TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

Мета - пред: 11 часа

Кривична пријава е поднесена против Б.Д.(24) од село Долно Јаболчиште, општина Чашка СВР Велес – Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење ...

7 поврзани вести »

Исчезнат Французин пронајден на граничниот премин Богородица

Мета - пред: 11 часа

Младиот Французин во својата земја се водел како исчезнат уште од март годинава Човек кој во Франција бил пријавено за исчезнат, македонските полициски службеници го пронашле на граничниот премин Богородица кон Грција.

50 поврзани вести »

Google слави 25-ти роденден – креиран во студентска соба, сега го користат милијарди луѓе

Мета - пред: 11 часа

Најпопуларниот интернет пребарувач на светот, Google овој месец одбележува 25 години постоење. Тој беше креиран од докторандите Сергеј Брин и Лери Пејџ, кои се запознале на програмата за компјутерска наука на Универзитетот во Стенфорд.

19 поврзани вести »

Вработените во jавните обвинителства во штрајк, бараат зголемување на платите за 78 проценти

Мета - пред: 11 часа

Од УПОЗ велат дека за време на штрајкот тие ќе ги извршуваат само итните и неодложни работи, како тие во кој има само притвор, претрес или неодложни жалби, како и случаите од јавен интерес Околку 390 вработени во службите на јавните обвинителства од ...

41 поврзани вести »

Уставен суд: Изводите со графа националност се поништуваат, не бил испочитуван рокот за објава

Мета - пред: 12 часа

Упатството, како што велат од Уставниот суд е поништено бидејќи судот оценил дека е направена повреда на членот 52 став 2 од Уставот, односно не е испочитуван уставниот рок во кој требало да се објави Уставниот суд на денешната седница донесе одлука ...

69 поврзани вести »

Да се исчисти ѓубрето во Маврово, за мечките да не се симнуваат во селата

Мета - пред: 12 часа

Да се отстранат сите ѓубришта и диви депонии околу населените места и локалните патишта, навремено да се чисти сметот, да се затворат со метална ограда сите места за одлагање на комунален отпад и да се обезбеди контрола на сите објекти во кои се ...

3 поврзани вести »

Силната трговска размена крунисана со основање на Британска бизнис асоцијација во Скопје

Мета - пред: 12 часа

Велика Британија се наоѓа на втората позиција меѓу земјите со најголем обем на стокова размена што земјава ги има со странство, додека Северна Македонија е најголемиот трговски партнер на Обединетото Кралство на целиот Западен Балкан.

33 поврзани вести »

Кучето на Бајден касна уште еден чувар во Белата куќа, единаесетти по ред

Мета - пред: 12 часа

Ова е единаесетти пат кучето Командер да касне чувар во Белата куќа или во домот на семејството Бајден Двегодишниот германски овчар на семејството на американскиот претседател Џо Бајден каснал уште еден агент на Тајната служба.

18 поврзани вести »

Еден од убиените во северно Косово бил близок до шефот на српските разузнавачи Вулин

Мета - пред: 13 часа

Денеска е потврдено дека еден од убиените, кој исто така бил учесник во настаните кај Бањска, е Бојан Мијаиловиќ, телохранителот на шефот на српската БИА, Александар Вулин при неговата посета во Косово во 2013 година Еден од тројцата вооружени ...

123 поврзани вести »

Грковска-Кежмах: Не смее да има солидарност за судиите кои го рушат имиџот на професијата или се корумпирани

Мета - пред: 14 часа

Потпретседателката Кежмах истакна дека Судскиот совет на Словенија силно се бори да ја зачува независноста, но и кредибилитетот на институцијата и професијата. За таа цел во рамките на Судскиот совет функционира Дисциплински суд, кој е независен и ...

10 поврзани вести »

Три фемициди за еден месец, се бара одговорност за службените лица и најстроги казни за сторителите

Мета - пред: 14 часа

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство бара највисока казна за сторителот и поведување постапка за испитување на одговорноста на службените лица, во врска со двата случаи, кои не постапиле навремено и чиешто непрофесионално ...

50 поврзани вести »

Првата емисија на зелената обврзница е 10 милиони евра, аукцијата ќе биде на 3 октомври

Мета - пред: 15 часа

Граѓаните и правните лица заинтересирани за учество на аукцијата и запишување на зелени обврзници може да поднесат барање заклучно до понеделник, 2 октомври 2023 година Министерството за финансии денеска го објави Проспeктот за првата емисија зелени ...

23 поврзани вести »

Бруцошите од денеска може да аплицираат за субвенциониран студентски оброк

Мета - пред: 16 часа

Од денеска студентите во прва година – бруцошите и оние студенти што не запишале летен семестар може да аплицираат за субвенциониран студентски оброк. За оваа мерка може да се пријават сите студенти кои ги исполнуваат следниве услови: да се ...

17 поврзани вести »

На Европа ѝ се заканува синтетичка дрога 50 пати посилна од хероинот

Мета - пред: 16 часа

ЕУ веќе го зајакнува мандатот на својата агенција за дроги, која се занимава и со здравствените и безбедносните аспекти на недозволените дроги, и им дава „многу поголема моќ и двојно повеќе ресурси“, додава Јохансон Европската Унија мора да се ...

33 поврзани вести »

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски влезе во селекција за Европските филмски награди

Мета - пред: 16 часа

Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, кој неодамна ја имаше својата светската премиера на филмскиот фестивал во Венеција, влезе во групата на филмови кои ја комплетираат овогодинешната селекција за ...

14 поврзани вести »

Субвенциониран оброк: 60 отсто од студентите ги подигнале картичките, МОН со апел до останатите

Мета - пред: 16 часа

Околу 60 отсто од студентите кои ги исполниле условите за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк досега ја подигнале наменската платежна картичка преку која единствено може да се користат средствата кои им следуваат, соопшти ...

17 поврзани вести »

Украина се подготвува за 1 Октомври – Денот на бранителите

Мета - пред: 17 часа

Всушност, в недела првпат ќе се одбележи Денот на бранителите на нов датум. Овој ден е посветен на сите што се бореле за Украина и го дале својот живот за земјата Со едноминутен молк, цела Украина в недела, 1 октомври, ќе го одбележи Денот на ...

Почнува третото издание на Скопскиот поетски фестивал

Мета - пред: 17 часа

Со поетското читање под наслов „Воздух. Ветер. Дишење.“ вечерва во 20 часот во киното „Фросина“, официјално започнува третиот Скопски поетски фестивал. На отворањето ќе настапат Санде Стојчевски, Лулзим Хазири, Моника Стојановска, Перица Сарџоски, ...

16 поврзани вести »

Операцијата кај Бањска завршена – кој сакал од Милан Радојчиќ да направи српски Адем Јашари?

Мета - пред: 17 часа

Косовскиот премиер Албин Курти го обвини српскиот претседател Александар Вучиќ дека сакал на 24 септември православниот манастир во Бањска да го претвори во „Кулата на Јашари“ за Србите во Косово, наведувајќи дека Вучиќ е опседнат со предводникот на ...

220 поврзани вести »

Свадба во Ирак се претвори во кошмар, најмалку 110 луѓе загинаа

Мета - пред: 17 часа

Црвениот крст соопшти дека изброиле 450 жртви, но не може да го потврди бројот на загинати. Официјални лица велат дека бројот на загинати досега достигна 110, а судбината на невестата и младоженецот не е јасна Најмалку 110 луѓе загинаа додека ...