TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мои рецепти

Киселкаст десерт во чаша

Мои рецепти - пред: 8 часа

400мл сок од вишни, можете и од компот течноста, ја помешувате со претходно набабрен желатин. Промешајте убаво и наполнете ги чашичките. Ставете во фрижидер да се стегне. Во касерола на оган растопете 5 лажички шеќер во прав со 300 мл слатка павлака.

Едноставен десерт со јагоди

Мои рецепти - пред: 10 часа

Подготовка Во тенџере измешајте шеќерот и млекото и почнете да загревате. Почекајте да зоврие и додадете го веќе подготвенот пудинг измешан во млеко, продолжете да готвите, повремено мешајќи, додека смесата не згусне доволно.

29 поврзани вести »

Инстант панакота пудинг десерт во чаша

Мои рецепти - пред: 11 часа

Едноставен, а превкусен десерт кој е радост за целото семејство. Прво подгответе го пудингот според упатството. На крај додадете го чоколадото да се растопи. Јас користев млечно чоколадо. Веднаш потоа пригответе ја панакотата според упатството, се ...

29 поврзани вести »

Торта со јаболка и суво грозје

Мои рецепти - пред: 13 часа

Фантастичен спој на јаболка,цимет и суво грозје и кое секое залаче е уживање. 1. На рингла во сад се топи маргаринот. Во него се додава половина од шеќерот. 2. На страна се лупат и сечкаат јаболката. Во нив се додава циметот и сувото грозје. 3.

Торта Бел Ангел со розен кори

Мои рецепти - пред: 15 часа

Превкусна торта што не се пече. На интернет има повеќе варијанти за подготовка на оваа торта, па еве и јас со слична варијанта. Па да почнеме ЗА ЖОЛТ ФИЛ Го ставаме млекото на оган (околу 900мл) да се загрее, додека во останатите 100мл го мешаме ...

29 поврзани вести »

Наан на грил тава

Мои рецепти - пред: 18 часа

Користена е чаша од 250 мл Во вангличка ги ставаме квасецот, шеќерот, млаката вода и лажиче брашно. Промешуваме. Оставаме да одстои 5 минути, па додаваме маслиново масло, сол и брашно. Замесуваме меко тесто.

Солени мафини со биено сирење и чадена шунка

Мои рецепти - пред: 20 часа

Ова е рецепт за една поголема доза на вкусни јогурт мафини... Подготовка 1. Ги матиме јајцата со урдата да ни се соединат. 2. Ги додаваме ситно насешканата шунка и ренданото биено сирење. 3. Ги додаваме останатите состојки и соединуваме со миксер. 4.

Обланди на старински начин

Мои рецепти - 27.05.2020

Млекото и шеќерот ставете ги на оган во поголемо теџере да зовријат. Кога ќе почнат да вријат намалете ја ринглата на најтивко и варете 3 часа. Времето на варење варира смесата треба да се преполови меѓутоа треба на многу тивко да се вари.

2 поврзани вести »

Гламур во чаша - десерт пудинг со банани и чоколадо

Мои рецепти - 27.05.2020

Подготовка Започнуваме со подготвка на пудингот од ванила. Дел од млекото т.е 200мл. оделуваме. Остатокот т.е 300мл. ги ставаме да зовријат заедно со трите лажици шеќер,во ладното млеко го мешаме пудингот и постепено го додаваме во врелото млеко.

29 поврзани вести »

Пита од шпагети

Мои рецепти - 27.05.2020

Одлична брза пита Подготовка - Шпагетите искршете ги и ставете ги во намрсена тава за печење. Додадете ја врелата вода. Додадете сол, мешан сув зачин и сецкан магданос. - Печите околу 5-6 минути колку да изврие малку водата, потоа извадете ја од ...

2 поврзани вести »

Нирвана - десерт во чаша

Мои рецепти - 27.05.2020

Десертчево е вистинска нирвана, баш врвно уживање. Измешајте го кондензираното млеко со водата и во него растворете го прашокот за пудинг. Варете го до згуснување со постојано мешање (околу 5 минути).

29 поврзани вести »

Гужвана баклава со ореви

Мои рецепти - 27.05.2020

Баклавата првпат ја правев, ми беше предизвик да ја направам баш вака, набрана. Не го искористив цело пакетче од корите, туку само 7 кори од вкупно 11, значи околу 300 г. Со останатите 4 кори направив ролнички со мелено месо.

Сутлијаш со пудинг

Мои рецепти - 27.05.2020

Омилен десерт.... Се мешаат водата и млекото (од нив се одделува 200 мл. за растворање на пудингот) и се ставаат на оган да зовријат. Се додава маслото. Штом зовријат се додава исчистениот, измиениот и исцедениот ориз.

29 поврзани вести »

Десерт со пудинг и ананас

Мои рецепти - 27.05.2020

Половина од млеко ставете да зоврие, во другата половина додајте пудинг и шеќер, измешајте. Во зовриеното млеко ставете го млекото со пудинг да се вари додека не загусне. Оставете пудингот да истине.

29 поврзани вести »

Ванила пудинг со боровинки во чаша

Мои рецепти - 27.05.2020

Кога ќе се спојат вкусовите во лажица се добива едно прекрасно задоволство на непце... Ова е еден свежителен десерт во чаша... Подготовка Боровинките заедно со дел од водата и шеќерот ги ставаме да провријат.

29 поврзани вести »

Качамак со месо на скара

Мои рецепти - 27.05.2020

Во тенџере се става водата да зоврие. Кога ќе зоврие се сипува брашното на површината на водата и со дрвена лажица или сукало се прават неколку дупки во брашното. Во дупчињата се сипува малку сол. Се вари околу 45 минути на среден огин.

Дип (намаз) од свеж копар

Мои рецепти - 27.05.2020

Прекрасен дип, намаз, како прилог кон пржени тиквички, салата од краставици, пилешко месо... Сезонава има свеж копар, па ајде да го искористиме овој зеленчук периодов, кој хемиски и воопшто да не се третира.