TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

NMD

Витамински џем од цвекло, јаболка, моркови и лимон – вкусно!

NMD - тукушто објавено

На сите искрено им го препорачувам овој превкусен џен! 500 г цвекло 500 г морков 500 г јаболка 500 г лимон – сок 500 г шеќер 100 мл вода Цвеклото, морковот и јаболката убаво измијте ги, излупете ги, исечете ги на парчиња и ставете ги во блендер или ...

6 поврзани вести »

Како се кисели зелка? Рецепт кој им успева и на почетници, не може да ви се расипе!

NMD - пред: 4 часа

Во нашите краишта киселењето на зелката е најважната зимница и тоа од добри причини: лесно се одгледува, секоја есен богато раѓа, има достапна цена, постапката за киселење е едноставна и природна, не се расипува преку целата година.

6 поврзани вести »

Дерматолозите советуваат: сега е време да ги отстраните дамките од кожата со помош на две состојки

NMD - пред: 18 часа

Дерматолозите советуваат дека есента и зимата се одлични за отстранување на дамките од кожа. Старечките пеги или темните дамки на кожата не се опасни ниту претставуваат некој здравствен проблем, но претставуваат естетски проблем со што се намалува ...

Крем за уморни нозе и вени, грчеви и тврди пети: После мачкање кожата е мека како памук

NMD - пред: 18 часа

Фото и рецепт: Мирјана Бановиќ Јас го приготвувам овој мевлем за себе, но рецептот можам да ви го откријам, па кој сака да си го приготви. Кремот го мачкам на нозе и идеално ми се покажа за уморни нозе и отечени вени, за грчеви.

Крем салата од свежа зелка – лесна за приготвување, а во фрижидер може да стои “додека да се изеде”

NMD - пред: 18 часа

Ќе ви претставиме две верзии од оваа салата, па вие одлучете се која повеќе ви одговара. И двете рецепти се проверено добри а се разликуваат малку по составот. Оваа салата е многу лесна за приготвување, а може да стои во фрижидер “додека не се ...

26 поврзани вести »

Освежителна салата од праз, не само што е здрава, туку и многу е вкусна – пробајте ја, нема да ве разочара!

NMD - пред: 19 часа

Оваа салата е вистинско освежување, па дури и за оние кои не се љубители на празот. Пробајте, нема да ве разочара! 2 страка праз 2 варени јајца 2 компири (варени во лушпа, изладени и излупени) 2 чаши кисели павлаки од 180 г 2 кесички лајт мајонез ...

26 поврзани вести »

Чичока: спречува дијабетес, помага слабеење, ги лекува цревата

NMD - пред: 19 часа

Оваа многу лековита билка се одгледува најмногу поради неговиот лековит корен, но и за украсниот жолт цвет. Се размножува брзо, па затоа месец Октомври е најпогоден за откопување и сладење во неговиот вкус.

Ако се нафатил бигор на ВЦ шолјата, еве како најлесно ќе го отстраните на сосем природен начин

NMD - пред: 19 часа

Обично кога подолго време отсуствуваме од дома, кога ќе се вратиме ја затекнуваме ВЦ шолјата во неред, со нафатен бигор и мувла. Ова често е случај со викендиците. Но покрај упорното триење со четката, овие дамки и бигорот никако не можат да се ...

Оваа билка се верува дека носи среќа и позитивна енергија во домот, а освен тоа е многу украсна

NMD - пред: 20 часа

Според народното верување оваа билка поттикнува проток на позитивна енергија. Куќна среќа (Helxine soleirolii) е билка за која се верува дека носи среќа и радост во домот во кој се одгледува.

Салата од модри патлиџани, омилената на маж ми, а во фрижидер може да стои и повеќе од 10 дена

NMD - пред: 20 часа

Оваа салата ја викам “Негова” салата, бидејќи маж ми ја обожува, многу е вкусна и може да се направи од претходно и да се чува во фрижидер. 2 модри патлиџани 1 кг свежи домати 2 главици црвен кромид или праз 400 мл маслиново масло 1 главица лук 1 ...

