TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Медведев: На крајот нема да има ниту Украина, ниту Зеленски

Н.Македонија - пред: 9 часа

Дмитриј Медведев, смета дека одложувањето на претседателските избори во Украина може да биде поврзано со фактот дека на виделина би можеле да излезат нови случаи на неверојатна кражба, а Зеленски сака самостојно да управува со сите пари.

7 поврзани вести »

Влезот во ЕУ, но и заштитата на идентитетските обележја се од стратегиски интерес за државата, истакна Мицкоски на ...

Н.Македонија - пред: 11 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, оствари средба со помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Дејвид О’Брајан, кој е во посета на Скопје поради учеството на дводневниот Министерски совет на ОБСЕ.

60 поврзани вести »

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата

Н.Македонија - пред: 13 часа

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите случаи на микоплазмична пневмонија. Данските лидери истакнале дека антибиотиците базирани на пеницилин се ...

19 поврзани вести »

Ќе треба да договориме нова рамка за размена на војници, истакна Хамад

Н.Македонија - пред: 14 часа

Хамас вели дека е подготвен да започне преговори за ослободување на заробените израелски војници – откако ќе бидат ослободени сите жени и деца. Сепак, велат дека војниците ќе бидат ослободени, но само под нови услови.

11 поврзани вести »

Министрите од регионот потпишаа изјава за борба против корупцијата

Н.Македонија - пред: 14 часа

Министрите за надворешни работи на Северна Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора, на маргините на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, потпишаа заедничка изјава за борба против корупцијата, перењето пари и олеснување на ...

34 поврзани вести »

Дачиќ: Да не ни се држат лекции од страна, три четвртини од земјите во ЕУ сега не би го поминале тестот

Н.Македонија - пред: 14 часа

Замолувам да не ни се држат лекции од страна, бидејќи сите земји членки на Европската Унија сега да треба да поминат низ она што поминуваме сите ние тука за да влеземе во Унијата, тогаш три четвртини од земјите не би го поминале тестот – порача ...

5 поврзани вести »

Сара Мејс со видео запис за песната „Очи вселена“

Н.Македонија - пред: 15 часа

Песната „Очи вселена“ на Сара Мејс доби современ, динамичен и автентичен видео запис, кој ги следи светските трендови. – Песнава ја напишав и му ја посветив на мојот син Кирил. Таа е посебна за мене, а верувам дека таква и ќе остане засекогаш.

13 поврзани вести »

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Н.Македонија - пред: 16 часа

Соработката во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) мора дополнително да се зајакне иако Русија постави огромни пречки на патот на работата на ОБСЕ во последните година и пол, порача германската министерка за надворешни работи ...

426 поврзани вести »

Во полицијата во Велес пријавено дека ученик истакнал албанско знаме во дворот на економското училиште

Н.Македонија - пред: 16 часа

Во СВР Велес денеска во 10 часот директорот на Општинското средно училиште „Јовче Тесличков“ Васко Трајковски пријавил дека ученик истакнал знаме на Република Албанија во училишниот двор. – Во присуство на социјален работник со малолетникот бил ...

28 поврзани вести »

Западот го уништува ОБСЕ, обвини Лавров

Н.Македонија - пред: 17 часа

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати на Министерскиот состанок на ОБСЕ, при што рече дека сегашната ситуација е директна последица на обидите на западните земји да ја обезбедат својата доминација преку „бесрамното користење ...

426 поврзани вести »

Лидерската средба ќе се одржи в понеделник напладне, велат од СДСМ

Н.Македонија - пред: 17 часа

Од Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија (СДСМ) денеска соопштија дека најавената лидерска средба на премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски со сите претседатели на парламентарните политички партии ќе се одржи в понеделник во 12 часот.

133 поврзани вести »

ЕСМ понуди за 7,5 отсто повисока цена на тендерот за набавка на електрична енергија на ЕВН Хоум

Н.Македонија - пред: 17 часа

Универзалниот снабдувач ЕВН Хоум на тендерот за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите на регулираниот пазар за првите шест месеци од наредната година доби само една понуда.

48 поврзани вести »

Египет и Катар бараат примирјето да продолжи уште два дена

Н.Македонија - пред: 17 часа

Египет и Катар вршат притисок за привремениот прекин на огнот помеѓу Израел и Хамас да биде продолжен уште два дена, објавија египетските медиуми. Тие наведуваат дека продолжувањето на примирјето ќе овозможи поголем број на палестински затвореници и ...

523 поврзани вести »

Српските медиуми веќе втор ден информираат за исчезната Вања Ѓорчевска

Н.Македонија - пред: 17 часа

Српските медиуми веќе втор ден ја информираат јавноста за исчезнатата Вања Ѓорчевска (14) од Скопје, наведувајќи ги потребните детали и фотографија за изчезнатото девојче, јави дописникот на МИА од Скопје.

179 поврзани вести »

Хамас ја презеде одговорноста за нападот во Ерусалим

Н.Македонија - пред: 17 часа

Палестинската милитантна група Хамас ја презеде одговорноста за нападот во Ерусалим при што загинаа три лица и повика на „ескалација на отпорот“. – Оваа операција е природен одговор на злосторствата без преседан на окупаторот во Појасот Газа и врз ...

523 поврзани вести »

Службен разговор со второосомничениот за симнување на знамето во манастирот на Попова Шапка

Н.Македонија - пред: 18 часа

МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на знамето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија од јарболот на манастирот „Свети ...

113 поврзани вести »

Битиќи: Со новиот пакет на антикризни мерки, бизнисот ќе биде поддржан со над 492 милиони евра

Н.Македонија - пред: 18 часа

Деветтиот пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, кој Владата го усвои во вторникот, содржи 26 мерки со кои се обезбедува финансиска поддршка за ранливите категории на граѓани и компании за полесно да ги надминат потешкотиите во ...

171 поврзани вести »

Македонија демострираше успешна дипломатија со соседите и ја разбира важноста на позитивнот ангажман во ОБСЕ, смета ...

Н.Македонија - пред: 18 часа

Граѓаните на Македонија изградија успешно мултиетничко општество, а државата демонстрираше успешна дипломатија со своите соседи и најдобро ја разбира важноста на позитивнот ангажман во ОБСЕ, посочи меѓудругото во своето обраќање претседателката на ...

88 поврзани вести »

Говорот на Лавров бојкотиран од дел од делегациите

Н.Македонија - пред: 18 часа

Дел од министрите на состанокот на ОБСЕ во Скопје денеска го бојкотираа говорот на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Тие станаа и ја напуштија конференциската сала веднаш откако претседавачот со ОБСЕ, македонскиот министер Бујар ...

426 поврзани вести »

ЕК: Земјите од ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет и слетување на руски авиони

Н.Македонија - пред: 18 часа

Земјите на ЕУ не се обврзани да ги координираат со Европската комисија и другите земји на Заедницата дозволите за прелет и слетување што ги издаваат на руските авиони по исклучок. Ова го изјави портпаролот на ЕК во одговор на прашање поврзано со ...

109 поврзани вести »