TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ММС

Пејачката и докторка Симона Поповска роди син

ММС - пред: 21 мин

„Момче е“, напиша пејачката Симона Поповска на својот Инстаграм прфил, а со тоа и обзнани дека по втор пат станала мајка. Симона од бракот со Крис Поповски, за кого се омажи во 2018 година го има синчето Никола, кое се роди во април минатата година.

11 поврзани вести »

Снаодлива баба – Тања Кочовска шета со внукот во чанта

ММС - пред: 2 часа

Сите ја знаеме духовитоста на актерката Тања Кочовска, која во мај стана баба, доби внук од синот Александар и снаата Моника, кој го крстија Јоаким. И никој не очекуваше дека ќе биде поинаку со ваква баба, како што е денепшната фотографија што таа ...

7 поврзани вести »

Кривична на фабрика за одгледување на канабис во медицински цели во Старо Нагоричане

ММС - пред: 2 часа

Денес полициски службеници од Бирото за јавна безбедност – Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи, во координација со Комисијата за одобренија за одгледување канабис за медицински цели и ...

68 поврзани вести »

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

ММС - пред: 4 часа

Годинава е 60 годишниот јубилеј на Охридскиот маратон. Како традиција, која Охрид и државата ги става во центарот на светската спортска мапа, Агенцијата за млади и спорт, заедно со Владата Република Северна Македонија и сите надлежни институции, ...

228 поврзани вести »

Локалната самоуправа ќе го организира Охридскиот пливачки маратон, вели градоначалникот на Охрид Пецаков

ММС - пред: 4 часа

Општина Охрид ќе направи се, односно 99 отсто Охридскиот пливачки маратон ќе се одржи, изјави денеска градоначалникот Кирил Пецаков по координативниот состанок со претставници на пливачкие клубови од градот.

228 поврзани вести »

Поскапуваат дизелот и екстра лесното масло за домаќинства

ММС - пред: 4 часа

Дизелот и Екстра лесното масло за домаќинства поскапуваат за два денара од ноќеска на полноќ, а нема промени кај цените на бензините и на Мазутот М-1 HC, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ).

46 поврзани вести »

Осум починати и 491 заразен со коронавирусот

ММС - пред: 6 часа

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.108 тестови, а регистрирани се нови 491 случаи на КОВИД-19: Скопје – 203, Битола – 38, Куманово – 31, Прилеп и Охрид ...

70 поврзани вести »

„Клевети, обвинувања и манипулации за ненаучност, предавство и бугаризација“ – Реакција на заедничката ...

ММС - пред: 6 часа

Денес реагираше македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања во врска со објавените решенијата на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања кои беа усвоени во 2018 и 2019 ...

152 поврзани вести »

Жештини! Колку температура може да поднесе човековото тело?

ММС - пред: 6 часа

Топлите летни температури се крајно непријатни и среќа е што има само ограничен број денови со вакви екстремни температури во текот на годината, иако бројот на такви денови значително се зголеми поради климатските промени.

89 поврзани вести »

(Видео) Соња и Оливер од Канада дојдоа да ги снимат македонските песни “Боже правда нема“ и „Мојот живот“

ММС - пред: 7 часа

Летово на гости во родниот крај е познатото дуо Соња и Оливер од Торонто, Канада, односно брачниот пар Соња Лозановска и Оливер Петковски со потекло од Битола, кои негуваат македонска народна музика.

6 поврзани вести »

Лепа Лукиќ живее со три пензии, ја признала државата, а нашите пејачки легенди колку се признати?

ММС - пред: 7 часа

Пејачката Лепа Лукиќ откри дека заминала во Канада да си ја подигне пензијата од 900 евра. Многумина се прашуваат од каде пејачката таква пензија, а таа всушност има три – национална од 60.000 динари, друга од 90.000 и канадска од 900 евра.

3 поврзани вести »

Малолетничка од гостиварско со BMW влетала во фабрика и удрила во паркиран виљушкар

ММС - пред: 9 часа

МВР информира за сообраќајка, во која малолетничка од Гостивар со „бмв“ удрила во виљушкар. -Ноќеска во 40 минути после полноќ, во СВР Тетово пријавено е дека во кругот на гостиварска фабрика на излезот од Гостивар, патничко возило „бмв“, со ...

10 поврзани вести »

Насилниците од Комунална хигиена на дисциплинска за напад на новинарка

ММС - пред: 9 часа

Неколку дена по скандалот на вработени во Коминална хигиена-Скопје, кои се заканувале на новинарка на „Мета“ конечно се огласи и претпријатието. -Граѓаните на градот Скопје имаат право да бидат целосно и транспарентно информирани за активностите на ...

6 поврзани вести »

(Видео) Како ладнокрвно се краде на плажа! Внимавајте, одморот може да ви преседне

ММС - пред: 9 часа

Одморот може да биде и пеколен, ако некој ви ги украде работите. Токму тоа се случи на плажа во Барселона, акрадецот среде програма во живо ладнокрвно украде ранец од турист. Сето тоа го забележа камерата, а видеото се споделува на Твитер.

6 поврзани вести »

Aлександар Мирчевски ќе вози мотор, а Елена Јакимовска освои часовник во второто коло од наградната игра „Играј, ...

ММС - пред: 10 часа

Комерцијален текст Наградната игра „ИГРАЈ, СОБИРАЈ И ОСВОЈ“ која Видеолотарија Касинос Австрија ја реализира на единствената легална платформа за интернет игри на среќа во земјава- 2win.mk , е комплетирана.

10 поврзани вести »

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол! Кај нас нема потреба ваква мерка!

ММС - пред: 10 часа

Јапонската Влада е финансиски погодена од необичен проблем – младите луѓе не пијат доволно алкохол. Јапонија, заедно со неколку други земји во Азија, задржа строги ограничувања во текот на поголемиот дел од пандемијата, затворајќи ги јавните ...

35 поврзани вести »

Имал точка на носот, лекарот рекол дека од сонце и го пратил дома – Потоа добил три страшни дијагнози

ММС - пред: 10 часа

Германец кому лекарите му кажале дека изгорел од сонце, може да го загуби носот во еден од пошокантните случаи што се појавија во медиумите во последните месеци. Неименуваниот маж од Германија, кој има околу 40-тина години, отишол на лекар откако му ...

Нов овошен инстант лоз на Државна лотарија – „Фрути“

ММС - пред: 11 часа

Комерцијален текст Државна лотарија ја збогати палетата на инстант лотарија со нов инстант лоз „ФРУТИ“, којшто нуди освежителна забава, 15 премии од по 400 000 денари и многу други парични добивки.

6 поврзани вести »

Тозија е „северџан“ и “црвениот барон” на комуњарска филмска елита, вели режисерот Бојаџи и бара „Манаки“ да не му даде ...

ММС - пред: 12 часа

Филмсиот режисер Јани Бојаџи во подолг статус на неговиот Фејсбук профил побара од градоначалникот на Битола, Тони Коњановски признанието „Големата ѕвезда на македонскиот филм“, на претстојниот Меѓународниот фестивал на филмската камера „Браќа ...

44 поврзани вести »

Не очекува катастрофа – Објавена голема есенска прогноза за цела Европа, Балканот нема да куртули

ММС - пред: 12 часа

Веб-страницата за временска прогноза AccuWeather објави голема временска прогноза за есента, а нивниот тим метеоролози вели дека преминот од лето во есен можеби нема да биде забележлив за многу Европејци, со топло, речиси суво време барем за дел од ...

2 поврзани вести »