TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Вардарки го совладаа Будуќност во регионалната ВРХЛ лига

Независен - пред: 1 час

Ракометарките на Вардар ја продолжија одличната серија и го совладаа Будуќност со 26:27 во претпоследниот натпревар во регионалната женска ракометна ВРХЛ лига. Екипата на Вардар веќе ја одбрани титулата, а денешниот натпревар и утрешниот против Крим ...

31 поврзани вести »

Најмалку 18 загинати во поплавите во Руанда

Независен - пред: 1 час

Најмалку 18 лица загинаа во одроните и поплавите по обилните дождови во Руанда, соопшти денеска Владата на таа земја. Во престолнината Кигали загинаа осум лица, а десетици куќи се уништени.

3 поврзани вести »

Робертсон: Вистински патриотизам е да се направи она што е најдобро за идните генерации

Независен - пред: 1 час

Како ноќ и ден, ја оцени состојбата во Македонија поранешниот генерален секретар на НАТО Лорд Џорџ Робертсон, споредувајќи ја ситуацијата во 2001 и сега и нагласувајќи дека земјата тогаш била на работ на крвав конфликт, а денеска е европска држава.

52 поврзани вести »

Шарапова елиминирана уште на стартот во Штутгарт

Независен - пред: 2 часа

Поранешната најдобра тенисерка во светот Русинката Марија Шарапова беше елиминирана уште во првото коло на турнирот во Штутгарт, откако Французинката Каролин Гарсија ја совлада со 2:1 во сетови.

19 поврзани вести »

Грчкото МНР: Хан не ги разбира преговорите за името, да престане да ги поткопува

Независен - пред: 2 часа

Грчкото Министерство за надворешни работи (МНР), попладнево преку соопштение реагираше на изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан повикувајќи го да престане да дава погрешна слика за преговорите.

21 поврзани вести »

Поддршка од групата „Охрид“ за Македонија да го добие вистинското внимание за ЕУ и НАТО

Независен - пред: 3 часа

По 17 години можеме да кажеме дека големиот успех со сите маани на Охридскиот договор е дека тој ни даде можност да се врати мирот за во одреден момент да почнеме да зборуваме за кохезија во државата, истакна денеска министерката за одбрана Радмила ...

52 поврзани вести »

Косовските политички партии утре ќе разговараат за евентуални вонредни избори

Независен - пред: 3 часа

Во Приштина утре ќе се одржат разговори меѓу партиите за моментната политичка ситуација и можноста за постигнување договор за одржување вонредни парламентарни избори. Разговорите се иницирани од опозицискиот Демократски сојуз на Косово и на нив се ...

2 поврзани вести »

Борисов: Бугарија, Романија и Романија да помогнат за Србија да стане членка на ЕУ

Независен - пред: 3 часа

Бугарија, Грција и Романија треба да направт се што е можно за Србија да стане дел од Европската унија. Тоа го нагласи денеска премиерот на Бугарија Бојко Борисов на прес-конференција во Будимпешта, по средбата на Советот за соработка на високо ниво ...

18 поврзани вести »

(Видео) Европа се восхитува на мајсторските голови на Пандев и на Барди

Независен - пред: 4 часа

Горан Пандев и Енис Барди украдоа дел од фудбалското внимание на стариот континент што е насочено кон полуфиналните судири во Лигата на шампиони (Ливерпул - Рома и Баерн М. - Реал М.). Двајцата ја принудија Европа на восхит со мајсториите што ги ...

46 поврзани вести »

(Видео) Притвор за убиецот од Торонто, обвинение за 10 убиства

Независен - пред: 4 часа

Суд во Торонто денеска одреди притвор за 25-годишниот Алек Минасијан, кој со комби удри во група пешаци, усмртувајќи 10 лица. Тој се товари по 10 точки од обвинението за убиство со предумисла и 13 за обид за убиство.

21 поврзани вести »

Финалето од Купот меѓу Шкендија и Пелистер на 23 мај во Струмица

Независен - пред: 4 часа

Финалето од Купот на Македонија меѓу Шкендија и Пелистер ќе се одигра на 23 мај на стадионот „Младост“ во Струмица со почеток од 20 часот. Иако, битолчани се бранители на титулата, тетовскиот тим ќе влезе како фаворит во финалната пресметка.

23 поврзани вести »

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на обраќањето на премиерот Заев

Независен - пред: 4 часа

СДСМ и Зоран Заев, наместо да работат се посветени на гола реторика и креваат непотребна еуфорија, со цел прикривање на реалната состојба во општеството и економијата, која е катастрофална, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

48 поврзани вести »

Трамп: Договорот со Иран е смешен и луд

Независен - пред: 4 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека Иран ќе се соочи со „проблеми поголеми од кога и да е“ доколку повторно ја покрене нуклеарната програма. - Луѓето ги знаат моите ставови во врска со договорот со Иран.

17 поврзани вести »

Ембид: Дојде нашето време

Независен - пред: 5 часа

Кошаркарот на Филаделфија сиксерс, Џоел Ембид изјави дека е оптимист и дека неговиот тим е подготвен за големи дела. Филаделфија во првата рунда на плејофот води против Мајами хит со 3:1 и имаат шанса да се изборат за место во полуфиналето на ...

4 поврзани вести »

Робертсон: Потребни се одлуки кои нема да бидат лесни, но ќе бидат важни за иднината

Независен - пред: 5 часа

Групата Охрид за поддршка на Република Македонија на нејзиниот пат кон членство во НАТО и ЕУ ја промовираше денеска премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со поранешниот генерален секретар на Алијансата, лорд Џорџ Робертсон, кој ја ...

52 поврзани вести »

Иванов на средба со пратеници од групата за француско-македонско пријателство

Независен - пред: 5 часа

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими пратеникот Бертран Сор, претседател на групата за француско-македонско пријателство во Националното Собрание на Француската Република и пратеникот Грегори Галбадон, заменик ...

14 поврзани вести »

Мајкл Оливер ќе го суди финалето на ФА Купот меѓу Манчестер Јунајтед и Челзи

Независен - пред: 5 часа

Фудбалската федерација на Англија одлучи Мајкл Оливер да суди на финалниот натпревар во ФА Купот меѓу Манчестер Јунајтед и Челзи. Судијата Оливер се најде во центарот на вниманието откако досуди пенал за Реал Мадрид во последните секунди на реванш ...

13 поврзани вести »

Илинден прогласена за општина со најповолно бизнис опкружување

Независен - пред: 5 часа

Општина Илинден е прогласена за општина со најповолно бизнис опкружување од Република Македонија во рамки на регионалната иницијатива за промоција на поволно бизнис опкружување „Партнерство за конкурентен регион“.

9 поврзани вести »

Димитров: Консолидирањето на Европа е невозможно без стабилен и просперитетен Балкан

Независен - пред: 5 часа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска од Стразбур порача дека консолидирањето на Европа е невозможно без стабилен, мирен и просперитетен Балкан. Во обраќањето на априлската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа, ...

31 поврзани вести »

Шаља: Нема ЗСО пред конечен договор меѓу Белград и Приштина

Независен - пред: 5 часа

Заедницата на српски општини во Косово нема да биде формирана пред потпишување на конечен договор меѓу Косово и Србија, тврди Блерим Шаља, политички советник на косовскиот претсеател Хашим Тачи.

2 поврзани вести »