TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Британските и американските универзитети се меѓу најдобрите во светот

Н.Македонија - пред: 13 часа

Во 2023 година, 36 од листата на најдобрите 100 светски универзитети ќе бидат од Европа. Ова е значително зголемување од 28 универзитети откако беше објавен извештајот за рангирање на светските универзитети на „Тајмс“ за високото образование за 2011 ...

Oд Софија „со љубов“

Н.Македонија - пред: 13 часа

По отворањето на „приватните бугарски културни клубови“ во Македонија, вчера се отвори и т.н. „државен културен клуб“ во Скопје, како пандан на македонскиот Културно-информативен центар во Софија.

Цела држава во офсајд

Н.Македонија - пред: 13 часа

Во актуелната тензична и на моменти конфузна политичка реалност, барем за кратко добивме своевиден издувен вентил. Така, овие денови и недели можеме да се опуштиме и да уживаме во, како што велат, најважната споредна работа на светот.

Заеднички ќе значи порешително и подинамично

Н.Македонија - пред: 13 часа

Билатералниот скрининг на Македонија од страна на Европската Унија во тек е веќе неколку месеци, но Владата и натаму целиот процес го води самостојно, а многу од анкетираните граѓани имаат впечаток дека се одвива надвор од радарот на јавноста, без ...

Бркај работа и остави ме да си ја бркам топката!

Н.Македонија - пред: 13 часа

САД, Саудиска Арабија и Јапонија изненадија, изгледаат полетно, борбено, креативно. Англија, Франција, Шпанија и Бразил се моќни, застрашувачки. Велс, Полска, Хрватска и Белгија… некако бледи и здодевни. Аргентина и Германија разочараа.

Маск би го поддржал Рон де Сантис на изборите во САД во 2024 година

Н.Македонија - пред: 13 часа

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека ќе го поддржи гувернерот на Флорида, републиканецот Рон де Сантис на претседателските избори во 2024 година, доколку се кандидира. На почетокот на овој месец, Рон де Сантис го победи демократот Чарли ...

58 поврзани вести »

Европски клуч за Отворен Балкан

Н.Македонија - пред: 14 часа

Го затвора ли Европската Унија Отворен Балкан? Иницијативата прво беше наречена „мал шенген“, а потоа најсоодветно вкоренета во нашата област како Отворен Балкан. На големо изненадување за европската јавност, двајцата најмоќни лидери во регионот, ...

9 поврзани вести »

Народна банка најави новини во платежната сфера од 01 јануари – Советот на НРБСМ донесе 12 подзаконски акти

Н.Македонија - пред: 14 часа

Народната банка ги усвои подзаконските акти кои овозможуваат ефикасна примена на новините во платежната сфера Советот на Народната банка усвои сет подзаконски акти со кои се операционализира новата правна рамка во платежната сфера која ја поставува ...

37 поврзани вести »

Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот, му порачал Џинпинг на ...

Н.Македонија - пред: 14 часа

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Jонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за светскиот мир, јавуваат севернокорејските медиуми. Пораката на Џинпинг доаѓа неколку дена откако Северна Кореја ...

10 поврзани вести »

Неисчистените оџаци причина за пожари, обучени 25 оџачари, на последниот повик пријавени само шест

Н.Македонија - пред: 14 часа

Во услови на енергетска криза кога поради недостиг или висока цена на енергенсите се бараат алтернативни начини за затоплување на домовите, се очекува грејна сезона во која ќе се користи секаков вид огревен материјал што ја зголемува можноста од ...

27 поврзани вести »

Текстилниот отпад шанса за нови бизниси

Н.Македонија - пред: 14 часа

Магацините и халите на штипските текстилни конфекции се затрупани со текстилен отпад. Материјалот кој останува по шиењето на готовите текстилни производи се складира и мора да помине низ посебна процедура, за да се транспортира на градската депонија ...

15 поврзани вести »

Македонските револуционери и бугарскиот јазик

Н.Македонија - пред: 1 ден

Точно 70 години од потпишувањето (1947) на првиот меѓудржавен југословенскo- бугарски договор за пријателство, соработка и меѓусебна помош, владите на Р Македонија и Р Бугарија, во 2017-та, потпишаа Договор за пријателство, добрососедство и ...

Повеќе од шест милиони домаќинства во Украина погодени од прекини на струја, објави Зеленски

Н.Македонија - 25.11.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека над шест милиони домаќинства во земјата биле погодени од прекини на струја, два дена по целните руски напади врз енергетската инфраструктура на Украина.

55 поврзани вести »

Русија ги вклучи Цукерберг и „Мета“ во екстремистичките организации

Н.Македонија - 25.11.2022

Руското Министерство за правда го вклучи сопственикот на „Фејсбук“ и американската компанија „Мета“ платформи, во својот регистар на екстремистички организации, објавија медиумите. Рускиот суд на почетокот на годинава пресуди дека компанијата „Мета“ ...

4 поврзани вести »

Тинејџер пукал во две училишта во Бразил, има мртви

Н.Македонија - 25.11.2022

Три лица загинаа, а осум се повредени кога тинејџер од бразилскиот град Аракруз во државата Еспирито Санто отвори оган врз две училишта. Локалната полиција соопшти дека нападите се случиле околу 10 часот по локално време, а сторителот бил тинејџер ...

11 поврзани вести »

Третманот на талибанците кон жените може да се смета за злосторство против човештвото, велат експертите на ОН

Н.Македонија - 25.11.2022

Третманот на талибанците кон жените и девојчињата може да се смета за родово заснован прогон и со тоа, злосторство против човештвото, велат експертите на ОН. – Во последниве месеци, кршењето на основните права на авганистанските жени и девојки, и ...

9 поврзани вести »

ЕУ ќе обезбеди дополнителна опрема за производство на електрична енергија во Украина

Н.Македонија - 25.11.2022

ЕУ ќе и обезбеди на Украина повеќе од 200 трансформатори и генератори на струја, соопшти денеска претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен по телефонскиот разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

20 поврзани вести »

Македонските и бугарските историчари не се усогласиле за Охридската архиепископија

Н.Македонија - 25.11.2022

Имавме навистина напорна и тешка средба. Два дена дискутиравме само за учебниците по историја и имаше позитивна и конструктивна атмосфера, меѓутоа не дојде до договор. Бевме блиску, можно е да се постигне договор, ние сме оптимисти и ќе продолжиме ...

40 поврзани вести »

МНР ги осуди иредентистичките изјави на бугарскиот пратеник Костадинов

Н.Македонија - 25.11.2022

Министерството за надворешни работи ги осудува иредентистичките изјави кои содржат и територијални претензии кон Македонија изкажани јавно и повеќе пати од страна на бугарскиот пратеник и лидер на политичка партија, Преродба, Костадин Костадинов.

115 поврзани вести »

Во КПУ-Затвор Идризово починал 27-годишен затвореник

Н.Македонија - 25.11.2022

Почина дваесет и седумгодишниот Р.В., осуденик во Казнено – поправната установа Затвор Идризово. Како што сооппшти МВР, вчера попладне во 17.50 часот било пријавено во СВР Скопје од Итна медицинска помош дека починал Р.В.(27).

26 поврзани вести »