TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

Заев и Ахмети утре ќе почнат разговори за заеднички кандидат за изборите

Нова ТВ - пред: 2 часа

Премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети утре напладне во Клубот на пратениците ќе се сретнат, по што ќе се знае дали разговорите ќе продолжат и со други партии или на избори ќе се оди самостојно.

107 поврзани вести »

Консултации на СДСМ и коалицијата за консензуален претседателски кандидат

Нова ТВ - пред: 3 часа

Попладнево во седиштето на СДСМ се одржува првата работна средба на партиите од Коалицијата предводена од СДСМ што заеднички настапи на последните парламентарни избори. Се работи за консултации со коалициските партнери како и со други парламентарни ...

28 поврзани вести »

Либан доби прва министерка за полиција во арапскиот свет

Нова ТВ - пред: 3 часа

Раја ал-Хасан е новата министерка за внатрешни работи на Либан и воедно прва жена на чело на тој ресор во некоја арапска држава. Таа ќе биде една од четирите жени во новата владејачка коалиција во Либан, со што се отвораат врати за учество на жени ...

8 поврзани вести »

На барање на Вашингтон: Абе го предложил Трамп за Нобелова награда

Нова ТВ - пред: 3 часа

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе го номинирал американскиот претседател Доналд Трамп за Нобелова награда за мир во минатата есен, откако тоа било побарано од САД. Според јапонскиот весник „Асахи шимбун“, Вашингтон сметал дека Токио може да го предложи ...

46 поврзани вести »

Пијано момче без дозвола ја предизвикало несреќата во која загина Шаулиќ

Нова ТВ - пред: 3 часа

Во сообраќајна несреќа во Германија денеска, загина еден од најпознатите пејачи на народна музика на Балканот Шабан Шаулиќ. Несреќата се случила на автопат во градот Билефелд, во северозападниот дел на Германија.

117 поврзани вести »

Во очекување на 29 март: Меј следната недела на средба со Јункер и лидерите на ЕУ

Нова ТВ - пред: 4 часа

Британската премиерка Тереза Меј ќе разговара следната недела во Брисел со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, соопшти нејзиниот кабинет. Таквиот потег доаѓа по нејзиниот симболичен пораз во четвртокот во британскиот Парламент, ...

15 поврзани вести »

Каранбол во Денвер: Се судрија 49 автомобили

Нова ТВ - пред: 6 часа

Четириесет и девет автомобили се судрија во близина на меѓународниот аеродром во Денвер. Во сообраќајката што се случи на патот кон аеродромот, повредени се 17 луѓе. Од нив хоспитализирани се 14, но повредите не се сериозни, соопшти полицијата.

8 поврзани вести »

Глејзерови во искушение: Саудискиот принц нуди 4 милијарди фунти за Манчестер Ј.

Нова ТВ - пред: 6 часа

Саудискиот принц Мохамед бин Салман е подготвен да издвои четири милијарди фунти за купување на Манчестер јунајтед. Вносната понуда од Ријад го привлече вниманието на светските медиуми кои фокусот го насочуваат кон семејството Глејзер во чија ...

14 поврзани вести »

Сите Оскари ќе се доделуваат во живо

Нова ТВ - пред: 6 часа

Организаторите на церемонијата на доделување на филмските награди Оскар се откажаа од намерата четири статуетки да се доделат за време на рекламите во текот на телевизискиот пренос на 24 февруари, откако на тоа се спротивставија познати холивудски ...

10 поврзани вести »

Протест на производителите на јаболка во Преспа: Откупната цена не ги покрива трошоците

Нова ТВ - пред: 6 часа

Производителите на јаболка од Преспа денеска на мирен протест кај местото викано Макази го изразија незадоволството од откупот на јаболката и побараа итна средба со премиерот Зоран Заев. Тие бараат продолжување до 30 јуни 2019 година на ...

