TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Бербок пред изборите во Србија изрази голема загриженост поради националистичката пропаганда

Н.Македонија - 05.12.2023

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок пред парламентарните избори во Србија, изрази „огромна загриженост за тенденциите на националистичка пропаганда“ во таа држава, објави на својот сајт весникот Данас.

19 поврзани вести »

Алкалоид оствари историска победа во Лигата на Европа

Н.Македонија - 05.12.2023

Македонскиот ракометен вицепрвак Алкалоид го запиша првиот триумф во Европската лига на ЕХФ, откако вечерва славеше со 28-27 во шестото коло од групната фаза. Ла Риоха играше добро во поголем дел од првото полувреме, па во еден момент водеше и со ...

66 поврзани вести »

При пукањето во центарот на градот, повреден 49-годишен кумановец

Н.Македонија - 05.12.2023

Нерасчистени односи се причината за попладневното пукање во Куманово, соопшти СВР Куманово. Кај нив случајот бил пријавен во 17.17 часот, кога било пријавено дека на улицата „Борис Кидрич“ во Куманово четириесет и четири годишниот М.С.

50 поврзани вести »

Обвинителство бара притвор за уште едно лице, под сомнение дека му помогнал на Љупчо Палевски да избега

Н.Македонија - 05.12.2023

Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец под сомнение дека извршил помагање на Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничениот за ...

501 поврзани вести »

Нема основа да ми го ограничат влезот во САД, Анѓушев најави жалба

Н.Македонија - 05.12.2023

Поранешниот вицепремиер и бизнисмен Кочо Анѓушев најави дека ќе ја обжали одлуката на Соединетите Американски Држави кои му забранија влез во земјата нему и неговото семејство, со образложение за вмешаност во корупција.

156 поврзани вести »

Агелер: Нашите санкции не можат да ја поправат епидемијата на корупција

Н.Македонија - 05.12.2023

Денешното именување на поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев и неговото семејство е уште еден доказ дека Соединетите Американски Држави ќе продолжат да ги санкционираат корумпираните актери во оваа земја и во регионот, без ...

156 поврзани вести »

Од 81 земја, учениците во Македонија на 61 место по математика, на 71. по јазична писменост и на 68. по природни науки

Н.Македонија - 05.12.2023

Организацијата за европска соработка и развој (ОЕЦД) ги објави резултатите од меѓународното ПИСА-тестирање спроведено во 2022 година, во кое учествувале ученици на 15-годишна возраст од 81 земја во светот.

63 поврзани вести »

Кочо Анѓушев, неговата сопруга и двете деца ставени на „црната листа“ на САД

Н.Македонија - 05.12.2023

Кочо Анѓушев, бизнисмен и поранешен вицепремиер, се најде на американската „црна листа“. Одлуката е објавена на веб-страницата на американскиот Стејт департмент. „Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна ...

156 поврзани вести »

ОЈО: Заврши распитот на таткото на Вања, во основа ги негира дејствијата

Н.Македонија - 05.12.2023

Во обвинителството заврши распитот на таткото на 14-годишната Вања Ѓорчевска во врска со нејзиното убиство за кое тој е осомничен дека споделувал информации со останатите осомничени за нејзиното излегување од дома.

346 поврзани вести »

Париски ИН МЕМОРИАМ за Мето Јовановски (1946-2023)

Н.Македонија - 05.12.2023

Константин Плевнеш, екслузивно за Нова Македонија од Париз Кога започна едноминутното молчење во твоја чест На Универзитетот Пантеон Асас Сорбона За твојот исклучителен придонес во македонскиот, Европскиот и светскиот филм и театар Јас сакав таа ...

Уставен суд донесе времена мерка за покачувањето за 30 отсто на платите во Министерство за финансии

Н.Македонија - 05.12.2023

Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за преиспитување на уставноста на членот 66 став 3 од Законот за буџети, со кој се овозможи покачување за 30 отсто на платите на вработените во Министерството во финансии и органи на државна управа ...

41 поврзани вести »

Завршени обдукциите на Вања и Панче, се чека на извештаите и наредбата за истрага за останатите осомничени

Н.Македонија - 05.12.2023

Обдукцијата врз телото на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски во Институтот за судска медицина и криминалистика е завршена, но извештаите сѐ уште не се готови, потврдија од Министерството за внатрешни работи и Основното јавно ...

346 поврзани вести »

МВР најостро демантира дека имало обид за киднапирање на дете во училиштен двор во Карбинци

Н.Македонија - 05.12.2023

МВР најостро ги демантира шпекулациите кои денеска се проширија по одредени портали, локални телевизиски станици и социјалните мрежи за наводен спречен обид за грабнување на малолетно лице во училишен двор во општина Карбинци.

124 поврзани вести »

Мала промена за намалување на ризикот од дијабетес

Н.Македонија - 05.12.2023

Брзото одење нема само да ве одведе побрзо до вашата дестинација, истражувањата сугерираат дека исто така може значително да ги намали вашите шанси за развој на дијабетес тип 2. Зголемувањето на темпото до шест километри на час може да го намали ...

3 поврзани вести »

Едноставни трикови за потопол дом

Н.Македонија - 05.12.2023

Како што паѓаат температурите, многу луѓе бараат начин како да заштедат на греење и во исто време да го загреат домот што е можно повеќе, а во тоа можат да им помогнат некои од следните совети.

Судот на ЕУ ја одобри забраната за верски симболи во институциите

Н.Македонија - 05.12.2023

Јавните институции на земјите членки на Европската Унија сега можат да им забранат на вработените да носат верски симболи, како што е хиџаб, заради неутралност, пресуди највисокиот суд на ЕУ, нагласувајќи дека таквите ограничувања мора да се ...

Секојдневната ужина може да биде клуч за добар сон

Н.Македонија - 05.12.2023

Ако редовно имате проблеми со спиењето, можеби знаете неколку работи што е најдобро да не ги јадете пред спиење. Издвојуваме некои од намирниците што не треба да ги консумирате пред спиење: зачинета или пржена храна, чоколадо и кафе итн.

4 поврзани вести »

Ќе биде интересно

Н.Македонија - 05.12.2023

Долгоочекуваниот и релативно добро подготвен 30. министерски совет на ОБСЕ деновиве во Скопје, Република Македонија, заврши. Практика е по ваков меганастан да се прават видувања што од сето тоа беше добро изведено од организациски, дипломатски и од ...

МОН: Училиштето на Вања ќе продолжи со психолошка поддршка за учениците

Н.Македонија - 05.12.2023

Скопското основно училиште „Јохан Хајнрих Песталоци“, каде што учеше убиената Вања Ѓорчевска, останува добро организирано, обезбедувајќи ја целокупната психолошка поддршка за сите ученици, со цел зачувување на менталното здравје и справување со ...

35 поврзани вести »

Куќа со многу соби со различни групи на жители

Н.Македонија - 05.12.2023

Долго време Европската Унија изгледа како затворен клуб. Жан-Клод Јункер, претседател на Европската комисија од 2014 до 2019 година, славно изјави дека ниту една земја нема да влезе во ЕУ за време на неговиот мандат.

7 поврзани вести »