TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Зошто е толку висок нашиот извоз во ЕУ?

Независен - 15.07.2019

НИКОЛА ПОПОВСКИ Нашата земја, која претставува само 0,4 отсто од населението на ЕУ и само 0,065 отсто (0,65 промили) од обемот на нејзината економија, а која има стандард на населението мерен преку показателот за БДП по жител на ниво од 16 отсто од ...

Заев: Верувам сто отсто дека во октомври ќе добиеме датум за преговори

Независен - 15.07.2019

Премиерот Зоран Заев е уверен дека земјата ќе добие датум во октомври за почеток на пристапните преговори со ЕУ како награда меѓу другото и за Преспанскиот договор. Доколку тоа не се случи, вели подготвен е да седне и да разговара со опозицијата за ...

Барса зела кредит за да го плати трансферот на Гризман

Независен - 15.07.2019

Лидерите на Барселона признаа дека земале кредит, за да го финансираат трансферот на Антоан Гризман од Атлетико Мадрид. Каталонците ја активираа клаузулата за откуп во договорот на Французинот, во износ од 120 милиони евра.

43 поврзани вести »

Уапсен Боки 13

Независен - 15.07.2019

Сопственикот на „1ТВ“ Бојан Јовановски познат како Боки 13 пред малку е уапсен на Граничниот премин по налог на Јавното обвинителство Скопје, јавуваат неколку медиуми. Наводно Боки 13 е уапсен поради сомневање за рекет, а полицијата го привела на ...

226 поврзани вести »

Катица Јанева поднесе оставка од СЈО

Независен - 15.07.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева преку соопштение ѝ се обрати на јавноста во кое наведува дека поднесува оставка, а истата ќе биде активна откако политичките партии ќе се договорат за новото законско решение за ова обвинителство.

83 поврзани вести »

Ќе се собира кабаст отпад во Чаир

Независен - 15.07.2019

Во периодот од 16 до 19 јули 2019 година, ЈП „Комунална хигиена“-Скопје ќе спроведе акција за собирање кабаст отпад во Општината Чаир. За таа цел, на четири локации во оваа скопска општина, претпријатието ќе постави специјални контејнери за собирање ...

23 поврзани вести »

По понудата на Заев за средба: Мицкоски ќе дојде само ако се договорат предвремени избори

Независен - 15.07.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека лидерот Христијан Мицкоски ќе седне на заедничка маса со премиерот Зоран Заев само доколку се разговара за предвремени парламентарни избори. Претседателот на владата денеска ги повика Мицкоски, Ахмети и Села во ...

55 поврзани вести »

Кузмиќ и понатаму е во кома, нема компликации

Независен - 15.07.2019

Состојбата на Огњен Кузмич е стабилна, но се уште доста сериозна, соопштија од Црвена звезда. Поранешниот играч на Реал (Мадрид) се уште е во вештачка кома, но повторните истражувања покажале дека нема компликации како последица на повредите на ...

12 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара да се повлече предлог-законот за Охрид и Охридскиот Регион од собраниска процедура

Независен - 15.07.2019

Предлог-законското решение за управување со природното и културното наследство во Охридскиот Регион кое што е доставено во Собранието, деновиве можевме да видиме и слушнеме дека не е тоа на кое што било работено изминатиот период со граѓанските ...

28 поврзани вести »

Касиљас презема тренерска улога во Порто

Независен - 15.07.2019

Икер Касиљас ќе преземе тренерска улога во Порто, додека продолжува да се опоравува. Голманот доживеа срцев удар за време на тренинг со „змејовите“ на 1 мај. Пет дена подоцна тој беше пуштен од болница.

23 поврзани вести »

Димковски: Првични проценки за невремето во Преспа по десетина дена

Независен - 15.07.2019

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани процените од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината комисија, а земјоделците ќе бидат обесштетени, рече денеска министерот за земјоделство Трајан ...

12 поврзани вести »

До крајот на месецов земјоделците ќе можат да купуваат „зелена нафта“

Независен - 15.07.2019

До крајот на месецов земјоделците ќе можат да користат субвенционирано гориво. Договорот за „зелена нафта“ денеска го потпишаа директорот на Платежната агенција Николче Бабовски и директорот на АД „Макпетрол“ – малопродажба Зоран Доневски.

49 поврзани вести »

Хрватскиот министер за државен имот Горан Мариќ поднесе оставка

Независен - 15.07.2019

Хрватскиот министер за државен имот Горан Мариќ денеска поднесе неотповиклива оставка. Како што рече, ниту еден ден на местото министер не го поминал во мирни услови. – Работев во програмирани околности во кои станав цел.

12 поврзани вести »

Извозниците бараат поголема поддршка за присуство на саеми

Независен - 15.07.2019

Клубот на извозници при Стопанската комора на Македонија ќе достави иницијатива до Владата за реформи во поддршката на државната помош за саемски учества на компаниите. Комората ќе бара од Владата да определи една надлежна институција што ќе ја ...

14 поврзани вести »

Сé уште не е извршен технички прием на зградата во која функционира РКЕ

Независен - 15.07.2019

Фото: Б.Грданоски Зградата во која е сместена Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) и уште шест други институции сé уште нема технички прием иако тие функционираат во неа повеќе од една година, констатира последниот ревизорски извештај за РКЕ.

49 поврзани вести »

(Видео) Заев побара лидерска средба

Независен - 15.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција од Владата повика на лидерска средба која планира да се одржи, в петок, во 14 часот. Заев рече дека на лидерската средба ги повикува лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и Алијанса за Албанците.

94 поврзани вести »

Бизнисменот Кочан поднесе ново барање за одложување на затворската казна

Независен - 15.07.2019

Бизнисменот Сеад Кочан до Кривичниот суд поднел ново барање за одложување на затворската казна, бидејќи на 17 јули, треба да се пријави во затворот „Идризово“. -Кај судија за извршување на санкции доставено е ново барање за одлагање на извршувањето ...

Регулаторна бара да ја определува и конечната цена на водата

Независен - 15.07.2019

Фото: Б. Грданоски Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) бара од 1 јануари 2021 година да определува конечна цена за водата и водните тарифи во општините и таа да важи една година. Одлуките би се носеле по примерот на одлуките за цената на ...

49 поврзани вести »

(ВИДЕО) Мерко: Се удира врз етничка база

Независен - 15.07.2019

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во видеобораќање образложува зошто ја пресекол црвената лента на дивиградбата на општинскиот советник во Охрид, Нафи Усеини. Мерко вели дека тој отишол на отворање на пицерија кај свој пријател, сопартиец и не ...

90 поврзани вести »

Чавушоглу во Скопје на средби со Заев, Димитров и Османи

Независен - 15.07.2019

Шефот на дипломатијата на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, на покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска и утре престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

88 поврзани вести »