TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Претседателски избори 2024 – Силјановска Давкова води пред Пендаровски со повеќе од половина изборните гласови

Нова ТВ - тукушто објавено

Државната изборна комисија ДИК привршува со сумирање на гласовите од првиот круг на претседателските избори. Извесно е дека во вториот круг закажан за 8-ми мај влегуваат Стево Пендаровски Билјана Ванковска Давкова.

235 поврзани вести »

Заврши првиот круг за избор на претседател на Република Северна Македонија – ДИК ги брои гласовите.

Нова ТВ - пред: 2 часа

Заврши првиот круг за избор на претседател на Република Северна Македонија. Гласаа и седумтемина ...

109 поврзани вести »

Вајмар: Медал „Гете“ за Искра Гешоска

Нова ТВ - пред: 2 часа

Мдонската теоретичарка на уметност и културна менаџерка Искра Гешоска е една од трите годинешни добитнички на престижниот Гете – медал за оваа година. Медалот Гете е едно од најважните признанија на Германија за културни творци од странство Три ...

7 поврзани вести »

Сега се негува стравот, а не храброста и погледите во иднината

Нова ТВ - пред: 5 часа

Ако со таков менталитет беа партизаните во 1941 година кога 200, 300 од нив излегоа во планините да се борат против окупациските сили на тогашната бугарска фашистичка држава, тие ќе требало веднаш да се отакажат од борбата.

ДИК: Излезноста до 13 часот е 26,35%, поднесени 140 приговори за заштита на избирачкото право

Нова ТВ - пред: 8 часа

Според податоците на ДИК за излезноста до 13 часот од 1720 избирачки места 229.803 гласачи го оствариле своето право на глас или 26.35%. Како што изјави претседателот на ДИК, Александар Даштевски, најголема излезност од добиените податоци за ...

261 поврзани вести »

Изјава на јавниот обвинител Џељаљ Бајрами, претседател на Комисијата на ЈОРСМ за следење на евентуални кривични дела ...

Нова ТВ - пред: 8 часа

„Согласно информациите добиени од јавните обвинителства низ целата држава, денешниот изборен ден на кој се гласа во првиот круг од изборите за Претседател на Република Северна Македонија до овој момент поминува мирно и без поголеми нарушувања на ...

69 поврзани вести »

Седум тинејџери уапсени за нападот врз свештеникот во Сиднеј

Нова ТВ - пред: 8 часа

Австралискиот антитерористички тим денеска уапси седум тинејџери поврзани со момче обвинето за верски мотивиран терористички напад врз бискуп во Сиднеј, а уште петмина се на распит во полиција.

13 поврзани вести »

Албански медиуми: Изборниот тек во Северна Македонија во фер демократска атмосфера, но со слаба излезност

Нова ТВ - пред: 8 часа

Албанските медиуми контунирано информираат за денешниот прв круг од претседателските избори. Сите, без исклучок, посебна акцент ставаат на тоа дека во изборната трка за Претседател на државата, од седум кандидати двајца се Албанци.

109 поврзани вести »

ДИК: До 11 часот излезноста 12,78 отсто или 229.473 гласачи

Нова ТВ - пред: 9 часа

До 11 часот излезноста на првиот круг претседателски избори е 12,78 отсто или на гласање излегле вкупно 229.473 граѓани. Како што е објавено на официјалната веб-страница на Државната изборна комисија (ДИК), овие проценти се врз основа на обработени ...

261 поврзани вести »

Светските агенции известуваат за претседателските избори во земјава

Нова ТВ - пред: 9 часа

Светските новински агенции денеска известуваат за претседателските избори што се одржуваат по седми пат во Република Северна Македонија. -Претседателското гласање во Северна Македонија беше отворено денеска за речиси 1,8 милиони граѓани со право на ...

