TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро

Н.Македонија - тукушто објавено

Пронајдено е телото на 14 годишното момче кое вчера се удави во Беровско Езеро. Информацијата ја потврди портпаролот на СВР Штип, Гордана Панајотова, која за МИА информираше дека нуркачите го извадија телото на момчето од Беровско Езеро утрово во ...

48 поврзани вести »

Поради поплавите од обилните дождови наредена евакуација на делови од Сиднеј

Н.Македонија - пред: 1 час

Големи области на Сиднеј, најголемиот град во Австралија, денеска се под вода поради обилните врнежи што предизвикаа сериозни поплави во ниските области, особено во некои предградија каде нивото на водата достигна и до 1,5 метар.

22 поврзани вести »

Лукашенко му се закани на Западот во случај на напад врз Белорусија

Н.Македонија - пред: 2 часа

Белорускиот претседател Александар Лукашенко вчера се закани со воена одмазда против секој што ќе ја нападне неговата земја, во момент кога тензиите околу војната во соседна Украина продолжуваат да растат.

29 поврзани вести »

Ковачевски и Мицкоски на консултативна средба за францускиот предлог

Н.Македонија - пред: 2 часа

Премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски денеска ќе одржи средба со претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со францускиот предлог за тргање на бугарското вето и отворање на преговорите за членство на Северна ...

126 поврзани вести »

Денеска продолжуваат консултациите за францускиот предлог за тргање на бугарското вето за почеток на преговори со ЕУ

Н.Македонија - пред: 2 часа

Владини претставници денеска продолжуваат со консултации и информирање на најважните чинители и јавноста за последниот европски модифициран предлог којшто произлезе од фрацуското претседателство со ЕУ и, којшто, доколку биде прифатен од македонска ...

111 поврзани вести »

Риболовците на „Елит Карп Тим“ од Штип лидери по два дена од риболовниот натпревар на Осломејско Езеро

Н.Македонија - пред: 12 часа

По 48 часа изминати од третиот натпревар од Крапската лига на Македонија, екипата на „Елит Карп Тим“ од Штип се наоѓа на првото место со најбогат улов, додека пак на второ и трето место се наоѓаат екипита на „Мак Дам“ Куманово и „Костреш“ Богданци.

Тринаесет лица повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово

Н.Македонија - пред: 13 часа

Тринаесет лица се повредени во директен судир на две патнички возила со струмички регистарски ознаки, што се случил попладнето во 16.20 часот на патот Струмица-Валандово, на превојот Валандовски Рид.

33 поврзани вести »

Македонските ракометари ќе играат во полуфиналето на Медитеранските игри

Н.Македонија - пред: 13 часа

Македонската машка ракометна репрезентација се пласира во полуфиналето на Медитеранските игри во Алжир. Ова е епилогот по вечерашниот последен натпревар од Б-групата во кој Шпанија го совлада домаќинот со убедливи 31-19.

66 поврзани вести »

Може да го продавате тоа што вие сте го купиле, Македонија не – порака од протестот пред Владата

Н.Македонија - пред: 13 часа

Ова овде е улицата Илинденска, а се вика Илинденска заради насловот на Вапцаров, пишуваше за Илинденска, таму пишува дека вината не е наша, туку на некој друг и тоа некому му тежи како сто тона, и се ние Македонците ќе и раскажеме на мајката ...

7 поврзани вести »

Протест против францускиот предлог пред Владата: Вечерва велиме „но пасаран“

Н.Македонија - пред: 14 часа

Пораки против францускиот предлог, апел да не се потпишува и барања за оставки се слушаа на вечерашниот протест пред Владата под мотото „Ултиматум – Не, благодарам“. Официјално немаше организатор, но беше поддржан од политички партии и граѓански ...

