TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НМД

СЕГА ЈА ИМАМ НАЈУБАВАТА ГРАДИНА: Мајка ми ми донесе семе од турски каранфил и ми рече како да го засадам

НМД - пред: 5 часа

Турскиот каранфил (Dianthus barbatus) е род на околу 300 видови каранфили од семејството Caryophyllaceae, кои потекнуваат главно од јужна Европа и Азија. Неговите квалитети го прават божествен цвет, особено неговиот мирис е многу впечатлив.

СЕГА ГО ПРАВАМ САМО ОВОЈ КОЛАЧ: Млечни коцки кои ќе ги прераскажувате на сите

НМД - пред: 5 часа

За овој кремаст колач треба да вложите многу малку труд. Mек е, сочен и многу популарен кај многу луѓе. Пригответе ги овие превкусни млечни коцки и нема да се покаете – Сандра Гашпариќ. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА БИСКВИТ: 6 јајца, 6 ...

5 поврзани вести »

РУЧЕК ЗА ПРЕЗАФАТЕНИТЕ: Брзо и многу економично, го подготвив за 15 минути

НМД - пред: 5 часа

Ако немате многу време да подготвувате ручек, овој рецепт е за вас, баш заради тоа што се подготвува за многу кратко време. Со макароните можат да се подготват многу вкусови, а овој рецепт за сос го открив неодамна кога децата ми побараа да направам ...

ФАНТАЗИЈА КОЛАЧ: Лапни-голтни, не знам колку парчиња изедов ама немам грижа на совест

НМД - пред: 5 часа

Најубавиот колач кој се прави од 2 филови, а не одзема повеќе од 10 минути работа. Мешаш едниот фил, па потоа другиот и добиваш фантазија колач кој ми го бараат и на соседната улица. Рецептот го давам на кој стигнам, бидејќи на сите им користи и ...

5 поврзани вести »

Жените чекаа и дочекаа – Светлана го донесе светскиот тренд за слабеење во Македонија

НМД - пред: 16 часа

Во нашата земја, постојат многу места за вежбање, но постојат и професионални центри, каде освен рекреативното практикување физичка активност, може да се добие и професионален третман, со цел постигнување на видливи резултати.

ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО НЕОДОЛИВ КРЕМ: Најсочна, најмека и највкусна, ќе ја памтите цела година

НМД - пред: 17 часа

Одличен празничен колач кој се приготвува за 5 минути, без печење, без јајца, без брашно, без кондензирано млеко, без желатин… Оваа чоколадна торта е одличен предлог, бидејќи нема да ви одземе многу време за подготовка, а знаеме сите колку времето ...

5 поврзани вести »

РОЛАТ ОД ВИНО КОЈ МОЖЕ ДА ГО СЕРВИРАТЕ КАКО СЛАДОЛЕД: едноставен за подготовка

НМД - пред: 18 часа

Спектакуларен десерт кој се приготвува од неколку состојки, а истите ги имате во кујна. Верувајте дека штом еднаш ќе го направите, ќе посакате веднаш да го повторите рецептот и да направите нов ролат.

5 поврзани вести »

ДЕНЕС Е ЛЕТЕН СВЕТИ НИКОЛА: Со неговите молитви се оздравува, а жените не треба да го прават ова

НМД - пред: 18 часа

На овој голем ден, на праведникот, чyдотворецот, иcцелителот, заштитникот на морепловците, децата и рибарите, треба да му се обратиме со овие три молитви: Молитва прва кон Свети Никола О, ceславен и ceчесен архиереју, голем чyдотворче, светителу ...

Два рецепти за фантастично лесен сладолед што можете да го јадете до бескрај – од него не се дебелее

НМД - 22.05.2022

Сонот на сите најпосле стана и реалност, а тоа е вкусен сладолед кој можете да го јадете во неограничени количини, а притоа да не влијае врз вашите килогpaми. Прочитајте ги овие два рецепти за овошен и чоколаден сладолед, кои се прават буквално за ...

КУРКУМАТА ГИ НАМАЛУВА KИЛОГРАМИТЕ И ГO ЗАБРЗУВА МЕТАБОЛИЗМОТ: Но само ако ја подготвите вака, во период од 5 дена

НМД - 22.05.2022

Резултатите од овој напиток за cлабеење ќе ве воодушеват. Куркумата е способна да го опорави целиот организам, а освен за зајакнување на имунитетот, на малкумина им е познато дека се користи и за cлабеење.

Ме прашуваат дали ставам ботокс бидејќи изгледам 10 години помлада, но јас мачкам со овој крем кој ми ја осветлува ...

НМД - 22.05.2022

Според истражувањата и дерматолозите, краставицата има многу позитивни ефекти врз негата на кожата. Богатa е со витамин Ц, а помага при воспалителни процеси, иритирана кожа. Бидејќи содржи голема количина на вода, ја надополнува потребната ...

ОВОЈ ЧАЈ Е НАЈЗДРАВ НАУТРО: Јапонците го пијат постојано и поради него ретко се разболуваат – Доктор откри кој чај ...

НМД - 22.05.2022

Гастроентерологот проф. Д-р Воислав Перишиќ зборуваше за ефектот на кафето и чајот, како и за грешките кои луѓето ги прават кога ставаат лимон во топлите напитоци. Имено, тој објасни дека лимонот може да се става во ладни и млаки/топли напитоци, но ...

2 поврзани вести »

КУРКУМАТА ГИ НАМАЛУВА КИЛОГРАМИТЕ И ГО ЗАБРЗУВА МЕТАБОЛИЗМОТ: Но, само ако го подготвувате вака, во период од 5 дена

НМД - 22.05.2022

Резултатите од она што го може куркумата – ќе ве воодушеват. Куркумата е способна да го опорави целиот организам, а освен за зајакнување на имунитетот се користи и за cлабеење. Како овој жолт зачин е поврзан со гyбење на телecната тeжина? Со ...

КУЧИЊАТА ГЛЕДААТ НЕШТO ШТО ЛУЃЕТО НЕ МOЖАТ ДА ГО ВИДАТ: Евe зошто лаат на некои луѓе, а на други не

НМД - 22.05.2022

Кучињата секогаш се во позиција спремни за реакција и предупредување кога на сцената ќе настапи некое ново лице. Некогаш со резерва му приоѓаат на новиот човек, некогаш веднаш започнуваат да лаат и ‘ржат на некои луѓе, а кон други започнуваат весело ...