TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Сѐ уште се на сила мерките и препораките при надминат праг на пм10 честички

Н.Македонија - пред: 9 часа

Мерките и препораките при надминат праг на пм10 честички што беа донесени вчера остануваат на сила. Прагот, како што соопшти денеска владината прес-служба, е надминат во Скопје на мерните места Центар, Карпош и Ректорат, Битола на мерните места ...

36 поврзани вести »

Судењето за убиството на Никола Саздовски продолжува на 7 февруари

Н.Македонија - пред: 9 часа

Судењето за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски продолжува на 7 февруари, за кога Судот донесе одлука да се изврши увид со реконструкција на настанот на лице место кај автобуската постројка во Автокоманда во присуство на сведоците и вештите ...

78 поврзани вести »

Напад врз воен комплекс во Авганистан, најмалку 126 загинати

Н.Македонија - пред: 10 часа

Најмалку 126 припадници на авганистанските безбедносни сили загинаа данеска при напад на талибанските бунтовници врз воен комплекс во провинцијата Мајдан Вардак во централниот дел на Авганистан, соопшти неименуван претставник на властите во Кабул.

20 поврзани вести »

Ѓоковиќ преку Медведев до четвртфинале на Австралија Опен (видео)

Н.Македонија - пред: 10 часа

Новак Ѓоковиќ имаше потреба од четири сета за да го скрши отпорот на Даниел Медведев и да се квалификува за четвртфиналето на Австралија опен. Србинот победи со 6:4, 6:7 (5), 6:2, 6:3 во последниот натпревар денеска, а во следниот круг ќе се соочи ...

52 поврзани вести »

Второобвинетиот Демири не чувствува вина за убиството на Никола Саздовски

Н.Македонија - пред: 10 часа

Второобвинетиот Скендер Демири, во исказ пред судот на рочиштето за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски, рече дека не е виновен и дека не знае зошто воопшто застанале со возилото, бидејќи во моментот консумирал марихуана.

78 поврзани вести »

Малолетници откриени во два угостителски објекти по полноќ

Н.Македонија - пред: 10 часа

Контролата била извршена во повеќе угостителски објекти во централното градско подрачје во Струмица. По целосно документирање на констатираните прекршоци Полициската станица од општа надлежност ќе поднесе барања за поведување на прекршочна постапка ...

4 поврзани вести »

Власта во дилема за можни предвремени избори во Србија, опозицијата најавува бојкот

Н.Македонија - пред: 10 часа

По повеќенеделните масовни граѓански протести во повеќе српски градови, се повеќе се актуелизира темата за можни предвремени парламентрани избори во Србија. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска уште еднаш го повтори ставот дека ниту ја ...

38 поврзани вести »

Москва: Неприфатливо е САД да бараат да го уништиме новиот ракетен систем

Н.Македонија - пред: 10 часа

Русија денеска соопшти дека смета оти е неприфатливо Вашингтон да бара од Москва да го уништи нејзиниот нов систем со крстосувачки ракети. САД сметаат дека со овој ракетен систем Русија „директно и континуирано“ го крши Договорот за ликвидација на ...

12 поврзани вести »

Крвава волчја Супермесечина

Н.Македонија - пред: 11 часа

Стотици луѓе синоќа го набљудуваа реткиот природен феномен познат по името „крвава волчја Супермесечина“ во Северна и во Јужна Америка, а беше видлива и во северните делови на Европа. Името на овој небесен настан потекнува од околностите во кои се ...

29 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставен суд за оцена на уставноста на Законот за јазици

Н.Македонија - пред: 11 часа

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност.

42 поврзани вести »

Царовска: Сите деца од Домот „11 Октомври“ се сместени во згрижувачки семејства

Н.Македонија - пред: 11 часа

Сите деца од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ се извлечени од оваа гломазна институција и сместени дел во згрижувачки семејства и во мали групни домови. Домот треба да се трансформира во центар за поддршка на семејства во ...

38 поврзани вести »

Академик Катица Ќулавкова добитник на првата награда на меѓународниот конкурс „Антево слово“

Н.Македонија - пред: 11 часа

Академик Катица Ќулавкова е добитник на првата награда на меѓународниот конкурс „Антево слово“ 2018/2019 во Сицилија, Италија, за песна по слободен избор. Според жирито, нејзината песна „Eпистулa до Јулија, ќерката на Октавијан“ е „компаративна ...

13 поврзани вести »

Димитров-Ерјавец: Словенија безрезервно го поддржува македонското членство во НАТО

Н.Македонија - пред: 11 часа

Одличните билатерални односи, можностите за зајакнување на соработката во повеќе области од заемен интерес, но и безрезервната поддршка на Словенија за интегрирањето на Македонија во ЕУ и НАТО биле теми на денешната средба во Скопје на шефот на ...

83 поврзани вести »

Замрзна Моклишко Езеро – зимското засолниште на лебеди и други ретки птици

Н.Македонија - пред: 11 часа

Замрзна Моклишко Езеро, во близината на Кавадарци, каде што со години во зимскиот период на починка и прехранување слетуваат водни птици што ја прелетуваат Македонија. Во годините кога зимата беше блага, тие остануваа и презимуваа таму, но годинава, ...

Беља: Саздовски лошо ме погледна и ме опцу

Н.Македонија - пред: 11 часа

Обвинетиот Бесим Беља, во исказ пред судот на рочиштето за убиството на 20-годишниот Никола Саздовски, рече дека на 29 јуни минатата година на автобуската постојка кај „Алкалоид“ меѓу двајцата најпрво имало вербална расправија, по што дошло и до ...

78 поврзани вести »

ЕУ воведе санкции кон шефовите на ГРУ поради Скрипал

Н.Македонија - пред: 11 часа

Европската унија денеска воведе санкции кон директорот на руската воена разузнавачка служба ГРУ и неговиот заменик, поради „вмешаност во труењето“ на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија.

9 поврзани вести »

Пролеана крв во нападот врз медиумите и демократијата во Атина

Н.Македонија - пред: 11 часа

Фотографот Костас Данматис беше посериозно повреден на протестот во Атина, откако група луѓе го клоцале и нападнале со метален предмет, нанесувајќи му повреди на главата по што бил пренесен во болница, објавуваат грчките медиуми.

Инцидент при оддавањето почит на убиените во протестите во Тирана пред осум години

Н.Македонија - пред: 12 часа

Мал инцидент се случи денеска при оддавањето почит на жртвите на масовните протести на 21 јануари 2011 година, што се одржа на булеварот „Народни херои“, пред Владата во Тирана. Инцидентот се случил кога постар човек се обидел да му се приближи на ...

8 поврзани вести »

„Глобал гејм џем“ повторно ги предизвикува гејмерите

Н.Македонија - пред: 12 часа

„Глобал гејм џем“ годинава е закажан од 25 до 27 јануари, во просториите на Факултетот за информатички науки и инженерство (ФИНКИ). „Глобал гејм џем“ е најголемиот светски настан за креирање игри, кој се одржува еднаш годишно, истовремено на повеќе ...

4 поврзани вести »

Тесните камени улички раскажуваат древни приказни

Н.Македонија - пред: 12 часа

Репортажа од Истра Море, природа, вино, вкусна риба, тартуфи… Тоа е само дел од она што може да ви го привлече вниманието ако го посетите полуостровот Истра, и тоа во кој било период од годината.