45 поврзани вести »

Телото најдено во Вардар е на исчезнатата жена од Драчево

Нова ТВ - пред: 8 часа

Телото од почината жена што вчера околу 13 часот беше најдено и извадено од водите на Вардар кај мостот во Горно Лисиче е на 38-годишната Д.П. од Драчево, потврди МВР за МИА. Телото вчера беше предадено на обдукција и врз него не се најдени траги на ...

41 поврзани вести »

Во сообраќајна несреќа во Германија, загина пејачот Шабан Шаулиќ

Нова ТВ - пред: 8 часа

Во сообраќајна несреќа во Германија денеска, загина еден од најпознатите пејачи на народна музика на Балканот Шабан Шаулиќ. Веста ја објави српските медиуми. Според сознанијата на Блиц , несреќата се случила во градот Билефелд, во северозападниот ...

117 поврзани вести »

Заев и Бајден во Минхен: Успехот на Северна Македонија е успех и на САД и ЕУ

Нова ТВ - пред: 8 часа

Поранешниот потпретседател на САД Џо Бајден на денешната средба со премиерот Зоран Заев на безбедносната конференција во Минхен и го честиташе на земјава, статусот поканета земја во НАТО и изрази цврста подготвеност да ја поддржи ратификацијата на ...

64 поврзани вести »

Во „8 Септември“ и на Клинички се лекуваат 26 повредени – тројца се критично

Нова ТВ - пред: 8 часа

Во моментов, во Градската општа болница „8-ми Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти. Тројца од нив се наоѓаат во критична состојба, додека пак останатите 15 пациенти се во стабилна здравствена состојба и закрепнуваат од повредите во тешката ...

77 поврзани вести »

Силјановска од ВМРО ДПМНЕ е првиот познат кандидат за претседателските избори

Нова ТВ - пред: 10 часа

ВМРО-ДПМНЕ вчера го избра својот кандидат за претседател на државата, универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова. Наспроти другите осум кандидати на опозициската партија, таа доби мнозинство (408) од 519 делегати кои гласаа на ...

125 поврзани вести »

Најстудено во Маврово, најмногу снег на Шапка

Нова ТВ - пред: 10 часа

Утрово најстудено е во Маврово, -9 степени, а максимални два се измерени во Дојран. Според УХМР, -7 е во Берово, -5 во Скопје-Петровец и Лазарополе, -4 во Крива Паланка, Тетово, Битола, Штип, Демир Капија, Струмица, Дебар и Претор, -3 во Прилеп и ...

66 поврзани вести »

„Златна мечка“ за филмот „Синоними“

Нова ТВ - пред: 10 часа

Филмот „Синоними“ на израелскиот режисер Надав Лапид ја доби „Златната мечка“ за најдобар филм на 69. меѓународен филмски фестивал во Берлин. Со „Сребрена мечка“ во категоријата за најдобра режија е наградена германската глумица и режисерка Ангела ...

19 поврзани вести »

Од 1992 до 2019 во Македонија: Стотици човечки животи згаснаа во трагедии

Нова ТВ - пред: 10 часа

Од осамостојувањето, во Македонија се случија неколку авионски несреќи, но и природни катастрофи со голем број жртви. Последната, сообраќајната несреќа кај Ласкарци, е една од петте најтрагични.

2 поврзани вести »

Со распишување на изборите запираат нови изградби, сечење ленти, вработувања, откази

Нова ТВ - пред: 11 часа

Со денот на распишување на претседателските избори, се забранува изградби со буџетски средства или јавни фондови, од јавни претпријатија и се друго со државен капитал, исплаќања плати, пензии, социјална помош или други исплати и надоместоци од ...

22 поврзани вести »

Изненадување на ВТА турнирот во Доха: Мертенс преку Халеп до петта титула

Нова ТВ - пред: 19 часа

Елиз Мертенс е победничка на ВТА турнирот во Доха. Белгијката во финалето, по два часа и шест минути игра, ја порази Романката Симона Халеп со 3:6, 6:4, 6:3 за петта титула во кариерата. До трофејот во Доха, Мертенс совлада три тенисерки од топ 10 ...

10 поврзани вести »