TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКД

Трамп одговори на говорот на Бајден: „Нѐ води на работ на трета светска војна“ (ВИДЕО)

МКД - пред: 21 мин

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изнесе серија напади врз претседателот Џо Бајден, остро осудувајќи го неговиот говор за состојбата на нацијата. Додека салата на Претставничкиот дом полека се празнеше, тимот на Трамп објави на Твитер ...

48 поврзани вести »

Уште немаме предлог за позициите на Алтернатива во Владата, вели Сали

МКД - пред: 31 мин

Иако денеска се очекува да завршат преговорите за влез на Алијанса за Албанците (АА) во Владата, владиниот партнер Алтернатива , како што изјави министерот за здравство Бгеким Сали, уште нема на маса предлог за партиските позиции во евентуално ...

87 поврзани вести »

ЗНМ објави конкурс за две награди за новинари, за животно дело и истражувачко новинарство

МКД - пред: 34 мин

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) секоја година доделува две награди за новинари, наградата „Крсте Петков Мисирков“ за животно дело и наградата „Јашар Еребара“ за истражувачко новинарство.

7 поврзани вести »

Ќерката на Ким Џонг Ун беше во преден план на воена прослава: „Изгледа дека ќе биде наследничка“ (ФОТО)

МКД - пред: 34 мин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун вчера на раскошна воена прослава донесе девојче за кое се верува дека е негова ќерка, а многумина веруваат дека тоа е показател дека таа ќе стане следниот наследник на авторитарниот семеен режим стар повеќе ...

10 поврзани вести »

Катарци го купуваат Манчестер јунајтед и ќе му обезбедат огромен трансфер буџет на Ерик тен Хаг?!

МКД - пред: 36 мин

Дејли Мејл пренесува дека во следните денови ќе пристигне понуда од Катар за превземање на Манчестер јунајтед, доколку зделката се реализира, Ерик тен Хаг ќе доби огромен трансфер буџет за засилувања.

14 поврзани вести »

Хартиите од вредност се главните девизни резерви

МКД - пред: 40 мин

Девизните резерви на крајот на јануари годинава изнесувале 3.775,6 милиони евра, соопшти Народна банка (НБРМ). Најголем дел од девизните резерви се пласирани во хартии од вредност (75,2%), по што следуваат валутите и депозитите (14,4%) и монетарното ...

24 поврзани вести »

150 лекари доброволци се пријавија за помалку од 24 часа да помогнат на настраданите во земјотресот во Турција

МКД - пред: 51 мин

Министерот за здравство Беким Сали денеска во изјава за медиумите соопшти дека на јавниот повик што го објави Министерството за здравство за лекари доброволци кои би се упатиле кон погодените места во Турција од земјотресот до синоќа се пријавиле ...

40 поврзани вести »

Градоначалникот на Благоевград не гледа причина да бидат казнети напаѓачите на македонскиот клуб

МКД - пред: 56 мин

По приведувањето на два брачни пара од Благоевград осомничени дека со камења го оштетиле македонскиот клуб „Никола Вапцаров“, соопштено е дека мажите се вработени во градското комунално претпријатие.

75 поврзани вести »

Нови преводи на тестаменталната порака на Стефановски од „Искра што се измолкнува"

МКД - пред: 1 час

„Сите живи суштества се раѓаат со инстинкт за преживување. Пајаците, за да преживеат, ткаат мрежи. Луѓето, за да преживеат, ткаат приказни. За нас нема ништо поважно од овие приказни. Тие се сржта на нашиот живот, 'рбетот на нашиот идентитет“ е ...

11 поврзани вести »

Беше студено, се зголеми потрошувачката, еден ден се земаше струја од европската мрежа, објаснува ЕСМ

МКД - пред: 1 час

Поради наглиот и голем пад на температурата во неделата на 5 февруари во вечерните часови споредено со претходните денови драстично се зголеми вкупната потрошувачка на електрична енергија на домаќинствата и малите потрошувачи што ги снабдува ЕВН ...

