TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Лека-полека, Вангеловски паѓа од судскиот врв

Независен - пред: 20 часа

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски, по двете ненадејни искачувања на самиот врв на судската власт во земјава, годинешнава летна ферија ја почна со неизвесност – соочен со можност да биде симнат од функцијата.

Моторџија настрада во сообраќајка во прилепско

Независен - пред: 20 часа

Во понеделникот, во 9.15 часот на крстосница од улиците „Филип Втори“ и „Гоце Делчев“ во село Кривогаштани, прилепско, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Фолксваген Голф“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од Т.К.

30 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Апсењето на Боки 13 е само дел од рекетарската приказна на власта

Независен - пред: 20 часа

Апсењето на Боки 13 е само дел од рекетарската приказна на власта, велат во соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од таму повикуваат исто така да се обзнани кои се т.н. „Кики” и „Фрики” од рекетарските приказни објавени во медиумите и кој е јавниот ...

41 поврзани вести »

Чавушоглу: Секогаш ја поддржуваме Македонија, очекуваме конкретни чекори за ФЕТО

Независен - пред: 20 часа

Во МНР во тек е средбата на министерот за надворешни работи Никола Димитров со шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Северна Македонија.

65 поврзани вести »

Данкан: Асанж нема да биде екстрадиран во земја каде му се заканува смртна казна

Независен - пред: 20 часа

Основачот на организацијата Викиликс, Џулијан Асанж нема да биде предаден на земја во која се применува смртната казна, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Велика Британија, Алан Данкан на прес-конференција по средбата со еквадорскиот ...

27 поврзани вести »

Игор Џамбазов наполни 56 години: Први му честитаа внуците

Независен - пред: 20 часа

Маестралниот актер, шоумен, писател и музичар Игор Џамбазов наполни 56 години. Честитките на негова адреса се многубројни, а тој со една се пофали и на својот профил на Инстаграм. Имено неговата внука, Марија Прличкова му додели доживотна награда за ...

14 поврзани вести »

НАТО: САД имаат околу 150 атомски бомби во Европа

Независен - пред: 20 часа

САД распоредија околу 150 нуклеарни бомби во Европа. Оружјето се чува во пет земји – Белгија, Германија, Италија, Холандија и Турција, се наведува во извештај на НАТО. Според извештајот, бомбите се гравитациски (Б61) и се предвидува да се користат ...

16 поврзани вести »

Лацио одби 80 милиони евра од Јунајтед за СМС

Независен - пред: 20 часа

Раководството на Лацио ја отфрли понудата на Манчестер Јунајтед од 80 милиони долари за српскиот репрезентатвец Сергеј Милинковиќ-Савиќ, објави „Скај Спорт Италија“. Римјаните сакаат да добијат 100 милиони евра за правата на 24-годишниот играч од ...

10 поврзани вести »

„ДНК“ со нова песна: Горе или доле, бидете силни

Независен - пред: 21 часа

Новиот хит на дуото ДНК, „Горе или доле“ и по три недели сè уште е во трендинг на Јутјуб. Видеото досега го виделе повеќе од милион посетители и фанови, а коментарите се повеќе од позитивни.

Кочан најверојатно нема утре да оди во затвор

Независен - пред: 21 часа

Осудениот бизнисмен Сеад Кочан, в среда, 17 јули, датум кој му го одреди судот за да почне со издржувањето на затворската казна од четири години и осум месеци, можно е да не оди в затвор. Кривичниот совет му ја отфрли првата жалба и го потврди ...

„Вратете се дома“: Расистички напад на Трамп врз четири конгресменки

Независен - пред: 21 часа

Доналд Трамп употреби расистички јазик во неделата за да ги нападне четирите прогресивни демократски конгресменки, велејќи им да се вратат назад и да помогнат во поправањето на целосно уништените и криминални места од кои дојдоа.

57 поврзани вести »

Турција: Одлуките на ЕУ нема да влијаат на Анкара

Независен - пред: 21 часа

Одлуката на ЕУ да ги ограничи контактите и финансирањето на Анкара поради турското дупчење за пронаоѓање гас и нафта покрај брегот на Кипар, нема да влијае на нејзината одлучност да ги продолжи своите енергетски активности во регионот, соопшти ...

25 поврзани вести »

Димитров: Системот со сите маани почнува да се бори со криминалот

Независен - пред: 21 часа

Системот со сите маани почнува да се бори со криминалот без разлика од каде доаѓа, порача вчера шефот на дипломатијата Никола Димитров, по вчерашното приведување и притворање на Бојан Јовановски и Зоран Милески, кои се осомничени за изнудување пари.

Пецас: Не е во наш интерес да бидеме против почеток на пристапни преговори на соседната земја со ЕУ

Независен - пред: 21 часа

Започнувањето на процесот не е нешто за кое имаме интерес да бидеме против. Треба да ги заштитиме нашите интереси и да дадеме тешка битка во текот на преговорите, вели министерот и портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас во интервјуто за ...

22 поврзани вести »

Пендаровски незадоволен од брзината на движењето на земјите од Западен Балкан кон ЕУ

Независен - пред: 21 часа

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски изјави дека не е задоволен од брзината со која се движат земјите од Западен Балкан кон европското семејство, нагласувајќи дека Европа мора да биде поодлучна по тоа прашање.

29 поврзани вести »

Во Скопје санкционирани 48 возачи за пребрзо возење, тешко повреден патник во автобус

Независен - пред: 22 часа

Патник во автобус се здобил со тешки телесни повреди во една од вкупно 14 сообраќајки во текот на вчерашниот ден, а во осум со полесни повреди се здобиле 12 лица. Во пет била причинета само материјална штета.

31 поврзани вести »

Со минимум уплата во работниот век до подобар пензионерски стандард

Независен - пред: 22 часа

Илјада денари месечно додека работите ќе ви го подобрат животниот стандард кога ќе одите во пензија за околу 5.000 денари. Вакви се пресметките доколку некој вработен вложува во третиот доброволен пензиски столб во период од 30 години, а ...

15 поврзани вести »

Турција на крстопат: Три години од „Алаховиот дар“ за Ердоган

Независен - пред: 22 часа

ЏАН ДУНДАР Ноќта кога се случуваше обидот за државен удар, на 15 јули 2016 година, турскиот претседател Ердоган беше со семејството на одмор во Мармарис. Кога разбра што се случува, реагираше молскавично брзо: преку видеоповик тој се поврза со ...

2 поврзани вести »

Голем пожар на хрватскиот остров Паг, евакуирани 10.000 луѓе

Независен - пред: 22 часа

Хрватска – Голем пожар избувна синоќа, околу еден часот по полноќ, во боровата шума на плажата Зрќе, кај градот Новаља на хрватскиот остров Паг, соопшти полицијата. Во тек е гаснење на огнот, а илјадници луѓе се евакуирани.

29 поврзани вести »

Министерот Димитров на конференцијата на „Економист“ во Атина

Независен - пред: 22 часа

Грција – Во рамките на „23-та тркалезна маса со грчката влада“ организирана од „Економист“ во Атина, на панел дискусија посветена на предизвиците во надворешната политика, ќе учествува министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, ...