TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

УЈП: Можни се прекини на електронскиот систем за ГДП, но тоа не ги оштетува правата на корисниците

Независен - пред: 9 часа

Краткотрајниот прекин на електронскиот систем за генерирање и доставување претпополнети даночни пријави (ГДП), како оној што се случи денеска од 09:30 часот до 10:30 часот, не нанесува штета на правото на корисниците, односно на граѓаните кои се ...

161 поврзани вести »

Голема количина оружје најдено на нива кај Матејче

Независен - пред: 9 часа

Министерството за внатрешни работи информираше дека на нива во близина на Матејче била пронајдена поголема колочина оружје. Вчера во 09.30 часот на место викано „Матејачки штали“ во село Матејче, во нива биле пронајдени гранати РРФ 40 мм, куршуми ...

161 поврзани вести »

Во Скопје утре ќе се прска против комарци

Независен - пред: 9 часа

Првата фаза од терестричната дезинсекција (од земја) против ларви од комарци во Скопје ќе се изврши утре, од 8 до 17 часот. – Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, таа ќе се изврши во истиот термин првиот нареден ...

161 поврзани вести »

Литургијата на папата Франциско на плоштадот ќе ја следат 15.000 посетители

Независен - пред: 9 часа

Посетата на папата Франциско е огромна чест за нашата земја и за нејзина афирмација во светот, а е и во знак на одбележување на јубилејот 25 години од воспоставување на дипломатските односи со Ватикан.

161 поврзани вести »

Разрешен избирачки одбор во Берово

Независен - пред: 10 часа

Поради пропуст да се евидентира идентитет на гласач, Државната изборна комисија го разреши избирачкиот одбор за избирачкото место 0006 во Берово. Како што потврдија од ОИК Берово, причината за ваквата постапка е тоа што за време на гласањето, ...

161 поврзани вести »

ДСКС: Прекршочна за Бектеши, градоначалникот на Прилеп „сменил“ правилник за да вработи

Независен - пред: 10 часа

ДКСК ќе поведе прекршочна постапка против министерот за економија Крешник Бектеши бидејќи не пријавил дека неговата сестра Влора Бектеши сега вработена во МЕПСО, живее на иста адреса со него и не ја испочитувал обврската да ја извести комисијата за ...

49 поврзани вести »

Роналдо кажа кои шест фудбалери да бидат донесени во Јувентус

Независен - пред: 10 часа

Првата ѕвезда на Јувентус, Кристијано Роналдо се произнесе кои фудбалери да го донесе раководството на клубот за да се состави силен тим. Според „Мирор“ на листата на Роналдо се наоѓа 19-годишниот играч од средниот ред на Бенфика Жоао Феликс, ...

161 поврзани вести »

Владата ниту се мешала, ниту ќе се меша, во ниту една заедница, па ни во ИВЗ

Независен - пред: 10 часа

Владата ниту се мешала, ниту има намера, ниту ќе се меша, во ниту една заедница, па и во ИВЗ. За нас поглавар на ИВЗ е оној кој со Уставот и законите на ИВЗ тоа го утврдуваат. Не е наше да толкуваме или да навлегуваме во тоа, рече премиерот Зоран ...

161 поврзани вести »

Премиерката на Шкотска ќе го претстави планот за нов референдум за независност

Независен - пред: 10 часа

Премиерката на Шкотска Никола Старџен денеска ќе претстави план за нов референдум за независност од Велика Британија. Планот, кој ќе го претстави пред парламентот во Единбург се однесува на „Брегзит и иднината на Шкотска.

161 поврзани вести »

Заев: Порака од граѓаните е слушната, ќе има реконструкција

Независен - пред: 10 часа

Пораката на гласачите од првиот круг за претседателските избори е примена и прифатена и секако ќе реагираме, но да дадеме шанса на нашата држава, рече денеска премиерот Зоран Заев коментирајќи ги изборните резултати.

161 поврзани вести »

„Пипл“: Џенифер Гарнер е најубава жена за 2108

Независен - пред: 10 часа

САД – Актерката Џенифер Гарнер (47), мајка на три деца, е најубава жена за 2018 година, според „Пипл“. Оскаровката и екссопруга на Бен Афлек, ја краси насловната страница на списанието и тоа во своето омилено издание – без шминка, а во разговорот ги ...

161 поврзани вести »

(Видео) Телохранителите на Ким го „гланцаат“ возот пред од него да излезе лидерот

Независен - пред: 10 часа

Телохранителите на Ким Џонг-ун, кои севернокорејскиот лидер го допратија денеска до Владивосток, повторно го привлекоа вниманието на светските медиуми. Додека блиндираниот зелен воз полека влегуваше во станицата, агентите на Ким, во црни костуми и ...

161 поврзани вести »

ДКСК со две прекршочни постапки против претседателот Иванов

Независен - пред: 11 часа

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница донесе одлука за поведување две прекршочни постапки против претседателот на државата Ѓорге Иванов за донесени укази за унапредување и поставување старешини во Армијата за ...

161 поврзани вести »

Суд: Решението за промена на Реисот не е правосилно

Независен - пред: 11 часа

Основниот суд Скопје 2, денеска, преку соопштение го појаснува решението за промена во раководството на Исламската верска заедница што доведе до тензии во таа институција. Од судот објаснуваат дека одлуката ја донеле врз основа на поднесена ...

161 поврзани вести »

„Маџар телеком“ одложен за 8 мај поради здравствени проблеми на еден од сведоците

Независен - пред: 11 часа

Поради здравствени проблеми на сведокот Стевица Јосифовски, денешното рочиште за предметот „Маџар телеком“ на Специјалното јавно обвинителство, се одложи за 8 мај, кога ќе сведочи професорот Борче Давитковски.

161 поврзани вести »

Српската листа не доби дозвола за учество на локалните избори во северно Косово

Независен - пред: 11 часа

Централната изборна комисија (ЦИК) на Косово не ја завери најголемата партија на косовските Срби, Српската листа (СЛ) и нејзините четворица кандидати за вонредните локални избори во северно Косово на 19 мај, јави дописникот на МИА од Приштина.

15 поврзани вести »

Дежурни билетарници на ЈСП за велигденските празници и за 1 Мај

Независен - пред: 11 часа

Во пресрет на претстојните велигденски и првомајски празници ЈСП информира дека ќе има три дежурни билетарници на ЈСП „Скопје“. В петок (26.4.2019 година), в недела (28.4.2014 година), в понеделник (29.4.2014 година) и в среда (1.4.2014 година) ...

161 поврзани вести »

За десет дена кон Европа по автопат: Вучиќ најави отворање на Коридорот 10

Независен - пред: 11 часа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од Пекинг најави дека за десет дена ќе биде отворен јужниот дел на Коридорот 10. „Би сакал да учествувам во отворањето на јужниот дел на Коридорот 10, за десет дена ќе биде завршен, за десет ќе може да ...

161 поврзани вести »

Конфедерацијата на синдикалните организации ќе одржи протест на 1-ви мај

Независен - пред: 11 часа

Претставници на Конфедерацијата на синдикални организации најавија дека по повод 1-ви мај, Меѓународниот ден на трудот, ќе организираат протест. Маријан Ристески, претставник на Конфедерацијата, наведе дека оваа година синдикалните претставници ќе ...

161 поврзани вести »

Собранието усвои повеќе закони вратени од Иванов

Независен - пред: 11 часа

Собранието на Република Северна Македонија, во рамки на денешната 95-та седница усвои повеќе закони кои претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише и ги врати назад до пратениците, меѓу кои законите за централен регистар на население и за ...

161 поврзани вести »