ДОЛГА И ШИРОКА РАБОТА, ЗАТОА НЕ ЧЕПКАЈТЕ! Првото писмено пратеничко прашање за овој месец на лидерот на ЛЕВИЦА, Димитар Апасиев, беше упатено до дотичниот министер за правда, Бојан Маричиќ, којшто е вториот човек ...

60 поврзани вести »

Заев: Сѐ си мислам дека Мијалков беше во белата палата, чуваат простории и за Груевски

Мак. Весник - 25.02.2021

Кај беше Мијалков, тоа вие треба да ми кажете. Сѐ си мислам во белата палата беше. Зошто да не, слушам до ден-денес за него се чуваат простории, и за него и за Груевски. Дефинитивно, тоа што го направи власта го принуди да се пријави, одговори ...

205 поврзани вести »

Заев: Го јакнеме менталниот склоп на целото општество, случајот со Мијалков е резултат на досегашните реформи

Мак. Весник - 25.02.2021

Граѓаните треба да знаат дека сме на добар пат во јакнење на правниот систем на нашата земја, во владеење на правото, во истакнување на вредноста на секој судија и обивнител кој суди исклучиво по Устав, закон и сопствено убедување и никако поинаку.

Мицкоски топ вест во Бугарија: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е оженет за Бугарка!?

Мак. Весник - 25.02.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој важи за најголем противник на сè што е бугарско во РС Македонија, е оженет со Бугарка, јавува дописникот на БГНЕС од Благоевград повикувајќи се на информацијата дека Стевица Јанева, која е сестра на ...

76 поврзани вести »

Мицкоски: Нема одговорност за бегството на Мијалков бидејќи има договор

Мак. Весник - 25.02.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски пак праша: Ако некој со некого се договарал, за што се договарал – да избега или да се врати повторно пред лицето на правдата? Ако институциите затаиле требаше да има одговорност, почнувајќи од Заев па ...

42 поврзани вести »

Џафери призна: Немаме мнозинство за да одржиме седница

Мак. Весник - 25.02.2021

Не се знае кога Собранието ќе ја одржи првата наредна седница. Претседателот на Парламентот Талат Џафери денеска на средба со новинарите не прецизираше кога ќе ја закаже новата седница, а последната што почна и не беше изгласан дневниот ред поради ...

55 поврзани вести »

Aкaдемиците ce избopија, MAHУ ocтанува Мaкeдoнcкo

Мак. Весник - 25.02.2021

МАНУ не го менува името. Собранието го отфрли Предлог-законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите. Претседателот на Собранието Талат Џаџери ја информирал Академијата дека законот се повлекува на барање на МАНУ.

29 поврзани вести »

Јанчев: Предвремени парламентарни избори не се потребни, потребно е поразумно раководство во ВМРО-ДПМНЕ

Мак. Весник - 25.02.2021

Јас лично се уште не сум вклучен во ИО за вонреден Конгрес. Немам информации колку делегати има. Амбициите на секој еден член на ВМРО-ДПМНЕ и кој што мисли дека може да направи подобро за партијата, мислам дека треба да направи програма и да и ...