TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Дождливо, со прашина од Сахара

Независен - 23.04.2019

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Поради југозападно струење на висина и транспорт на прашина од Сахара можно е врнежите да имаат жолта боја.

161 поврзани вести »

Терористичката „Исламска држава“ презеде одговорност за масакрот во Шри Ланка

Независен - 23.04.2019

Терористичката група „Исламска држава“ презеде одговорност за нападите на Шри Ланка, во кои загинаа најмалку 320 лица. Во изјавата лиферувана од новинската агенција Амак, која е поврзана со ИД, се посочува дека цел на нападот биле „христијани и луѓе ...

161 поврзани вести »

Тимоние: Побрзо да се избере шеф на државата, тоа ќе значи нејзино приближување кон ЕУ

Независен - 23.04.2019

Се информирав и за начинот на кој беа спроведени изборите. Забележав дека излезноста била доста висока во Кавадарци. Тоа е доказ за демократската зрелост во Кавадарци. Но, и за желбата што побрзо да се избере шеф на државата.

161 поврзани вести »

Посебен сообраќаен режим за автобусите на ЈСП за празниците

Независен - 23.04.2019

По повод претстојните велигденски празници, во петок (26.04.2019 година) возилата од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред, со исклучок на автобусите на линиите 11, 11А, 18 А, 32, 47А, 51, 55, 55В, 56, 56А, 64А, 65А, 70, 74, 80А, 81, ...

161 поврзани вести »

Речиси 300.000 дански пасоши издадени со грешка во отисоците

Независен - 23.04.2019

Меѓу 2014 и 2017 година во Данска биле издадени дури 288.000 пасоши, кои имаат грешка во отисоците на граѓаните кои ги поседуваат овие лични документи. Пасошите биле издадени во три помали градови во Данска.

161 поврзани вести »

Обвинение за мајката и таткото на три деца кои починаа во пожар во Велес

Независен - 23.04.2019

Обвинение против 38-годишна жена и 46-годишен маж поднесе велешкото Јавно обвинителство до Основниот суд во Велес, бидејќи секој од нив сторил кривични дела – запуштање и малтретирање на дете.

161 поврзани вести »

Исчистена депонијата зад СЦ „Борис Трајковски“, таму ќе никне парк

Независен - 23.04.2019

ФОТО: Борис ГРДАНОСКИ Екипи на јавното претпријатие „Комунална хигиена“ на Град Скопје денеска го чистеа отпадот во депонијата покрај Вардар, зад спортскиот центар „Борис Трајковски“, каде пред извесно време изби пожар, што ги алармираше градските ...

161 поврзани вести »

Tаткото на убиениот Саздовски: И илјада години да беше казната, малку е!

Независен - 23.04.2019

Ниедна мајка не треба да го закопа својот син. Казната, за жал, е толкава колку што ја предвидел законот. Во Македонија нема поголема казна за лица до 20 години. Меѓутоа, за нас како родители и за мене лично и илјада години да беше казната, односно ...

161 поврзани вести »

Богоев и Шилегов: Нема логика Пендаровски да биде казнет, а најавува да ја води државата напред

Независен - 23.04.2019

– Пораката од граѓаните е примена и таа допира до нас, рече градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, во врска со резултатите од првиот круг на претседателските избори, каде СДСМ го изгуби водството во 43 општини каде освои градоначалнички ...

161 поврзани вести »

Во Шри Ланка бројот на загинати се зголеми на 321, уапсени 40 лица

Независен - 23.04.2019

Бројот на загинати во бомбашките напади во Шри Ланка во неделата се зголеми на 321, а повеќе од 520 се повредени, изјави министерот за комуникации и масмедиуми, Руван Вијеварден. Властите во Шри Ланка досега уапсија 40 лица.

161 поврзани вести »

КПД: Изборна кампања

Независен - 23.04.2019

ИЛО ТРАЈКОВСКИ КПД овде стои како кратенка за кандидати, пратеници и демос. Трите збора ја опишуваат изборната кампања што заврши вчера. Пратениците, истакнати напред, зад нив политичките партии, а уште поназад, демосот (граѓаните или народот, кој ...

„Кога заминав од Карл Либкнехт“ – нова книга на Лидија Димковска

Независен - 23.04.2019

Наградуваната писателка Лидија Димковска напиша нова книга насловена „Кога заминав од Карл Либкнехт“ во издание на „Или-или“, кои соопштија дека се работи за одлична збрика со раскази замислена како 27 исповеди на луѓе од различни страни на светот ...

161 поврзани вести »

Засаден чинар во чест на Горан Стефановски кај „Наџак“

Независен - 23.04.2019

Општина центар го чествува ликот и делото на драматургот Горан Стефaновски, а претходната недела, во негова чест засадија чинар во срцето на Дебар Маало во Скопје. „#НашЦентар го чествува ликот и делото на драматургот Горан Стефановски.

161 поврзани вести »

Триесет години затвор за убиецот на бугарската новинарка Маринова

Независен - 23.04.2019

Бугарски суд вчера го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор, поради силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото на Маринова беше пронајдено на 6 октомври минатата година во реката Дунав во градот Русе во северна ...

161 поврзани вести »

Општина Центар ги отстранува терасите на кафулињата и рестораните во центарот

Независен - 23.04.2019

Општина Центар ги отстранува терасите на кафулињата и рестораните во центарот на градот кои узурпирале повеќе јавна површина од дозволената и со тоа го попречуваат просторот за пешаци и ја загрозуваат нивната безбедност.

161 поврзани вести »

Мемоарите на Принс пристигнуваат наесен

Независен - 23.04.2019

САД- Мемоарите на поп- ѕвездата Принс на кои што работел пред смртта ќе бидат објавени наесен. Издавачката куќа „Рандом хаус“ соопшти дека „The Beautiful Ones“ ќе го обедини ракописот на Принс со малку познати фотографии и исечоци.

161 поврзани вести »

Се изведуваат материјални докази за „Триста“

Независен - 23.04.2019

Со изведување на материјални докази денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи повторената постапка против поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност при набавката на 300 возила за потребите ...

161 поврзани вести »

Членството на ДУИ го извиси Пендаровски во Тетово и Гостивар

Независен - 23.04.2019

Тетово – Во општините во Полошко, главно населени со над 90 отсто Албанци, беше регистрирана најмала излезеност на претседателските избори. Во Општина Желино, според податоците на Државната изборна комисија, евидентирана е излезеност од околу 17 ...

161 поврзани вести »

Танцова претстава од Кина за затворањето на 15. „Танц фест“

Независен - 23.04.2019

Со гостување на танцов ансамбл од Ханџо, Кина, вечер завршува 15. „Танц фест“. Учествуваат петнаесет млади танчари од Кина кои од 20 часот на сцената на Македонскиот народен театар ќе ја изведат претставата „Секвенци – минато / сегашност / иднина“.

161 поврзани вести »

180 милиони причини: Адел ќе го дели богатството со сопругот

Независен - 23.04.2019

Англија – Најбогатата поп-ѕвезда под 30 години Адел ќе го дели богатството од 180 милиони долари и бројни недвижнини со ексопругот Сајмон Конецки (45) . Адел, која најави дека по три години се разведува од бизнисменот со кого има син Анџело (6) , ...

161 поврзани вести »