TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Пацоли повторно најавува забрана за српски претставници да го посетат Косово

Независен - 15.07.2019

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли изјави денеска дека Приштина ќе им забранува посети на високите српски претставници доколку „постојат силни докази дека тие доаѓаат со лоша намера“.

18 поврзани вести »

Ердоган планира заедничко производство на оружје со Русија

Независен - 15.07.2019

Следна цел на Турција, по набавката на ракетниот систем С-400, е заедничко производство на воздушни одбранбени системи со Русија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. – Некои тврдеа дека нема да можеме да добиеме С-400 и нема да ...

88 поврзани вести »

Јовески: Обвинителите и судиите треба да бидат со интегритет

Независен - 15.07.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на денешната прес-конфернеција на новинарско прашање за неговиот став за ветинг во судството, одговори дека поддржува таква постапка и истакна дека правосудството и судиите треба да се подложат на некоја ...

40 поврзани вести »

Татко милионер нуди околу 300 илјади евра на оној што ќе се венча со неговата 26-годишна ќерка

Независен - 15.07.2019

Талјандскиот милионер Арнон Родтонг (58), кој поседува фарма со овошје го доведе прашањето на неговата ќерка Карниста во свои раце. Тој понудува 278.744,36 евра, како и неговото целосно богатство – за човекот кој ќе се ожени со неговата 26-годишна ...

Боки 13 изрекетирал милион и пол евра и ги трошел за одмор

Независен - 15.07.2019

Јавното обивнителство информираше дека две лица се осомничени за примање награда за противзаконито влијание. Според обвинителката Вилма Рускоска, во периодот од ноември минатата година до април годинава, осомничените барале рекет од бизнисмен, за ...

169 поврзани вести »

ПСЖ го сака Диало од Дортмунд

Независен - 15.07.2019

Челниците на францускиот шампион планираат да го донесат во Париз средниот играч на Борусија Дортмунд, Абдоу Диало. Преговорите со Диало се при крај, а како што пишуваат француските медиуми, за да ја оствари својата цел ПСЖ ќе треба да и плати на ...

11 поврзани вести »

Санкции од Вашингтон против Турција по годишнината од пучот

Независен - 15.07.2019

Пакетот санкции што САД ги подготвува за Турција ќе биде објавен по 16 јули, јавија некои западни медиуми, додека во меѓувреме синоќа слетаа уште три руски авиони со делови од противвоздушниот ракетен систем С-400.

16 поврзани вести »

Харадинај повтори дека таксата ќе се укине кога Србија ќе го признае Косово

Независен - 15.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска повтори дека таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина ќе се укине тогаш кога Белград ќе ја признае независноста на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

25 поврзани вести »

Меј: Изразувањето на Трамп за конгресменките е неприфатливо

Независен - 15.07.2019

Британската премиерка Тереза Меј смета дека „целосно е неприфатлив“ јазикот кој американскиот претседател Доналд Трамп го користи во многу негови твитови за пратениците во Конгресот од редовите на демократите, кои се мигранти.

57 поврзани вести »

Не објавувајте на социјалните мрежи дека не сте дома за да не привлечете крадци

Независен - 15.07.2019

Тетовската полиција инфомира дека започна со имплементација на нов превентивен проект „Превенција од тешки кражби“ чиј носител и координатор на активностите е Отсекот за превенција. Во рамките на проектот планирани се вкупно 27 средби со граѓани во ...

19 поврзани вести »

Пријавена обљуба врз 15-годишно девојче

Независен - 15.07.2019

-Петнаесетгодишно девојче доцна синоќа, 15 минути по полноќ, заедно со нејзините родители, пријавило во Секторот за внатрешни работи Тетово дека врз неа била извршена обљуба. Како што соопштија денеска од канцеларијата за односи со јавноста при СВР ...

23 поврзани вести »

Се потрошија парите за субвенции за велосипеди во Скопје

Независен - 15.07.2019

Фото: Б.Грданоски Град Скопје соопшти дека денеска е затворен вториот јавен повик за субвенционирање на граѓаните за купување велосипеди за 2019 година бидејќи се исцрпени предвидените финансиски средства.

30 поврзани вести »

Села прифаќа да се види со Заев: Премиерот призна колку сме силни

Независен - 15.07.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села ја прифати поканата на премиерот Зоран Заев за лидерска средба во петок во 14 часот во Клубот на пратениците. „Мило ни е што премиерот почна да ја чувствува вистинската сила на Алијансата за Албанците.

28 поврзани вести »

Страв од можен „нов Чернобил“ во фабрика за нуклеарен отпад во Британија

Независен - 15.07.2019

Во фабриката за нуклеарен отпад „Селафилд“ во Велика Британија во Камбрија би можело да се случи несреќа полоша од чернобилската, предупредуваат активисти. Британскиот весник „Сан“ објави дека во изминатите две години имало дури 25 случаи на т.н.

24 поврзани вести »

Таткото на Нејмар го заштитил својот син

Независен - 15.07.2019

Нејмар не покажал непочитување кон ПСЖ, избирајќи го нивниот пораз со 1:6 од Барселона како омилен фудбалски спомен, смета таткото на Бразилецот. Ѕвездата се приклучи едвај денес кон предсезонските подготовки на француските шампиони, а неговата ...

45 поврзани вести »

Заев: Одлуката за предметите на СЈО треба да ја донесе правниот систем

Независен - 15.07.2019

Фото: Б.Грданоски Во членот 105 од законот за јавно обвинителство се дефинира иднината на предметите што се составен дел на истрагите и предистражните дејствија на СЈО. Јас и Мицкоски не треба да одлучуваме за иднината на предметите.

57 поврзани вести »

Двајца повредени во сообраќајка во Струшко

Независен - 15.07.2019

Две лица, од Скопје и од Кумановско се повредени во сообраќајна незгода на магистралниот пат Ќафасан – Подмоље, соопшти денеска СВР Охрид. Според информациите на полицијата, незгодата се случила вчера околу 15 часот и 50 минути на место викано ...

Северна Македонија и Чешка ќе ја унапредуваат соработката во областа на животната средина

Независен - 15.07.2019

Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини денеска се сретна со амбасадорот на Чешката Република во земјава Мирослав Томан. Средбата, соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање, е во знакот на можност за ...

Заев: Транспарентен ветинг за зајакнување на системот во државата

Независен - 15.07.2019

Фото: Б.Грданоски Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција рече дека е за транспарентен ветинг, но не само во правосудството, со цел да се зајакне системот во државата. -Со причини сум застанал зад еден процес и до ден денеска стојам на ...

65 поврзани вести »

Заев: Од снимката се бетонира вината – сакале да скријат убиство и да влијаат на процесот

Независен - 15.07.2019

Фото: Б. Грданоски Од објавениот аудио разговор се потврдува вината на тогашната власт дека сакале до сокријат убиство и да влијаат врз процесот, оцени денеска премиерот Зоран Заев одговорајќи на новинарско прашање дали е подготвен да разговара за ...