TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

Сити подобар во манчестерското дерби, Волвс по четири децении го добија Арсенал

Нетпрес - пред: 1 час

Фудбалерите на Манчестер Сити направија во средата вечерта голем чекор кон одбраната на титулата во Англија, совладувајќи го во 35-то коло во градскот дерби Манчестер Јунајтед со 2:0. Гостувањето на „Одл Трафорд“, според името на противникот, ...

81 поврзани вести »

(ВИДЕО) Разочаран симпатизер на СДСМ во Прилеп: Со градот раководи злосторничко здружение

Нетпрес - пред: 2 часа

Дебакл се случи на партиската трибина на СДСМ во Прилеп, откако разочаран член на партијата рече дека со градот под Марковите кули „владее злосторничко ...

2 поврзани вести »

Силјановска за превратот во ИВЗ: Селективна правда во полза на политиката на власт

Нетпрес - пред: 2 часа

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, во средата се огласи во врска со превирањата во Исламската верска заедница (ИВЗ) и реагира на „насилното и незаконско“ преземање на оваа институција од страна на владејачката ...

144 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски треба да им се извини на Телма и на јавноста за изречените лаги

Нетпрес - пред: 2 часа

Претседателскиот кандидат на власта Стево Пендаровски лаже исто како и неговито партиски челник и премеир Зоран Заев, и треба да им се извини на телевизијата Телма и на јавноста за изречените лаги, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ откако и ...

154 поврзани вести »

Лацио го елиминираше Милан од купот

Нетпрес - пред: 2 часа

Фудбалерите на Лацио ќе играат во финалето на италијанскиот национален куп откако во реваншот на „Џузепе Меаца“ го совладаа домашниот Милан со 1:0, а првиот меч во Рим заврши без голови. Лацио во неговото десетто финале во италијанскиот куп го ...

13 поврзани вести »

Баерн се пласираше во финалето на германскиот куп

Нетпрес - пред: 2 часа

Фудбалерите на минхенски Баерн се пласираа во финалето на германскиот национален куп победувајќи го во Бремен со 3:2 домашниот Вердер. Баерн поведе со голот на Роберт Левандовски во 36 минута, а неговото водство го удвои Томас Милер во 63 минута.

10 поврзани вести »

Планот на Трамп не вклучува јорданско-палестинска унија

Нетпрес - пред: 3 часа

Авторот на планот на САД кој сѐ уште се чува во тјаност за ставање крај на израелско-палестинскиот судир во средата на Twitter откри уште еден елемент кој нема да биде дел од договорот, а тоа е конфедерација на идната палестинска држава и Израел со ...

21 поврзани вести »

Договорот со Грција е капитулантски, но таквата реалност е дело на Заев

Нетпрес - пред: 3 часа

Во емисијата „24Отворено“ при своето гостување, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека договорот потпишан со Грција е капитулантски и е дело на Зоран Заев. Проблемот е во самото почнување на целокупната оваа процедура.

42 поврзани вести »

Пендаровски: Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ

Нетпрес - пред: 3 часа

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за иднината на државата дојдовме уште еднаш да се видиме во градот обележје од кој тргнале сите ...

154 поврзани вести »

Мицкоски: Заев сега вели ја разбрал пораката, а сѐ уште не ги сменил министрите за кои тврдеше дека се корумоуирани

Нетпрес - пред: 4 часа

Како сега премиерот Зоран Заев сега вели дека ја разбрал пораката од избирачите, а пред две години велеше дека има двајца корумпирани министри и сѐ уште не ги смени, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на 24 Телевизија во емисијата ...

42 поврзани вести »

Мицкоски: Очекуваме победа во вториот круг, граѓаните масовно се охрабруваат да се спротивстават на власта

Нетпрес - пред: 4 часа

Очекуваме победа во вториот круг, очекуваме повеќе мобилизација и на активистите и на граѓаните, затоа што голем дел од нив во изминативе денови се јавуават и ми велат имате наша поддршка, првиот круг не излеговме затоа што знаеме дека вториот круг ...

98 поврзани вести »

Мицкоски: Судии поротници за случајот 27-ми април си дадоа оставки зошто пресудата била однапред напишана

Нетпрес - пред: 4 часа

Политичка трговија ниту била, ниту ќе е на дневен ред кога станува збор за Специјалното јавно обвинителство, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на „Отворено“. Посочи дека власта треба да прифати сугестии на ВМРО-ДПМНЕ за ...

42 поврзани вести »

Мицкоски: Очекуваме победа во вториот круг но дали Заев ќе поднесе оставка, на Албанците не им нудиме ...

Нетпрес - пред: 4 часа

Ние нема да нудиме романтизам на Албанците, а да немаат луѓето водовод и канализација како што е реалноста сега е, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, а на прашањето дали ќе се повлече од позицијата доколку опозицската кандидатка не ...

42 поврзани вести »

Мицкоски: За предвремените парламентарни избори ќе излеземе со понуда и решение за проблемите на граѓаните

Нетпрес - пред: 4 часа

Кога ќе излезе Христијан Мицкоски на избори, тоа ќе бидат претпоставувам предвремени парламентарни, по поразот на власта на овие претседателски избори, ќе видиме дали неопределените ќе му ја дадат својата доверба на Мицкоски или на Зоран Заев, ...

98 поврзани вести »

Функционерите на ДУИ возвраќаат на потпретседателот на СДСМ

Нетпрес - пред: 4 часа

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети од ДУИ порачува дека Мухамед Зекири (Муки) го покажува вистинското лице. Беџети на својот фејсбук профил објави: „За време на мојот ангажман во политичкиот живот особено во правосудството, сум бил ...

3 поврзани вести »

Мицкоски: Заев се фалеше дека ќе нѐ прегази, но токму тој драстично ја загуби поддршката од гласачите

Нетпрес - пред: 4 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на 24 Телевизија во емисијата 24 Отворено истакна дека Зоран Заев на митинг велеше дека не им дадовме предвремени парламентарни избори, само затоа што ќе ги прегазиме, еве сега видовме кој е прегазен на ...

98 поврзани вести »

ЕВН лидер во практиките за безбедност и здравје при работа

Нетпрес - пред: 5 часа

На одбележувањето на 28-ми април Светскиот ден за безбедност и здравје при работа „ЕВН“ доби најмногу награди. Националниот совет за безбедност и здравје при работа на „ЕВН Електрани“ им ја додели главната Национална награда за најдобри практики за ...

27 поврзани вести »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ го порази СДСМ со целата нивна коалиција

Нетпрес - пред: 5 часа

Само година и половина од власта на СДМС на локално ниво, на првиот круг од претседателските избори ВМРО-ДПМНЕ ја порази власта со сета нејзина коалиција и кога сега би имале локални избори би освоииле 47 градоначалници, рече лидерот на опозицијата ...

98 поврзани вести »

Полициска опсада на Градско

Нетпрес - пред: 5 часа

Читатели на „Инфомакс“ од Градско ја информирале редакцијата дека од рано утринава се под бyквaлнa пoлициcкa oпcaдa од cooбраќајна пoлициja и инcпeктopи во цивил, кои одат по домови на жителите и им бараат сообраќајни дoзвoли за вoзилата и ги ...

2 поврзани вести »

Неочекувана судска одлука за случајот „Дурмо Турс“

Нетпрес - пред: 5 часа

Од затворски во домашен притвор одат првоосомничениот – сопственик на „Дурмо Турс“ Дурмиш Белули и шестоосомничениот – возач на автобусот. Одлука е донесена пред два дена од судија на претходна постапка во скопскиот кривичен суд.

12 поврзани вести »