26 поврзани вести »

Потопени бадеми лекуваат: холестерол, притисок, дебелина, коски и зглобови

NMD - 19.10.2019

Бадемите се многу вкусни, но истовремено здрави и богати со витамини Е, цинк, магнезиум и калциум… Традиционалната народна медицина вели дека е многу важно за бадемите преку ноќ да се потопуваат во вода, а потоа наутро да се изедат излупени.

Повелете да се замезиме – ова се моите пилешки прсти и вака јас ги правам

NMD - 19.10.2019

На сопругот и на син ми им се омилени, па кога и да ми побараат, јас вака им ги приготвувам. Обично во презлата додавам и сусам, но овојпат немав, па ги направив само со лебни трошки и малку брашно.

26 поврзани вести »

БРЗ КОЛАЧ – БАКЛАВА – РАВАНИЈА – дефинитивно најдобриот рецепт за овој колач!

NMD - 19.10.2019

Колачот или баклавата, како сакате наречете го, многу е вкусен, а како нема да биде, кога според состојките е ист на нашата раванија. 4 јајца 150 г шеќер 1 ванилин шеќер 250 г гриз 200 г мелени ореви 50 г сечкани ореви 1 чаша кисело млеко (180 г) 1 ...

15 поврзани вести »

Брзи пишии – ако ве нервира тоа што остануваат масни, пробајте го овој рецепт! Овие се повкусни и немасни од другите

NMD - 19.10.2019

Ако сте љубители на пишиите, а ве нервира тоа што при печењето впиваат премногу масло, пробајте го овој рецепт! Имате рецепт со јајце и рецепт без јајце. И двата рецепти се одлични. 1 јајце ½ чаша кисела павлака 1 чаша топла вода 1 прашок за печиво ...

15 поврзани вести »

Фантастична мусака, не знаете дали е подобра кога е топла или ладна

NMD - 19.10.2019

Многу е вкусна мусаката со одличен прелив одозгора. 500 г жолта боранија (може и смрзната) 250 г мелено месо 250 млад компир 1 главица кромид масло за пржење неколку чешниња лук по желба 2 лажици сечкан магдонос малку мускатно оревче, босилек, ...

26 поврзани вести »

Брз колач за 15 минути – ќе ве воодушеви едноставноста на приготвување, но и вкусот

NMD - 19.10.2019

Колешките сите на работа беа воодушевени со вкусот, а потоа кога им го кажав рецептот и од едноставноста на приготвувањето, а покрај тоа и од убавиот изглед. Во овој колач има јаболка, ореви и гриз, сето тоа спакувано со шлаг од слатка павлака.

15 поврзани вести »

Просото ја штити куќата однадвор, а телото одвнатре – лековити рецепти

NMD - 19.10.2019

-Лековитите својства на просото и неговите негативни страни- Секоја намирница со себе носи нешто добро но и нешто лошо. Исто така, она што некому може да помогне, на друг ќе му одмогне. Сè зависи од здравствената состојба на човекот.

2 поврзани вести »

Ова се 6 подмолни симптоми за рак на дебело црево: еден е посебно опасен, важно е навремено да се препознае!

NMD - 19.10.2019

-Од рак на дебело црево може да заболи речиси секој, но најчесто се јавува кај луѓе на возраст помеѓу 50 и 74 години, од двата пола.- Според Центарот за контрола и превенција на болести во САД, следниве 6 симптоми можеби укажуваат на рак на дебелото ...

2 поврзани вести »

Бронхијална астма и неможност да се издише воздухот од гради: природно лекување

NMD - 19.10.2019

БРОНХИЈАЛНАТА АСТМА е честа болест. Астмата не е проблем со вдишувањето, туку со издишувањето. Во текот на нападот на астма, стегањето на мускулите и бронхијалните ткива кои отекуваат ги стиснуваат ситните дишни патишта во белите дробови, кои потоа ...

2 поврзани вести »

Посна проја со пиво, многу добар рецепт!

NMD - 19.10.2019

Еднаш кога ќе ја пробате, постојано ќе ја приготвувате на овој начин. 4 чаша пченкарно брашно 4 чаша пченично брашно 1 прашок за печиво 1-2 чаша масло 3 чаша газирана вода 1 чаша пиво сол по вкус 100 г маслинки 2-3 лажици сусам + за наросување ...

15 поврзани вести »