TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Хан: Фон дер Лејен ја потврди европската перспектива на Западен Балкан

Независен - пред: 10 часа

Комесарот за пристапни преговори Јоханес Хан и честита на Урсула фон дер Лејен за изборот за нова претседателка на Европската комисија, изразувајќи и задоволство поради фактот што таа ја потврди европската перспектива на Западен Балкан.

128 поврзани вести »

Урсула фон дер Лејен за обединета и силна Европа

Независен - пред: 11 часа

Новоизбраната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, по гласањето во Европскиот парламент, вети обединета и силна Европа. – Довербата што ми ја укажавте е доверба во обединета и силна Европа, од исток до запад, од југ до север, ...

128 поврзани вести »

Урсула фон дер Лејен избрана за претседател на Европската комисија

Независен - пред: 11 часа

Германката Урсула фон дер Лејен е избрана за претседател на Европската комисија, јави дописникот на МИА од Стразбур. Досегашната германска министерка за одбрана, блиска на канцеларката Ангела Меркел беше избрана со тесно мнозинство од гласовите, ...

128 поврзани вести »

Милевски: Рамномерниот развој на државата е приоритет, особено развојот на руралните места

Независен - пред: 11 часа

Оваа година во Скопскиот плански регион се реализираат 13 нови проекти во вкупна вредност од 35,5 милиони денари, средства од буџетот на Министерството за локална самоуправа. Имено, 20,5 милиони денари се за проекти за развој на регионот, а 15 ...

8 поврзани вести »

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони Бугари

Независен - пред: 11 часа

Хакери упаднале во системите на даночната управа и украле лични и финансиски податоци на милиони Бугари, соопшти денеска бугарската Влада. Како што пренесе Фена, нападот на бугарската даночна управа (НРА) се случил кон крајот на јуни, а за него се ...

19 поврзани вести »

Во ЕП во Стразбур во тек е гласањето за претседател на ЕК – социјалистите,сепак, ќе гласаат за Урсула фон дер Лејен

Независен - пред: 12 часа

Во Стразбур во 18 часот и 15 минути почна гласањето за избор на претседател на Европската комисија, функција за која Советот на ЕУ ја предложи Германката Урсула фон дер Лајен, јавува дописникот на МИА од Стразбур.

128 поврзани вести »

Борис Џонсон сака да го спроведе Брегзит без британскиот Парламент

Независен - пред: 12 часа

Борис Џонсон, фаворитот во трката за нов лидер на Конзервативната партија и иден премиер на Обединетото кралство, и неговите приврзеници ја разгледуваат можноста за прекин на работата на парламентот за да се спроведе излезот на Велика Британија од ...

10 поврзани вести »

Шок и потоп за Шкендија: Номе Калју победи среде Скопје и го елиминираше македонскиот шампион!

Независен - пред: 12 часа

Дебакл за Шкендија во првото кфалификациско коло од Лигата на шампионите, откако избраниците на Ќатип Османи доживеаја шокантен пораз во реваншот во Скопје од естонски Номе Калју со 2:1. Сите очекуваа убедлив триумф на македонскиот шампион, особено ...

83 поврзани вести »

Заев: Сите се еднакви пред законот, „Рекет“ не загрозува ниту еден од процесите коишто се водат

Независен - пред: 13 часа

Почит на пресумпцијата на невиност, но и теза дека законот мора еднакво да важи за сите искажа денеска премиерот Зоран Заев во интервју за МИА во кое говори за последните случувања во врска со вчера обелоденетата истрага „Рекет“, евентуалната ...

34 поврзани вести »

Русковска: Обезбедените видеа и аудио-материјали се само за двајцата осомничени во „Рекет“

Независен - пред: 13 часа

Обезбедените видеа и аудио-атеријали се само за овој случај што го отворивме сега, за овие двајца осомничени. А понатаму во истрагата дали ќе се појават докази за обвинители, за политичари, за луѓе од јавниот живот ќе видиме, вели јавната ...

29 поврзани вести »

Реакции на политичките групи во ЕП по обраќањето на Урсула фон дер Лајен

Независен - пред: 13 часа

Во текот на денешната дабата на пленарната сесија на Европскиот Парламент, Урсула фон дер Лајен ја изложи нејзината визија како идна претседателка на Европската Комисија, по што европратениците водеа речиси три и полчасовна расправа, јавува ...

128 поврзани вести »

Оставка на вториот човек на француската Влада

Независен - пред: 13 часа

По превирањата и полемиката предизвикана од откр итијата на Медиапарт, министерот за еколошка транзиција Франсоа де Ружи поднесе оставка „за да не ја ослабне еколошката акција” на владата, јавува дописникот на МИА.

12 поврзани вести »

Натпреварите од македонското фудбалско првенство ќе се пренесуваат на Арена Спорт

Независен - пред: 13 часа

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини денеска соопшти дека Федерацијата заедно со претставниците на клубовите од нашата Прва лига се согласиле ТВ правата за пренос на натпреварите од МФЛ да бидат отстапени на ...

21 поврзани вести »

Заев: Контрадиктирно е да се зборува за владеење на правото, а да се одбива учество на лидерската

Независен - пред: 14 часа

Премиерот Зоран Заев денеска во интервју за МИА ги повика сите поканети, меѓу кои и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да присустува на лидерската средба, која ја закажа за в петок.

94 поврзани вести »

ОЈО: Истрагата за случајот „рекет“ сè уште не е проширена

Независен - пред: 15 часа

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција како шпекулации ги оцени одредени написи во дел од медиумите за наводно проширување на истрагата во предметот за примање награда за противзаконито влијание.

25 поврзани вести »

ЕК бара да продолжат истрагите за „бомбите“ и да се најде решение за статусот на СЈО

Независен - пред: 15 часа

По оставката на Катица Јанева, Европската Комисија во реакција за МИА порачува д ек а истрагите за илегалните прислушувања треба да продолжат. -Европската Унија ја прима на знаење најавата на Катица Јанева д ек а има намера да поднесе оставка, се ...

26 поврзани вести »

Северна Кореја планира да го укине мораториумот за нуклеарни и ракетни проби

Независен - пред: 15 часа

Северна Кореја денеска најави дека би можела да ја прекине својата 20-месечна суспензија за нуклеарни и ракетни проби заради американско-јужнокорејските воени вежби, што ги доживува како подготовка за евентуална инвазија.

9 поврзани вести »

Ристевска: Истрагата за случајот „Империја“ е жива и не е затворена

Независен - пред: 15 часа

Фото: Б. Грданоски Истрагата за случајот „Империја“ е жива и не се работи за истрага која е затворена, изјави на денешната прес-конференција обвинителката од СЈО, Ленче Ристевска. Прашана дали истрагата за случајот „Империја“ е издржана со оглед на ...

27 поврзани вести »

Со хеликоптер извлечено 15-годишно девојче од Селечка Планина кај Прилеп

Независен - пред: 15 часа

Фото: Б. Грданоски Голема драма се одиграла во пазувите на Селечка Планина над Прилеп кога денеска со хеликоптер на МВР е извлечена 15-годишна девојка и е префрлена во прилепската Градска болница.

26 поврзани вести »

Заев за МИА: Законот мора подеднакво да важи за сите без разлика за кого станува збор

Независен - пред: 15 часа

Ја почитуваме пресумпцијата на невиност, но истовремено сите индиции и докази мораат до крај да се процесуираат за да се докаже невиноста или вината на кој било инволвиран во истрагите, рече денеска премиерот Зоран Заев во интервјуто за МИА давајќи ...

34 поврзани вести »