TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Проверете дали УЈП точно ви пресметала персоналец

Независен - пред: 18 часа

Граѓаните треба да ги проверат своите корисничките профили на Управата за јавни приходи за да видат дали е точна даночната пријава за персоналец за 2018 година, што првпат годинава ја пополнува Даночната управа.

161 поврзани вести »

Шефот на Твитер се сретна со Трамп

Независен - пред: 18 часа

САД – Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер објави дека се сретнал со соосновачот и извршен директор на компанијата Твитер, Џек Дорси. – Одличен состанок попладнево во Белата куќа со Џек од Твитер.

52 поврзани вести »

Балетската претстава „Шехерезада“ во МОБ

Независен - пред: 18 часа

Националната опера и балет вечер од 20 часот ќе ја изведе балетската претстава „Шехерезада“ на музика од Николај Римски Корсаков. Кореограф на „Шехерезада“ во МОБ е Михаил Крапивин од Москва, сценограф е Марија Ветероска, а костимите ги изработи ...

161 поврзани вести »

Бајден ќе се кандидира за претседател на САД

Независен - пред: 19 часа

САД – Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден, се очекува да го објави своето учество во трката за претседател на САД на изборите во 2020 година, јави „Ај-Би-Си Њуз“. Бајден планира в четврток преку видео да ја објави својата кандидатура, ...

161 поврзани вести »

Министерот Димитров во дводневна работна посета на Хаг

Независен - пред: 19 часа

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во работна посета на Хаг, Кралство Холандија. Како што соопшти МНР, Димитров во Хаг ќе оствари средби со холандскиот колега Стеф Блок, како ...

161 поврзани вести »

Продолжува судењето за „Маџар Телеком”

Независен - пред: 19 часа

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето против поранешните генерален и финансиски директори на Македонски Телеком Атила Сендреи и Ролф Плат, како и други две лица за злоупотреба на службената положба и склучување фиктивни ...

161 поврзани вести »

Гала црвен килим: Музејот Метрополитен во мај со театрална мода

Независен - пред: 19 часа

САД- На 6 мај Институтот за костимографија на њујоршкиот музеј „Метрополитен“ ќе го организира добротворниот престижен настан, со најголемите холивудски ѕвезди на црвениот килим, а темата на модната изложба ќе биде – Camp: Notes of Fashion (Камп: ...

161 поврзани вести »

Со години нема учебници за стручното образование

Независен - пред: 19 часа

Со години нема учебници во дел од средните стручни училишта, па наставниците се принудени сами да се снаоѓаат кога го предаваат наставниот материјал. За машинската струка фалат учебници по предметите технологија на обработка за прва, втора и трета ...

161 поврзани вести »

Ретроспективна изложба на дела од Костадин Танчев-Динка: Живеам за уметноста

Независен - пред: 19 часа

Околу 90 дела ќе бидат изложени на ретроспективната изложба на познатиот графичар Костадин Танчев-Динка. Во неговиот богат творечки опус се содржат дела од областа на графичката уметност, сликарството и графичкиот дизајн.

8 поврзани вести »

Бр. 395

Независен - пред: 21 часа

Download WordPress Themes Free Download Premium WordPress Themes Free Premium WordPress Themes Download Premium WordPress Themes Download udemy paid course free download download redmi firmware Download Nulled WordPress Themes udemy course download ...

161 поврзани вести »

Реакција на ДУИ за настаните во ИВЗ

Независен - 24.04.2019

ДУИ го осуди начинот на кој, како сто тврдаат од партијата, одредени структури вечерва извршија упад во работата на ИВЗ. „Демократската унија за интеграција изразува целосно незадоволство од начинот на кој одредени структури вечерва извршија упад во ...

161 поврзани вести »

МВР: Не е констатирано нарушување на јавниот ред и мир пред ИВЗ

Независен - 24.04.2019

Министерството за внатрешни работи соопшти дека по добиени две пријави (и од едната и од другата страна), полициски службеници денеска се упатиле во седиштето на Исламската верска заедница на Бит пазар и на лице место не било констатирано нарушување ...

161 поврзани вести »

Реџепи: Владата се насочила против ИВЗ

Независен - 23.04.2019

Ријасетот на Исламската верска заедница ја заврши седницата што ја одржа вечерва во Кондово. Актуелниот поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи по завршување на седницата рече дека исламската заедница е силно огорчена од овој скандал кој, како што оцени, не ...

161 поврзани вести »

Реал Мадрид е првиот тим на фајнал-форот во Евролигата

Независен - 23.04.2019

Европскиот шампион ќе го брани својот трофеј. Ниту спектакуларната атмосфера во „ОАКА“ арената во Атина не беше пречка за Реал Мадрид во плеј-офот, иако делуваше дека Панатинаикос би можел да дојде до првата победа во четвртфиналната серија.

161 поврзани вести »

Пендаровски: Доста ни е од 30 години транзиција, од режимот и криминалот на фамилијата

Независен - 23.04.2019

Едно општество за сите и евроатлантско интегрирање, а не изолација и поделби. Тоа е мојот концепт. Доста ни е од 30 години транзиција, од мрачниот тунел на криминалот и од режимот на фамилијата, рече кандидатот за претседател поддржан од СДСМ Стево ...

161 поврзани вести »

Фенербахче го врати водството против Жалгирис

Независен - 23.04.2019

Фенербахче повторно го има главниот збор кога станува збор за пласманот на фајнал-фор турнирот во Евролигата. Екипата на Жељко Обрадовиќ со големи маки го совлада Жалгирис пред 15.000 гледачи во Каунас и поведе со 2:1 во плеј-оф серијата, со што си ...

161 поврзани вести »

Вонредна седница на Ријасетот на ИВЗ

Независен - 23.04.2019

Ријасетот на Исламската верска заедница одржува вонредната седница во Факултетот за исламски науки во Кондово. Седницата се одржува по најавите за промена на поглаварот на ИВЗ врз основа на судско решение.

161 поврзани вести »

Кочов по празот од Задар: Нема да обвинувам никого, одговорноста е моја

Независен - 23.04.2019

Тренерот на МЗТ Скопје, Ѓорѓи Кочов по вечерашниот пораз од Задар во вториот натпревар од бараж-серијата за пласман во АБА лигата, изјави дека противникот одиграл попаметно во второто полувреме, иако немаше дабиде незаслужено и „сино-белите“ да ...

161 поврзани вести »

МЗТ испушти меч топка, Задар дојде до драматичен „рибрејк“ во Скопје

Независен - 23.04.2019

Драмата која ја нуди регионалната кошаркарска лига не е завршена со синоќешната мајсторка помеѓу Црвена Звезда и Будуќност, туку продолжи вечерва во Скопје, каде се играше вториот меч од плеј-аутот во регионалното натпреварување помеѓу МЗТ Скопје и ...

161 поврзани вести »

Претседателот на Шри Ланка најави генералка во полицијата и војската по нападите

Независен - 23.04.2019

Претседателот на Шри Ланка, Маитрипала Сирисена изјави денеска дека планира смена на првите луѓе на одбранбените сили во земјата во следните 24 часа, бидејќи не успеале да ги спречат самоубиствените бомбашки напади во кои загинаа повеќе од 300 лица, ...

161 поврзани вести »