TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Абе во посета на Москва на разговор за мировен договор

Н.Македонија - пред: 17 часа

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе заминува во посета на Русија за да разговара со претседателот Владимир Путин. За време на состанокот закажан за 22 јануари, двајцата лидери ќе се фокусираат на прашањето за мировен договор.

7 поврзани вести »

Во Мали убиени 10 припадници на мировна мисија на ОН

Н.Македонија - пред: 17 часа

Џихадисти поврзани со Ал Каеда убиле 10, а повредиле најмалку 25 припадници на мировна мисија на ОН во северниот дел на Мали, соопштија ОН. Станува збор за еден од најсмртоносните напади врз припадници на мировна мисија на ОН во последните неколку ...

7 поврзани вести »

Ердоган до Трамп: Турските сили се подготвени веднаш да го преземат Манџиб

Н.Македонија - пред: 17 часа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп нагласил дека Турција е подготвена да преземе обезбедување на Манџиб во Сирија без одлагање.

10 поврзани вести »

Променливо облачно со магла по одделни котлини.

Н.Македонија - пред: 17 часа

Утринските температури ќе се движат од -6 до нула степени, а дневните од 2 до 10 степени. Во наредните денови се очекува променливо облачно време со поверемни локални врнежи од дожд на пониските места и снег на повисоките места и планините.

63 поврзани вести »

Комплетен триумф на Металург во Гренобл

Н.Македонија - 20.01.2019

Ракометарите на Металург го освоија првото место на силниот меѓунароиден турнир во Гренобл, Франција, откако во финалето ја совладаа силната екипа на Ирун Бидасоа од Шпанија, со 32:31. Во неизвесен натпревар, „металурзите“ имаа поцврсти нерви и ...

16 поврзани вести »

Во Берово се одржа карневалот „Ратевски бамбурци“

Н.Македонија - 20.01.2019

Во беровско Ратево денеска по 11-ти пат се одржа карневалската традиција стара 600 години наречена „Ратевски Бамбурци“. На карневалот учествуваа и 11 групни маски од Прилеп и од Кавадарци, како и од Перник и Варвара од Бугарија.

Израел и Чад ги обновуваат односите по речиси 50 години

Н.Македонија - 20.01.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го посети денеска Чад поради официјално обновување на односите меѓу Израел и централноафриканската држава по речиси 50 години. – Израел влегува во исламскиот свет.

34 поврзани вести »

Инциденти на протестот во Атина – повредени најмалку 15 лица

Н.Македонија - 20.01.2019

Сериозни инциденти се случија за време на протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент, повредени се најмалку 15 лица меѓу кои и еден фоторепортер, јави дописничката на МИА од Атина.

101 поврзани вести »

Зимскиот распуст за сите ученици продолжен за два дена

Н.Македонија - 20.01.2019

Владата на Република Македонија попладнево донесе итна мерка за продолжување на зимскиот распуст за два дена, односно заклучно со 22 јануари (вторник), поради континуирано зголемените концентрации на загадувачки честички во воздухот во повеќе ...

71 поврзани вести »

Тачи: Размена на територии е најдобра можност за напредок кон ЕУ

Н.Македонија - 20.01.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека плановите за размена на територии со Србија се најдобра можност да се напредува кон членство во ЕУ и НАТО. – Договорот ќе донесе поголема стабилност и мир во регионот, а на Косово тоа ќе му овозможи ...

49 поврзани вести »

Македонија го освои 15 место на СП по победата над Чиле

Н.Македонија - 20.01.2019

Македонската ракометна репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 (16-16) во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска, со што го заврши Мундијалот на 15-тото место.

45 поврзани вести »

ЗНМ го осуди нападот врз новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ

Н.Македонија - 20.01.2019

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро го осуди инцидентот за време на вчерашната манифестација по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици во Скопје, во кој беше повредена новинарката Мирјана Мирчевска-Јовановиќ од Канал ...

Почна протестот во Атина против Договорот од Преспа

Н.Македонија - 20.01.2019

Со грчки знамиња и со плакати со пораки „Македонија е грчка”, „Референдум сега” и извикувајќи слични слогани меѓу кои и „Овој Договор е предавство”, Грците излегоа на протест на плоштадот „Синтагма“ пред грчкиот Парламент, одговарајќи на повикот на ...

78 поврзани вести »

Најмалку двајца загинати во пожар во француски скијачки центар (видео)

Н.Македонија - 20.01.2019

Две лица загинаа, а 20 се повредени во денешниот пожар што изби во францускиот скијачки центар Куршевел. Огнот изби во раните утрински часови и ги принуди 60 вработени во одморалиштето да се евакуираат.

17 поврзани вести »

Итни мерки на Град Скопје поради загадувањето на воздухот

Н.Македонија - 20.01.2019

Автобусите на ЈСП „Скопје“ и приватните превозници од денеска, 20 јануари, ќе возат бесплатно за граѓаните на Скопје. Одлуката денеска ја донесе Град Скопје и стапува во сила веднаш, а ќе важи до моментот на намалување на загадувањето на воздухот за ...

29 поврзани вести »

Жбогар: Останувам оптимист за целосно спроведување на договорот од Преспа

Н.Македонија - 20.01.2019

За да се постигне договорот од Преспа, беа потребни решителност, посветеност и лидерство од двете страни и тоа е забележано со потпишувањето, преку процесот на ратификација во Собранието, истакна евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервјуто за „Радио ...

47 поврзани вести »

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Н.Македонија - 20.01.2019

Влезот во НАТО ќе делува како катализатор на економскиот раст во Македонија, вели министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој во видеоизјава за медиумите посочува дека стабилноста и меѓународната позиција кои ги добива земјата со членството, кај ...

22 поврзани вести »

Демократите не го прифатија предлогот на Трамп

Н.Македонија - 20.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп се обиде да стави крај на блокадата на работата на Владата, нудејќи заштита за младите имигранти, кои како деца пристигнале во САД, под услов демократите да обезбедат 5,7 милијарди долари за изградба на ѕидот ...

18 поврзани вести »

При напад загинаа осум припадници на авганистанската безбедносна служба

Н.Македонија - 20.01.2019

Најмалку осум припадници на авганистанската безбедносна служба загинаа, а десет се повредени при напад врз конвој со кој патувал гувернерот на провинцијата Логар. При нападот не е повреден гувернерот.

20 поврзани вести »

Учениците утре се враќаат на настава

Н.Македонија - 20.01.2019

По три недели зимски одмор, околу 270.000 средношколци и основци, меѓу кои и 20.000 првачиња утре ќе се вратат на настава за второто полугодие од учебната 2018/2019 година. МОН пред една седмица соопшти дека за евентуално одложување на второто ...