TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Макрон: САД и Франција мора да останат во Сирија и по војната

Нова ТВ - пред: 2 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон вели дека САД и Франција заедно со нивните сојузници мора да останат во Сирија и по завршувањето на војната за да ја изградат „новата Сирија“. – Мораме да ја изградиме новата Сирија откако војната ќе заврши, ...

18 поврзани вести »

Вардар со триумф се враќа од гостувањето кај Кил

Нова ТВ - пред: 2 часа

Вардар со звукот на сирената успеа да победи со 28:29 на гостувањето кај Кил во првиот четвртфинален натпревар од ракометната Лига на шампионите. По изедначениот старт на натпреварот, Вардар благодарение на одбраните на Арпад Штербик направи ...

112 поврзани вести »

Трамп: Севернокорејската нуклеарна криза е далеку од завршена

Нова ТВ - пред: 3 часа

Претседателот на САД, Доналд Трам денеска предупреди дека нуклеарната криза во Северна Кореја е далеку од завршена. Пораката на Трамп доаѓа еден ден откако Пјонгјанг објави дека ќе ги прекине нуклеарните и ракетните тестирања.

76 поврзани вести »

Макрадули:„Југохром“ доцни со обврските за поставување на филтрите

Нова ТВ - пред: 4 часа

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска изјави дека се додека „Југохром“ не ги исполни условите и не се вложи во заштитата на животната средина комбинатот не треба да работи.

16 поврзани вести »

Одбраната на обвинетите нема да бара Заев да сведочи во „Монструм“

Нова ТВ - пред: 5 часа

Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм“ нема да бара премиерот Зоран Заев да биде повикан за сведок во судскиот процес за петкратното убиство кај Смилковско езеро во 2012 година. Адвокатот Насер Рауфи за Телма вели дека немаат намера да го ...

70 поврзани вести »

Објавени стратегиите за борба против насилниот екстремизам и тероризам

Нова ТВ - пред: 6 часа

Владата денеска соопшти дека Националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и Националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно со акциските планови се објавени и достапни на увид на јавноста.

11 поврзани вести »

Интервју: Балканот 25 години живее со лажните вести

Нова ТВ - пред: 6 часа

Интервју со Марија Ристиќ, регионална директорка на БИРН (Балканска истражувачка регионална мрежа), на тема лажни вести и популизам на ...

Четворица убиени и исто толку ранети во пукање во САД

Нова ТВ - пред: 7 часа

Четири лица се убиени и исто толку се ранети, кога еден напаѓач отвори оган во ресторан во американскиот град Нешвил, јавуваа медиумите во САД. Напаѓачот, кој бил целосно гол, влегол во ресторанот „Вафл хаус“ и отворил оган со пушка кон присутните, ...

19 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ обвинува за криминална зделка на РЕК Битола и СВ – Инвест

Нова ТВ - пред: 8 часа

ВМРО ДПМНЕ денеска побара раководството на РЕК Битола да одговори дали се точни информациите дека работниците ангажирани преку СВ-Инвест за потребите на РЕК Битола, земале помала сума од онаа што била договорена.

17 поврзани вести »

Тевдовски очекува пресврт и раздвижување на економијата

Нова ТВ - пред: 8 часа

Министерот за финансии Драган Тевдовски смета дека македонската економија оди во добра насока и очекува сериозен пресврт и нејзино раздвижување годинава. Тој во интервју за „Гласот на Америка“ вели дека на почетокот на годинава има показатели кои ...

41 поврзани вести »

Самоубиствен напад во центар за гласање во Кабул – десетици загинаа

Нова ТВ - пред: 9 часа

Во самоубиствен напад во центарот за регистрација на гласачи во Кабул загинаа најмалку 31 лице, а повеќе од 50 се повредени. Експлозијата одекна пред влезот на зградата, каде луѓето чекаа да бидат запишани за гласање.

26 поврзани вести »

Протест во Дебрца против изградбата на регионална депонија

Нова ТВ - пред: 9 часа

Жителите на Дебрца протестираат против изградба на регионална депонија во нивната општина. Под мотото „Дебрца чиста“ ја наследивме чиста и ќе ја оставиме, жителите креваат еколошки бунт. Tочно на пладне во селото Боту започна протестот, на кој ...

20 поврзани вести »

Масовни протести против Орбан во Унгарија

Нова ТВ - пред: 11 часа

Десетици илјади луѓе се собраа во Будимпешта против новоизбраниот унгарски премиер Виктор Орбан. Демонстрантите го обвинуваат дека ја презел контролата врз медиумите и ги претворил во пропаганден инструмент.

14 поврзани вести »

Мултановски: Има место за Западниот Балкан во ЕУ

Нова ТВ - пред: 12 часа

Сметаме дека има место за земјите од Западен Балкан во ЕУ и тој процес не треба да биде запрен, вели полскиот амбасадор во Македонија Јацек Мултановски во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

15 поврзани вести »

Рохани: Ако САД се повлечат, можат да го очекуваат неочекуваното

Нова ТВ - 21.04.2018

Иранската организација за атомска енергија е подготвена и на „очекувани и на неочекувани“ реакции, доколку САД се повлечат од меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма, изјави денеска претседателот на Иран, Хасан Рохани.

25 поврзани вести »

Инспекторите на ОПЦВ конечно пристигнаа во Дума

Нова ТВ - 21.04.2018

Експерти на меѓународната организација за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) денеска го посетија сирискиот град Дума, во кој на 7 април беше извршен напад во кој наводно било користено хемиско оружје.

12 поврзани вести »

Младината на ЛДП го осуди приведувањето на девојката со канабис

Нова ТВ - 21.04.2018

Либерално демократската младина го осуди настанот во кој вчера беше приведена девојка во Скопје по нејзиното уживање на канабис. Тие сметаат дека основните човекови слободи и права мораат да се почитуваат и тие преставуваат камен темелник на едно ...

35 поврзани вести »

Владата размислува за ребаланс на буџетот кон средината на годината

Нова ТВ - 21.04.2018

Владата размислува за ребаланс на буџетот, кој, како што изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција очекува да се случи кон средината на годината. -Ребалансот на Буџетот не е нова работа. Секоја година се прави.

34 поврзани вести »

Заев за Франс прес: Неуспех со името нема да значи крај на светот

Нова ТВ - 21.04.2018

Премиерот Зоран Заев во изјава за агенцијата Франс прес изрази уверување дека земјата никогаш не била поблиску до постигнување на решение за спорот со Грција околу името. Тој, во изјавата што ја пренесува МИА, додава дека евентуалниот неуспех „не би ...

31 поврзани вести »

Поздравена одлуката на Северна Кореја за прекин на нуклеарните проби

Нова ТВ - 21.04.2018

Европската унија ја поздрави денеска одлуката на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун за прекин на нуклеарните проби и тестирања на балистички ракети од страна на Пјонгјанг. – Неговата изјава, која е, исто така, поздравена од Вашингтон и Пекинг, го ...

76 поврзани вести »