85 поврзани вести »

Георгиевски Камиказа: Не даваме ни педа од тоа што е наше и со крв спечалено

Н.Македонија - пред: 14 часа

Пред присутните граѓани на протестот насловен „Ултиматум НЕ, благодарам!“ се обрати познатиот уметник Петар Ѓорѓиевски Камиказа облечен во неговиот дрес со натпис Македонија Со овој дрес што го имам на мене имам истрчано преку 100 маратони во целиот ...

6 поврзани вести »

Стојановски порача дека Македонија не е на продажба, за Ѓорчева францускиот предлог е срамна понуда

Н.Македонија - пред: 14 часа

Среќен сум и тажен. Среќен сум затоа што Божјата волја беше да се родам во Македонската лулка. А тажен бидејќи сите ние заедно споделувајќи ја радоста што му припаѓаме на овој народ, се туку и секаде некому му се објаснуваме и докажуваме, се што ...

5 поврзани вести »

Петнаесетто издание на фолклорниот фестивал „Д-р Владимир Полежиноски“ во Кичево

Н.Македонија - пред: 14 часа

Од утре до вторник, 5 јули, во Кичево ќе се одржи петнаесеттото издание на фестивалот на игра и песна „Д-рВладимир Полежиноски“. На фестивалот ќе земат учество фолклорни ансамбли и групи од земјава, Романија, Турција, Бугарија, Албанија, Црна Гора и ...

Мицкоски: Не ни треба Европа ако треба да се асимилираме

Н.Македонија - пред: 15 часа

Денеска Македонија се буди и сите оние кои сакаат со потпис за ден – два од денеска да стават крај на Македонија, тоа нема да им го заборави македонскиот народ и македонските граѓани. Нас не ни треба Европа, ако треба да се асимилираме, е пораката ...

62 поврзани вести »

Битиќи: Ќе ја поддржам секоја одлука која го почитува идентитетот и јазикот на моите другари, пријатели и сограѓани

Н.Македонија - пред: 16 часа

Со големо внимание ги следам коментарите и реакциите на целата јавност околу актуелниот развој на настаните поврзани со почетокот на преговорите за влез во ЕУ, објави Фатмир Битиќи, заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, ...

20 поврзани вести »

ВИДЕО – Започна протестот пред Влада против прифаќање на францускиот предлог

Н.Македонија - пред: 16 часа

Под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“, започна протестот против прифаќањето на францускиот предлог за тргање на бугарското вето и отворање на преговорите за членство на Македонија во ЕУ пред Владата на Македонија, кој го поддржаа повеќе политички ...

85 поврзани вести »

Тешка задача ќе ѝ претстои на подмладената Македонија на СП во Полска и Шведска

Н.Македонија - пред: 16 часа

Селекциите на Норвешка, Аргентина и Холандија ќе бидат противници на машката ракометна репрезентација на Македонија во групата Ф, на Светското првенство кое што од 11 до 29 јануари идната година ќе се игра во Полска и Шведска.

52 поврзани вести »

Силно невреме погоди делови од Полска и Чешка, нанесе големи штети, а има и повредени

Н.Македонија - пред: 17 часа

Силно невреме, придружено со град, синоќа зафати делови од Полска и Чешка, уривајќи дрвја и покриви од куќи, а пријавени се и неколку повредени. Во полската покраина Померанија, историска област во северозападниот дел на земјата, што излегува на ...

15 поврзани вести »

Протоколот меѓу Македонија и Бугарија е контроверзен и не трeба да се потпишува, порача Павле Трајанов

Н.Македонија - пред: 18 часа

Протоколот усогласен помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија, да не се потпишува, бидејќи е контроверзен и и овозможува на Бугарија директно да се меша во внатрешните работи на Македонија, посебно во идентитетските, ...

29 поврзани вести »

Силно невреме зафати делови од Скопје

Н.Македонија - пред: 18 часа

Силно невреме кое беше проследено со силен ветер, дожд и со град, попладнево зафати делови од Скопје. Голем дел од улиците беа под вода, а дел од нив не беа достапни за сообраќај. Низ градот има откорнати и паднати дрва, а некои од откорнатите дрва ...

33 поврзани вести »