13 поврзани вести »

Внимание: Поголемиот дел од граѓаните велат дека ќе го остварат правото на глас, за кое се бореле генерации пред нас

Нова ТВ - пред: 9 часа

Екипата на „Внимание“ ги праша граѓаните – „Дали среда е среќен ден за гласање?“. Повеќето граѓани велат – да, ама некои велат „за кого како“, „не менва денот, дали среда, дали недела“ – вели еден битолчанец.

5 поврзани вести »

Јордановска: Се намалува насилството на изборите, нерегуларностите се само од техничка природа

Нова ТВ - пред: 10 часа

„Со текот на годините се забележува дека трендот на нерегуларности проследени со насилство, се намалува, но остануваат се уште оние нерегуларности од техничка природа или поради неостварување на гласачкото право на граѓанките и граѓаните, коешто е ...

33 поврзани вести »

Дерала: Изборниот мониторинг на ЦИВИЛ е релевантен извор за странските мисии

Нова ТВ - пред: 10 часа

„Од првиот ден на изборниот мониторинг, ЦИВИЛ се обидува да биде комплементарен, односно методологијата е на тој начин развиена и се уште се развива на тој начин што помога и не се преклопува и не влегува во компетиција со другите ентитети кои ...

33 поврзани вести »

Изборен мониторинг на ЦИВИЛ: Mирен почеток на денот со помали нерегуларности

Нова ТВ - пред: 10 часа

ЦИВИЛ – Центар за слобода ги набљудува денешните претседателски избори, на првата прес конференција, ЦИВИЛ информира декаод извештаите од терен може да се заклучи дека имаме мирен почеток на денот со помали нерегуларности.

33 поврзани вести »

Бесплатниот паркинг за изборите, Градски паркинг го наплаќа

Нова ТВ - пред: 10 часа

По реакцијата од неколку граѓани до редакцијата на Цивил Медиа, дека им било наплатено за зонско паркирање на Градски паркинг, иако би требало да биде бесплатно поради неработниот ден, екипата на Цивил Медиа излезе на терен да провери за што станува ...

11 поврзани вести »

ВИ: „Мона Лиза“ рапува

Нова ТВ - пред: 10 часа

„Мајкрософт“ ја претстави новата технологија со вештачка интелигенција наречена „ВАСА-1“, што може да сними фотографија и аудиоисечок и да ги комбинира во реалистична видеоснимка. За почеток, технолошкиот гигант претстави видео на кое „Мона Лиза“ на ...

10 поврзани вести »

Седми претседателски избори – хронологија

Нова ТВ - пред: 10 часа

Првите претседателски избори во Република Македонија се одржани на 16 октомври 1994 година, истовремено со парламентарните избори. На изборите учествуваа двајца кандидати, а победи во првиот круг Киро Глигоров со освоени 715.087 гласови односно 78,4 ...

109 поврзани вести »

Рускиот свештеник кој држеше опело за Навални отстранет од црквата на три години

Нова ТВ - пред: 10 часа

Рускиот православен свештеник кој во март одржа комеморација во спомен на починатиот руски опозициски лидер, Алексеј Навални е суспендиран на три години од извршувањето на неговите духовни должности, соопшти Московската епархија на Руската ...

28 поврзани вести »

Европарламентот ќе отвори канцеларија за односи со Западниот Балкан

Нова ТВ - пред: 11 часа

Во обид да го подобри својот мониторинг над процесот на проширување на ЕУ, Европскиот парламент планира да отвори нова канцеларија за односи со земјите од Западниот Балкан. Ваквиот предлог се содржи во документ подготвен од страна на ЕП во пресрет ...

15 поврзани вести »

Претседателски избори: Распоред на прес конференции на ЦИВИЛ

Нова ТВ - пред: 11 часа

Денеска се одржуваат седмите по ред претседателски избори во Република Северна Македонија. Право на глас на овие претседателски избори имаат 1.814.317 избирачи. Избирачките места се отвораат во 7 часот, а гласањето трае до 19 часот.

33 поврзани вести »