TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Просечната плата во јануари 24 илјади денари...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Просечната плата во јануари 24 илјади денари Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јануари годинава изнесува 24.025 денари и е за 5,6 отсто повисока од јануари лани, објави Државниот завод за статистика.

32 поврзани вести »

Становите во Скопје поевтини за 14 проценти ...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Становите во Скопје поевтини за 14 проценти Просечната цена на квадратен метар станбена површина во 2017 година изнесувала 41.822 денари, што е за 2,9 проценти помалку во однос на 2016 година, објави Државниот завод за статистика.

18 поврзани вести »

„Преспа нет“ апелира до властите да ги заштитат водите...

Н.Македонија - пред: 6 часа

„Преспа нет“ апелира до властите да ги заштитат водите Mрежата на невладини организации „Преспа нет“, во која членуваат организации од Македонија, Албанија и од Грција, ги потсетува властите во трите земји дека со меѓудржавната соработка потврдена ...

За Венецијанската комисија легитимно е да се штити државниот јазик...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Од АСНОМ 1944 година, државен јазик во Македонија е македонскиот јазик. Тоа е јазикот што треба да биде кохезивен елемент во општеството. Во досегашните дебати за Законот за употреба на јазиците, најмногу се зборува за службен јазик, а некако се ...

2 поврзани вести »

Гемиџија засадил дрво во Старата чаршија...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Кога првпат ме покани да ја видам куќата, Алаетин со гордост ми ја покажа многу старата круша засадена во дворот. Поради многуте приказни и легенди што се раскажуваат за неа, ми велеше тој, ја нарекуваат и „крушата на Шатев“ Деновиве (март 2018 ...

Зошто опаѓа квалитетот во високото образование ...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Ако се спореди бројот на објавени научни трудови во списанија со фактор на влијание можеме да видиме дека дури и Танзанија има повеќе објавени квалитетни трудови од Македонија Во една телевизиска емисија, што неодамна се емитуваше, покрај другите ...

Промоција на „Краток албум за двајца“ во „Винил“...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Промоција на „Краток албум за двајца“ во „Винил“ Во кафе-барот „Винил“ во Скопје, вечерва, во 21часот ќе се одржи слушачка промоција на деби-албумот на Телемама и Пиколомини со наслов „Краток албум за двајца“, како издание за независниот музички ...

4 поврзани вести »

Возиме кон работ на беззаконие...

Н.Македонија - пред: 6 часа

При изгласувањето на ЗУЈ и содржински и процедурално, и во текот на постапката за предлагање, а и при неговото изгласување, се отстапи од принципите на правната држава. Претседателот на државата Ѓорге Иванов, во рамките на своите уставни ...

80 поврзани вести »

Искачувањето исцрпува, спуштањето бара ментална подготвеност...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Марјан Бонев в недела ќе ја трча дистанцата од 23 километри на планинската трка „Водно - Матка планински маратон“, која е во организација на здружението ТРЕКС Марјан Бонев е уживател во планинско трчање и во авантуристичките спортови, ја има освоено ...

Какви ризици носат преносливите системи за прислушување?...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Воведувањето законска можност за користење посебни уреди и средства за следење на комуникациите е најсензитивното прашање во новите законски решенија, кое дава најголема можност за злоупотреба.

2 поврзани вести »

Уникатна музичка изведба на Тони Левин што се граничи со реалноста...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Најголемата возбуда беше кога беа отсвирени песните од култниот британски бенд „Кинг кримсон“, кој се смета за основоположник на музичкиот правец прогресивен рок што се појави во втората половина на шеесеттите години По одличната серија концерти во ...

Џанго Ренард - гитарски виртуоз на светскиот џез...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Џанго Ренард - гитарски виртуоз на светскиот џез Француската џез-сцена има една своја посебност. Тоа е ромската школа за џез-гитара, која се негува во етничката група Мануши како музичко наследство на легендарниот Џанго.

„Види ја ти неа“ ќе се натпреварува на Филмскиот фестивал во Виена...

Н.Македонија - пред: 7 часа

„Види ја ти неа“ ќе се натпреварува на Филмскиот фестивал во Виена Победникот на „Санденс“, краткометражниот игран филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски ќе се натпреварува во една од програмите на Филмскиот фестивал во Виена.

11 поврзани вести »

Искршен гробот на непознат муслимански светец во Охрид...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Искршен гробот на непознат муслимански светец во Охрид Охриѓанец вчера ја искршил покривката од ќерамиди на Турбе-гробот на непознат муслимански светец спроти Хајдар Пашината џамија во Охрид.

17 поврзани вести »

„Бикини Мун“ - пилула против шизофреното консумирање информации...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Манчевски ги користи документаристичките методи во подрачјето на фикцијата за да покаже всушност како и колку може да се манипулира со вистината, а преку вметнувањето неколку надреални елементи (богомолката што оживува) покажува колку лагата ...

24 поврзани вести »

Шеснаесетгодишно момче прободено во обид за грабеж...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Шеснаесетгодишно момче прободено во обид за грабеж Во обид за грабеж, 16-годишно момче со тврд предмет било прободено во десната нога. Напаѓачите прво му побарале пари, а потоа му нанеле убодна рана. Момчето било згрижено на клиниките во Скопје.

21 поврзани вести »

Шпанија го бара Пуџдемон назад од Финска...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Шпанија го бара Пуџдемон назад од Финска Финската полиција добила барање од шпанските власти за екстрадиција на поранешниот регионален премиер на Каталонија Карлес Пуџдемон, кој во последниве неколку дена е на територија на Финска, беше соопштено ...

4 поврзани вести »

Димитров ќе ја посети Атина, по средбите во Виена?...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Димитров ќе ја посети Атина, по средбите во Виена? Грчките телевизии „Скај“ и „Антена“ објавија дека шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во разговор со грчките новинари рекол оти по средбите во Виена можеби ќе ја посети Атина и изразил ...

25 поврзани вести »

Одбележан денот на водата...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Одбележан денот на водата Во основното општинско училиште „Партенија Зографски“ во општината Кисела Вода, по повод Светскиот ден на водата, се одржа работилница на темата „Нашата драгоценост - водата“.

Увид на урнатиот потпорен ѕид во Пржино...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Увид на урнатиот потпорен ѕид во Пржино Потпорен ѕид се урна на улицата Пандо Кљашев во општината Кисела Вода. Причината за уривањето е тешката механизација што работи во оваа околина. Од општината известуваат дека веднаш по уривањето на ѕидот, ...

6 поврзани вести »