TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Реконструкција на повеќе улици во Аеродром

Независен - 15.07.2019

Од денеска почнаа градежните активности за реконструкција на улици на повеќе локации во Општина Аеродром. Во населбата Лисиче се реконструира улицата „Илија Димовски“, со што се решава долгогодишниот проблем на жителите на овој дел од населбата, кои ...

7 поврзани вести »

Ауди излета од автопатот кај Миладиновци, возачот во болница

Независен - 15.07.2019

Синоќа околу 22 часот на автопатот Скопје-Куманово, во близина на наплатна станица Миладиновци, Г.П.(35) од Скопје, управувајќи патничко возило „Ауди“ со бугарска национална ознака, изгубил контрола и излетал од коловозот.

19 поврзани вести »

Масакр во Србија: Дедо си ги уби зетот и внукот, а ги рани снаата и другиот внук

Независен - 15.07.2019

Во Књажевац во Србија, синоќа се случи масакр кога 63-годишниот Ненад Рониќ на сред семејна расправија уби двајца, а уште двајца рани. Имено, со пиштол ги затрелал зетот и внукот, а тешко ги ранил снаата и другиот внук.

13 поврзани вести »

Ќе го истурка ли владата на Заев целиот мандат?

Независен - 15.07.2019

Сосема извесно е дека и следната 2020 година ќе биде изборна, но дилемата е дали изборите за „јубилејниот“ десетти состав на парламентот ќе бидат први редовни по повеќе од една деценија или и тие ќе бидат предвремени, така што ќе се одржат неколку ...

31 поврзани вести »

Шефот на турската дипломатија во официјална посета на Скопје

Независен - 15.07.2019

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу денеска и утре ќе претстојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Како што соопшти турското МНР, Чавушоглу во Скопје ќе има средба со својот домаќин, шефот на дипломатијата на ...

88 поврзани вести »

Деветмина загинати при пад на мал авион во Шведска

Независен - 15.07.2019

Девет лица загинаа при пад на авион кој превезувал падобранци во градот Умео, во северниот дел на Шведска, соопштија шведските власти. Портпаролот на шведската полиција, Педер Џонсон изјави дека авионот се урнал на остров во близина на Умео, кратко ...

20 поврзани вести »

Се затруле десетина гости на свадба во Струга

Независен - 15.07.2019

Десетина гости, кои вчера присуствувале на свадба во Струга, се затруле од храната и завршиле во болница. Неофицијално причина за труењето била тортата, но нема потврда за оваа информација се додека Агенцијата за храна и ветеринарство не испита ...

Вучиќ до Заев: Поздрав друже…

Независен - 15.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ, говорејќи вчеравечер на ТВ Пинк, меѓу повеќето теми, се осврна и на последата комуникација меѓу него и македонскиот премеир Зоран Заев, околу случајот со руските пранкери.

39 поврзани вести »

Ѓоковиќ: Надал и Федерер се една од главните причини да продолжам да играм

Независен - 15.07.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по победата на „Вимблдон“ повторно посочи дека конкуренцијата со Рафаел Надал и Роџер Федерер му помага да се развива и да игра најдобар тенис. Ноле во неделата спаси два меч топки и го победи Федерер во пет сета во ...

202 поврзани вести »

Во Грција вчера регистрирани над 3.500 молњи

Независен - 15.07.2019

Силни врнежи од дожд и над 3.500 молњи донесе бурата „Адиноос“ во Грција. Системот „Зевс“ на националната опсерваторија во Атина за регистрирање и лоцирање на молњите, во текот на вчерашниот ден, заклучно со 20 часот, регистрирал 3.699 молњи во цела ...

21 поврзани вести »

Сè повеќе мртви китови на бреговите на САД

Независен - 15.07.2019

Мртви сиви китови продолжуваат да се појавуваат по должината на западниот брег на Северна Америка, од Алјаска до Мексико, и тие предизвикаа голема загриженост меѓу морските биолози. Климатската криза се смета за главна причина за овие умирања на ...

Бр. 459

Независен - 15.07.2019

Никола Поповски – Зошто е толку висок нашиот извоз во ЕУ? Се повеќе мртви китови на бреговите на САД Ни УНЕСКО не ги плаши локалните моќници на ДУИ “Земјата на бункерите” излезе на сонце Ќе го истурка ли владата на Заев целиот мандат? Ванеса Меј ја ...

Водителката Бојана Скендеровски по втор пат мајка: Ѓорѓи, те сакам

Независен - 15.07.2019

Пејачката и водителка Бојана Атанасовска, сега Скендеровски, вторпат стана мајка. Убавата вест ја сподели со фановите на социјалните мрежи. – Добредојде Ѓорѓи! Те сакам! – напиша таа на „Фејсбук“.

10 поврзани вести »

Едно лица загина, три се повредени во сообраќајки во Скопје

Независен - 15.07.2019

Едно лице загина, а три се потешко во четири од вкупно 24 сообраќајни несреќи што викендов се случиле на подрачјето на Град Скопје. Според податоците на СВР Скопје, полицијата викендот санкционирала 19 возачи кои управувале под дејство на алкохол, ...

24 поврзани вести »

Ни УНЕСКО не ги исплаши локалните моќници на ДУИ

Независен - 15.07.2019

Нефи Усеини не е градоначалник како неговите сопартијци од ДУИ – Рамиз Мерко во Струга или Блерим Беџети во Сарај, туку е само еден од вкупно 23 члена на Советот на Охрид. Сепак, неговиот глас е одлучувачки во Советот, каде што СДСМ има 11, а ...

93 поврзани вести »

Јунајтед го прави Мегваер најскап дефанзивец во светот

Независен - 15.07.2019

Англија- Хари Мегваер ќе помине во Манчестер Јунајтед за рекордни 89 милиони евра, пишуваат на Островот. 26-годишниот дефанзивец на Лестер денеска ќе помине лекарски прегледи, а потоа ќе го потпише договорот со „црвените ѓаволи“.

14 поврзани вести »

„Нокаут“ место Тамара на „Пивофест“

Независен - 15.07.2019

Мали промени има и во официјалната програма на „Пивофест“ , односно наместо поп-пејачката Тамара Тодевска, која по критиките во јавноста со изведбата на македонската химна во американската амбасада, го откажа настапот, на 20 јули наместо неа ќе ...

8 поврзани вести »

„Блиц“: Макрон ја носи „Еуроњуз“ во Србија

Независен - 15.07.2019

Србија – Телевизијата „Еуроњуз“ доаѓа во Србија, пишува весникот „Блиц“, наведувајќи дека договорот бил потпишан минатата недела и оти извршниот директор на медиумот Мајкл Питер ќе биде во делегацијата на францускиот претседател Емануел Макрон кој ...

142 поврзани вести »

Холивудскиот актер Доналд Ворен Мофет во Скопје: Негувајте ги домашните автори

Независен - 15.07.2019

Американскиот актер, режисер, професор, Доналд Ворен Мофет (64) периодов престојува во Скопје. Тој е ангажиран како режисер во Драмскиот театар и ја подготвува претставата „Несоодветно за на работа“ од Луси Кирквуд.

2 поврзани вести »

Трамп навредувал „обоени жени“ демократи во Конгресот

Независен - 15.07.2019

САД – Американскиот претседател Доналд Трамп критикуваше група демократски претставнички во Конгресот, нарекувајќи ги предизвикувачки на нереди родени во странство и им порача дека би требало да се вратат во опустошените и осиромашени места од кои ...

57 поврзани вести »