73 поврзани вести »

Роверот на НАСА откри метален објект на Марс

МКД - пред: 2 часа

Роверот на НАСА, Кјуриосити, кој се наоѓа на Марс, откри необично парче метеорит. Кјуриосити моментално ја истражува планината Шарп, која се наоѓа во кратерот наречен Гејл. Откриениот метеорит главно се состои од никел и железо и добил свое име: ...

3 поврзани вести »

Американската демократија е нескршлива, рече Бајден во обраќањето за состојбата на нацијата (ВИДЕО)

МКД - пред: 2 часа

Американскиот претседател Џо Бајден одржа говор за состојбата на нацијата во кој повика на единство во остро поделениот Конгрес, го пофали зголемувањето на работните места, ја спомна војната во Украина и стратегискиот натпревар со Кина.

48 поврзани вести »

АПИС: Законските измени на Владата се неоправдани и на улица ќе остават 10 илјади луѓе

МКД - пред: 2 часа

„Владата со вчерашната одлука го отпочна процесот на затворање на игрите на среќа, со предложените измени на Законот за игри на среќа и забавни игри ќе се обиде да ги турка во Собрание на брза лента со ввропско знаме, а во превод, тоа значи по ...

37 поврзани вести »

Вили Орбан од РБ Лајпциг ќе го пропушти првиот меч оваа сезона за да спаси живот!

МКД - пред: 2 часа

Вили Орбан е под голем знак прашалник за дуелот против Унион Берлин и веројатно ќе го пропушти првиот меч во Бундеслигата оваа сезона, Унгарецот ќе донира матични клетки и ќе помогне да се спаси живот.

4 поврзани вести »

Претседателот на борците oд антифашистичката војна Никола Стојановски го слави 100-от роденден

МКД - пред: 2 часа

Претседателе, нека ви е честит 100-иот роденден! Со оваа објава се јави утрово Боречката организација која објави дека д-р Никола Стојановски, претседател на Главниот одбор на Сојузот на борци од Народно ослободителната и антифапистичка војна на ...

12 поврзани вести »

Ѓоргиев: Очигледно е дека некому му треба да ги нарушува добрите односи помеѓу Скопје и Софија

МКД - пред: 2 часа

Последните случувања во македонско - бугарските односи влијаат и на работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања, смета нејзиниот копретседател Драги Ѓоргиев. Вели дека се забележува тенденција односите меѓу Скопје и Софија на ...

24 поврзани вести »

Леброн го урна најголемиот рекорд во НБА, стана најдобар стрелец на сите времиња (ВИДЕО)

МКД - пред: 2 часа

Леброн Џејмс испиша историја, на мечот со Оклахома „кралот“ постигна 38 поени, го помина Карим-Абдул Џабар на вечната листа и стана најдобриот стрелец во историјата на НБА. Леброн со 38.390 поени сега е прв стрелец во историјата на НБА, бројка која ...

50 поврзани вести »

Шпицниот градоначалник ја задолжува и општина Радовиш, реагира СДСМ

МКД - пред: 3 часа

По општините Аеродром, Бутел, Гази Баба и Прилеп, каде што граѓаните се задолжени преку обврзниците на ВМРО-ДПМНЕ, сега шпицниот градоначалник Христијан Мицкоски со 80 милиони денари го задолжи и Радовиш, реагира преку соопштение СДСМ.

4 поврзани вести »

АМСМ: Сообраќајот на државните патишта се одвива без застои

МКД - пред: 3 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, соопштија од Автомото сојузот на Македонија (АМСМ).

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособните Ковачевски и Спасовски не можат да откријат ништо за лажните бомби по училиштата

МКД - пред: 3 часа

Ситуацијата со лажните дојави за бомби е алармантна, а МВР веќе пет месеци не може да ги открие сторителите. Нови 33 дојави за лажни бомби во училиштата низ Македонија покажуваат дека безбедносниот систем е целосно девастиран.

80 поврзани вести »