TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MTM

Лидерот на северноафриканскиот огранок на Исламска држава убиен во Либија

MTM - пред: 7 часа

Лидерот на северноафриканскиот огранок на терористичката Исламска држава бил убиен во акција на Либиската национална армија (ЛНА) во јужна Либија, изјави извор на ЛНА за ТАСС. Според извештаите од 15 септември, силите на ЛНА спровеле голема ...

6 поврзани вести »

Џорџ Клуни се срами од одлуката за случајот Бреона Тејлор

MTM - пред: 7 часа

Џорџ Клуни им се придружи на другите sвезди во осуда на одлуката да се обвини само еден од полицајците инволвирани во убиството на афроамериканката Бреона Тејлор. Против полицаецот е покренато обвинение за загрозување на општа безбедност, а не за ...

19 поврзани вести »

Борел: ЕУ не е банкомат

MTM - пред: 7 часа

Поддршката на ЕУ за Украина ќе продолжи, но исто така е тесно поврзана со потребата од зајакнување на владеењето на правото и борба против корупцијата во земјата, рече високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Џозеп Борел по неговата прва ...

8 поврзани вести »

Столтенберг: И Турција и Грција се ценети сојузници, НАТО е платформата за дијалог

MTM - пред: 7 часа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, разговараа за ситуацијата во Источен Медитеран, пренесува „Анадолија“. „Разговарав со претседателот Ердоган за ситуацијата во Источниот Медитеран и за ...

11 поврзани вести »

(Видео) Спасовски: Продолжуваме со подобрување на условите за работа на полицијата

MTM - пред: 7 часа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го посети Полицискиот центар „Ѓорче Петров“ каде деновиве ќе започне монтажата на соларни системи за греење вода на сите објекти, каде што се сместени припадниците на Одделот за специјални полициски ...

11 поврзани вести »

Mинистерот Маричиќ на средба со британската амбасадорка

MTM - пред: 7 часа

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата министерот Маричиќ се заблагодари за досегашната поддршка на Обединетото Кралство во ...

72 поврзани вести »

Општина Бутел отвори Јавен повик за субвенционирање на велосипеди и електрични тротинети

MTM - пред: 7 часа

Од денеска во општина Бутел е отворен Јавен повик за субвенционирање на велосипеди и електрични тротинети. Општина Бутел очекува голема заинтересираност од жителите и токму затоа општината го субвенционира секој купен велосипед со 50% од вкупниот ...

17 поврзани вести »

Адвокатот на Јанакиески: Оние кои наводно ги поттикнал Миле Јанакиески се тргнати од новиот обвинителен акт

MTM - пред: 7 часа

За адвокатот Еленко Миланов, кој го застапува обвинетиот Миле Јанакиески на судењето за „Насилство во Центар“, е спорно што судот не дозволува да се изведат докази на новиот обвинителен акт поднесен од обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски, ...

17 поврзани вести »

Груби - Тимоние: Од соодветна важност е владеењето на правото и борбата против корупцијата

MTM - пред: 7 часа

Северна Македонија напредува во многу области и успеа да се придвижи напред на меѓународно ниво во однос на процесот на интеграцијата на земјата во Европската Унија. Процесот на реформите ќе продолжи без престан, со цел да се испрати позитивен ...

17 поврзани вести »

Деспотовски: Очекуваме ЕУ финансиски да го поддржи Регионалниот инвестициски фонд

MTM - пред: 8 часа

Иднината на иноваците и образованието, поддршката преку програмите на ЕУ како и предизвиците и идните планови за Западниот Балкан беа во фокусот на панелот „Иновативна агенда за Западен Балкан“ во рамките на Европски денови на истражување и иновации ...

38 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: „Мерките“ на Влада ќе затворат скоро 15.000 микро и мали претпријатија

MTM - пред: 8 часа

Владата на Зоран Заев задоцни со мерките за помош на бизнис секторот и компаниите. Освен што мерките на Владата не беа навремени, тие се неправилно распределени по сектори и се нетранспарентни, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

28 поврзани вести »

Патниците бараат проѕирни прегради во авионите, не се чувствуваат безбедно

MTM - пред: 8 часа

Патниците сакаат проѕирни пластични прегради во авионите за да се чувствуваат безбедно за време на пандемијата на коронавирус и не веруваат безрезервно во тврдењата за висок квалитет на воздухот, предупредуваат челниците на авијацискиот сектор.

8 поврзани вести »

Помпео следната недела во Хрватска, во фокусот Западен Балкан

MTM - пред: 8 часа

Шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман потврди дека следната недела во Хрватска пристигнува американскиот државен секретар, Мајк Помпео и дека меѓу темите на разговор ќе биде и укинувањето на визите, западен Балкан со акцент на Босна и ...

8 поврзани вести »

Врховниот суд ја потврди 4,8 годишната казна за Сеад Кочан за предметот „Труст“

MTM - пред: 8 часа

Врховниот суд ја потврди 4,8 годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените 6 години од Кривичниот суд. Пресудата за предметот „Труст“ од Кривичниот суд беше изречен во јули 2018 година.

31 поврзани вести »

Пред општина Центар немаше насилство, рече адвокатот на Трајковски кој за споредба пушташе снимки од „Шарена ...

MTM - пред: 8 часа

На денешното рочиште за предметот „Насилство во Центар“, завршни зборови даде Александар Трајковски кој е обвинет дека е директен извршител во предметот. Неговиот адвокат, Јовица Страшевски го убедуваше судот дека Трајковски не е виновен, ...

7 поврзани вести »

Пендаровски ги прими учениците кои на 24. Јуниорска балканска математичка олимпијада освоија олимписко злато, сребро и ...

MTM - пред: 8 часа

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими учениците - натпреварувачи на 24. Јуниорска балканска олимпијада по математика кои освоија златна, сребрена и две бронзени медали. Тој им честита на учениците за овој извонреден успех, нагласувајќи ...

31 поврзани вести »

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

MTM - пред: 8 часа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа им порача да им служи на чест. Таа не очекува напад од ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи, како што рече, слободно ќе ...

26 поврзани вести »

СДСМ за тужбата за Николоски: Тој што шири лажни вести и клевети треба да се соочи со одговорноста

MTM - пред: 8 часа

Кој шири лажни вести, клевети и невистини, треба да се соочи со одговорноста, велат од СДСМ откако денеска пред судот се најде потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, против кого премиерот Зоран Заев покрена тужба за клевета.

106 поврзани вести »

Продолжува кампањата за пријавување огнови на отворено на бесплатната телефонска линија 193

MTM - пред: 8 часа

На почетокот на есента и речиси еден месец пред почетокот на грејната сезона Град Скопје ја продолжува кампањата за пријавување огнови на отворено на бесплатната телефонска линија 193. Оваа кампања која игра сериозна улога во намалувањето на ...

17 поврзани вести »

Челси го потврдија трансферот на Менди

MTM - пред: 9 часа

Фудбалскиот клуб Челси го потврди доаѓањето на новиот голман Едуард Менди од Рен. Трансферот на Сенегалецот изнесува околу 30.000.000 евра. Челси на социјалните мрежи го претстави голманот со напомена дека за место во првиот тим ќе се бори со Кепа ...

27 поврзани вести »