TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Тесла камион снимен без возач на автопат

Независен - пред: 18 часа

Пред извесно време на интернет се појави снимка од магистрала во Калифорнија, каде што, се чини, прототип на електрокамионот на компанијата Тесла, „семи“ се движи без возач зад воланот. Можно е, сепак, тој впечаток да е резултат на случаен одраз во ...

9 поврзани вести »

Физичка пресметка кај Житен пазар во Кичево

Независен - пред: 18 часа

Во попициска станица во Кичево во текот на вчерашниот ден околу 12:00 часот било пријавено дека на Житен пазар на улицата „Маршал Тито“ бил нарушен јавниот ред и мир со физички напад. Ш.И. (61) со остар предмет му нанел телесни повреди на Д.С.

9 поврзани вести »

Димитров: Прашањето за статусот на СЈО да се затвори за 100-процентна шанса за датум во октомври

Независен - пред: 18 часа

За да нема ниту една земја која ќе си дозволи да не биде дел од овој консензус за доделување на датумот за преговори многу е важно да се работи на правдата и да се обезбеди иднина на СЈО како тело со општ мандат да гони висока корупција, изјави ...

17 поврзани вести »

Грабар-Китаровиќ призна дека хрватската полиција употребува насилни методи против мигрантите

Независен - пред: 18 часа

Светските медиуми беа шокирани од изјавата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која призна дека полицијата насилно ги враќа мигрантите од хрватската граница, за што веќе пишуваа медиумите.

8 поврзани вести »

Охридско лето: Гала концерт со првенците на НОБ

Независен - пред: 18 часа

Богата програма од класичниот репертоар , од романтизам, преку класицизам и веризам, понудија солистите на Националната Опера и Балет (НОБ) од Скопје на гала концертот што се одржа синоќа во рамките на фестивалот „Охридско лето“.

21 поврзани вести »

(ВИДЕО) Медуза со големина на човек на брегот на Англија

Независен - пред: 18 часа

Медуза со големина на човек е забележана и снимена во приморјето кај градот Корнвол, Велика Британија, објави „Гардијан“. Според стручните лица, ова е навистина ретка појава. Според професионалните фотографи нуркачи, пак, суштеството било долго еден ...

18 поврзани вести »

Проширувањето изостана од говорот на Фон дер Лајен пред Европарламентот

Независен - пред: 18 часа

Франција – Кандидатката за претседателка на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен, утрово пред Европскиот Парламент ги презентираше темите кои ќе и бидат политички приоритети за време на нејзиниот мандат доколку ја добие довербата на пратениците.

126 поврзани вести »

(Видео) Голем пожар на островот Паг, евакуирани 10.000 луѓе

Независен - пред: 18 часа

Голем пожар избувна синоќа, околу еден часот по полноќ, во боровата шума на плажата Зрќе, кај градот Новаља на хрватскиот остров Паг, соопшти полицијата. Во тек е гаснење на огнот, а илјадници луѓе се евакуирани.

29 поврзани вести »

Чавушоглу: Ние сме природни сојузници, а сега веќе ќе бидеме партнери и во НАТО

Независен - пред: 18 часа

Ние сме природни сојузници, а сега веќе ќе бидеме партнери и во НАТО, истакна шефот на дипломатијата на Република Турција, Мевлут Чавушоглу на денешната заедничка прес-конференција со неговиот домаќин министерот за надворешни работи Никола Димитров.

65 поврзани вести »

Советникот Усеини не може сам да си ја руши дивоградбата

Независен - пред: 18 часа

Фирма што е во сопственост на членот на Советот на Општина Охрид, Нефи Усеини или е во сопственост на негови блиски лица, не може да воспостави деловни односи со Општина Охрид, укажуваат од Државната комисија за спречување на корупцијата, во врска ...

93 поврзани вести »

Анѓушев: ЕБОР е значаен финансиски партнер на земјата, продолжуваме со реализација на заеднички проекти

Независен - пред: 19 часа

Тековните проекти што се спроведуваат со заедничка соработка на Владата на Република Северна Македонија и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), кои се однесуваат на регионално патно и енергетско поврзување, проекти од енергетскиот сектор, како ...

28 поврзани вести »

Од утре постабилно време и пораст на температурата

Независен - пред: 19 часа

Фото: Б. Грданоски Пораст на температурите и стабилно време најавуваат метеоролозите во наредните денови. Од УХМР информираат дека нестабилно со локален пороен дожд и грмежи ќе биде в петок и сабота во попладневните часови.

53 поврзани вести »

Димитров: Не знам која е пријателската земја посредник, но се покажа дека системот ни е подразбуден

Независен - пред: 19 часа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров не знае на која земја се алудира во однос на некои наводи дека со посредство на некоја пријателска држава се обезбедени докази за вчерашните случувања во однос на „рекетот“ врз македонски бизнисмен, а ...

18 поврзани вести »

Бр. 460

Независен - пред: 19 часа

Горан Адамовски – Советникот Усеини му објасни на УНЕСКО Џорџо Армани го прослави 85. роденден Шокантен ден со оставки и апсења Катица Јанева заминува пред да ја сменат Опозицијата бара да се разговара за избори, а не за пописот и СЈО Зелена нафта ...

Основен кривичен суд: Наместо да го напаѓа судот, ОЈО да си погледне во сопствениот „двор“

Независен - пред: 19 часа

Судот и судиите работат согласно законските одредби, го почитуваат начелото на еднаквост на оружјата, уставно загарантираните права и слободи и одлучуваат врз основа на доказите и аргументите, а не врз основа на лични желби на странките во ...

33 поврзани вести »

(ВИДЕО) Храбро и трогателно: Tаткото решил да му го подари срцето на синот

Независен - пред: 19 часа

Трансплантација на срце била единствениот спас за да преживее синот и тоа што побрзо. Времето истекувало многу брзо, а семејството немало толку финансии колку што биле неопходни за операцијата.

3 поврзани вести »

Пендаровски на ИФИМЕС: Нова ера на Балканот ќе има кога тој целосно ќе се интегрира во ЕУ

Независен - пред: 19 часа

Сè додека Западниот Балкан не се интегрира во Европската Унија, не можеме да очекуваме да исчезнат балканските омрази, а слабите економии и меѓуетничките односи да се подобрат, порача претседателот Стево Пендаровски на предавање на Меѓународниот ...

58 поврзани вести »

Демократски сојуз бара Парламентот да одржи вонредна седница по случувањата со СЈО

Независен - пред: 19 часа

Демократскиот сојуз смета дека актуелните случувања сврзани со Специјалното јавно обвинителство налагаат потреба од одржување на вонредна седница на Парламентот на Република Северна Македонија, на која ќе се расправа за работата на СЈО и ќе се ...

Израелец крадел во Охрид

Независен - пред: 19 часа

Во понеделникот, во 22.45 часот бил лишен од слобода и задржан во Полициската станица Охрид М.Ф.(40) од Израел, поради сомнение за сторено кривично дело „кражба“. Известен е Јавен обвинител, соопшти ...

10 поврзани вести »

Тамара на европска турнеја: Концерти во Шпанија, Данска и во Германија

Независен - пред: 20 часа

Поп-ѕвездата Тамара Тодевска заминува на европска турнеја. Таа веќе ги најави првите три концерти кои ќе се случуваат во Шпанија, Данска и Германија. На 5 октомври таа ќе настапи во Мадрид, Шпанија, на втори ноември во Архус, Данска, а пак на 30 ...

10 поврзани вести »