TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Македонија вовлечена во временска јамка

Н.Македонија - пред: 11 часа

Временската јамка во која се наоѓа главниот лик на филмот „Денот на мрмотот“ – инаку, мрмот е глодач од семејството верверици, е предмет на сеопфатна анализа од различни аспекти, додека, пак, временската јамка во која се наоѓа Македонија повеќе од ...

На ЕП 2024 ќе има осумнаесет судии од Европа и еден од Јужна Америка

Н.Македонија - пред: 11 часа

Судискиот комитет на Европската фудбалска унија (УЕФА) објави 18 судии, нивни помошници и официјални лица за системот видеопомошник-судија (ВАР), за 51 натпревар на годинашното Европско првенство (ЕП) во Германија.

14 поврзани вести »

Томосот од Фанар не е свет, туку световен и не ни е потребен

Н.Македонија - пред: 11 часа

Почитуван г. Кирил, митрополит од Фанар, ова мое отворено писмо по аналогија на темата е упатено и кон Вартоломеј и целото фанарско свештенство во Вселенската патријаршија, а повод е вашето интервју на МРТВ што го пренесе и весникот „Вечер“ (13‒14 ...

3 поврзани вести »

Рускиот заменик министер за одбрана, Иванов, уапсен под сомнеж дека примал поткуп

Н.Македонија - пред: 11 часа

Рускиот заменик министер за одбрана, Тимур Иванов е уапсен под сомнение за корупција, соопшти синоќа Рускиот истражен комитет, a пренесе „Ројтерс“. -Заменик-министерот за одбрана на Русија, Тимур Иванов е уапсен поради сомнение дека сторил кривично ...

31 поврзани вести »

Американскиот Сенат одобри 95 милијарди долари помош за Украина, Израел и Тајван

Н.Македонија - пред: 12 часа

Американскиот Конгрес ноќеска го одобри пакет помош од 61 милијарда долари за Украина, што се случи по неколкумесечен застој заради спротиставувањето на тврдото крило во Републиканската партија – објави ДПА.

119 поврзани вести »

Отворени избирачките места, право на глас имаат 1.814.317 граѓани

Н.Македонија - пред: 12 часа

Во 7 часот почна гласањето на првиот круг од седмите претседателски избори. Се гласа на 3.480 избирачки места во земјава, на кои до 19 часот правото на глас можат да го искористат 1.814.317 граѓани.

368 поврзани вести »

ДИК: Гласаа 94 отсто од болните и изнемоштените, одзивот во затворите изнесува 64 отсто

Н.Македонија - пред: 22 часа

Вкупно 14-те гласачки места во казнено-поправни установи каде своето гласачко право денеска можеа да го остварат 2.147 гласачи, се затворени, а одзивот изнесува 64 проценти, соопшти вечерва Државната изборна комисија.

368 поврзани вести »

Бугарија продолжува да негира регистрација на здруженијата на етничките Македонци, наведува Стејт департментот

Н.Македонија - пред: 23 часа

Бугарија генерално го почитува правото на слобода на здружување предвидено со закон, но и натаму одбива да ги регистрира активистичките групи на етничките Македонци, се наведува во извештајот за човекови права на американскиот Стејт департмент.

Даштевски: Излезноста во дијаспората околу 50 отсто до 17 часот, треба да се размислува за промена на системот

Н.Македонија - пред: 1 ден

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски вечерва соопшти дека поминал мирно денешниот изборен ден за Претседателските избори, на кој гласаа болните и изнемоштените, затворениците во казнено-поправните домови и лицата ...

261 поврзани вести »

Русија ќе нападне неочекувани места налето, тврди командантот на украинската Национална гарда

Н.Македонија - 23.04.2024

Руските вооружени сили ќе нападнат неочекувани места од линијата на фронтот за време на нивната офанзива во Украина налето и ќе се обидат да напредуваат кон североисточниот украински град Харков, изјави денеска командантот на Националната гарда на ...

Стејт департментот укажува на сериозна владина корупција во Македонија

Н.Македонија - 23.04.2024

Сериозна владина корупција, сериозни ограничувања на слободата на изразување и слободата на медиумите, насилство и закани за насилство насочени кон ЛГБТ-и заедницата се само дел од забелешките во извештајот на Стејт департментот за состојбата со ...

38 поврзани вести »

Ништо нема да се постигне со негласање, граѓаните треба да им поставуваат тешки прашања на кандидатите, порача Агелер

Н.Македонија - 23.04.2024

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Македонија Анџела Агелер на официјалниот фејсбук-профил на амбасадата упати порака до граѓаните да излезат на гласање и да гласаат за кандидат кој ги одразува нивните очекувања за иднината.

35 поврзани вести »

Врховен задутре ќе одржи јавна седница по жалбата на таткото на Вања Ѓорчевска

Н.Македонија - 23.04.2024

Врховниот суд в четврток ќе одржи јавна седница по изјавената жалба на осомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиената Вања Ѓорчевска, против решението на Апелацискиот суд Скопје за мерката притвор.

18 поврзани вести »

МОН: Наставата ќе се надомести во работни денови наместо во саботи

Н.Македонија - 23.04.2024

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласањето за изборите, 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември 2023 за учениците од Скопје, кога беше организиран Самитот на ОБСЕ, наместо во саботи, ќе се надомести во ...

49 поврзани вести »

Целосно сме подготвени за претседателските избори, ако се појавуваат проблеми ќе ги решаваме во од, истакна Даштевски

Н.Македонија - 23.04.2024

Државната изборна комисија (ДИК) е целосно подготвена за спроведување на утрешните претседателски избори, изјави денеска на седница претседателот на ДИК Александар Даштевски. – Целосно сме подготвени за утрешниот ден.

86 поврзани вести »

Русија ќе ги интензивира нападите врз складишта со западно оружје во Украина, порача Шојгу

Н.Македонија - 23.04.2024

Русија ќе ги интензивира нападите врз украинските бази во кои се складира оружјето доставено од Западот, изјави денеска министерот за одбрана Сергеј Шојгу, пренесен од британските медиуми.

30 поврзани вести »

Вработените во Општина Кичево се преселија во нов објект

Н.Македонија - 23.04.2024

Од вчера администрацијата на ЕЛС Кичево своите редовни активности ќе ги извршува во новиот објект кој и официјално е предаден во употреба. Во новиот објект ќе се преселат и вработените кои го третираат образованието, а целосно ќе бидат опфатени сите ...

Цената на лебот засега е стабилна и нема да се менува, велат од Агро-бизнис комората при ССК

Н.Македонија - 23.04.2024

Неизвесно е што ќе се случува со војната во Украина и на Блискиот Исток која директно се рефлектира врз цената на нафтата. Не се знае ниту каква ќе биде жетвата во Русија и Украина и што ќе се случува со производството на жито.

26 поврзани вести »

Судскиот процес за родилката од Дебар ќе продолжи со супервештачење: Едвај чекам да излезе вистината, кажа Веапоска

Н.Македонија - 23.04.2024

Судскиот процес против тројцата лекари од струшката болница, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син доктор Блертон Асани и доктор Лилјана Јованоска, обвинети за отстранувањето на три органи на родилката од Дебар Јилдиз Веапоска ќе продолжи со ...

25 поврзани вести »

ССМ ќе бара враќање на трошоците за храна и превоз и зголемување на минималната плата на најмалку 450 евра

Н.Македонија - 23.04.2024

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) традиционално на 1 Мај ќе излезе на протести на кои годинава ќе побара враќање на трошоците за храна и превоз во висина од 20 проценти од просечната плата и зголемување на минималната плата на најмалку 450 ...

64 поврзани вести »