TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

OhridNews

На Скопскиот аеродром пристигнаа двата авиони со посмртните останки на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

OhridNews - пред: 20 мин

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигнаа двата авиона со посмртните останки на жртвите во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето на авионите беше пролонгирано поради лошите временски услови во Софија.

195 поврзани вести »

Роналдо го воодушеви фудбалскиот свет со апсолутен рекорд според постигнати голови

OhridNews - пред: 45 мин

Постигнувајќи два гола во победата на Манчестер јунајтед во премиерлигашкото дерби против Арсенал (3-2), португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо (36) дојде до неверојатна бројка од 801 голови на официјалните натпревари што во најсилните ...

63 поврзани вести »

Лидерство и учество на лицата со попреченост кон инклузивен, достапен и одржлив пост Ковид-19 свет

OhridNews - пред: 1 час

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на свеста за правата на овие лица. Фокус е градењето на подобар свет за лицата со попреченост, свет кој ќе биде инклузивен, ...

69 поврзани вести »

Мемфис запиша највисока победа во историјата на НБА

OhridNews - пред: 1 час

Кошаркарите на Мемфис забележаа рекордна победа во историјата на НБА лигата со триумфот над Оклахома од дури 73 поени разлика (152:79). Мемфис во текот на синоќешниот натпревар имаше и 78 поени предност, а на крајот заврши со „само“ 73 кошеви ...

38 поврзани вести »

Отворен новиот музеј на Фидел Кастро на Куба

OhridNews - пред: 2 часа

Покрај трошните згради, и каде што корењата на дрвјата го пробиваат тротоарот, една од најголемите вили во Хавана е обновена во сјајна убавина во името на најконтроверзниот „син на Куба“. Центарот „Фидел Кастро Руз“ беше отворен овој викенд, три ...

8 поврзани вести »

Истражување: Вакцините штитат од смрт од КОВИД-19, различно се ефективни во спречувањето хоспитализација

OhridNews - пред: 2 часа

Истражување за ефектите на вакцините против КОВИД-19 кај македонската популација покажува дека нема големи разлики меѓу вакцините од различни производители во спречувањето тешка болест и смрт, но има разлики во спречувањето хоспитализација, соопшти ...

69 поврзани вести »

Вујовиќ: Повторно бевме блиску, а останавме без поени

OhridNews - пред: 3 часа

Тренерот на македонскиот ракометен првак Вардар 1961, Веселин Вујовиќ, ги сумираше импресиите по синоќешниот шести пораз во низа на „црвено – црните“ во Лигата на шампиони на гостувањето кај Кил со 32:30.

85 поврзани вести »

Променливо облачно, попладне локален дожд и снег на повисоките планини

OhridNews - пред: 3 часа

Времето денеска ќе биде променливо облачно со умерен, повремено засилен јужен ветер. Попладне и во вечерните часови ќе има локални врнежи од дожд, а на повисоките планини врнежи од снег. Минималната температура ќе биде во интервал 2 до 8, а ...

57 поврзани вести »

Предлог решение за регионална депонија за Југозападниот и Пелагонискиот плански регион е с. Добрашници, Општина Новаци

OhridNews - пред: 16 часа

Најновото предлог техничко решение за регионалната инфраструктура предвидува изградба на една регионална санитарна депонија за двата региони, лоцирана во село Добрашинци, општина Новаци и претоварни станици во Дебар, Охрид, Кичево, Битола и Прилеп.

3 поврзани вести »

Приведени двајца жители од струшко Драслајца кај кои била пронајдена марихуана

OhridNews - пред: 18 часа

На 01.12.2021 околу 21 часот во автокамп во Охрид, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога при СВР Охрид привеле и лишиле од слобода двајца жители на струшкото село Драслајца на возраст од 34 и 24 години.

4 поврзани вести »

Помалку познати факти и занимливости за божиќните филмови

OhridNews - пред: 20 часа

Доаѓа сезоната на божиќни филмски маратони, кои со пристапот до „Нетфликс“ и другите стрим-платформи, честопати траат и подолго од порано. Но, дури и најтврдокорните вљубеници на божиќните филмови сè уште имаат тајни за откривање.

4 поврзани вести »

Спорт +: Се вжештува атмосферата пред Езерското ракометно дерби на 4 декември

OhridNews - пред: 20 часа

На 4 декември, сабота, со почеток во 19 часот, во салата „Билјанини извори“ ќе се одигра Езерското ракометно дерби помеѓу Охрид и Струга. Атмосферата во таборот на Охрид е позитивна. Екипата е комплетна и најавува голема борба за бодовите кои во ...

3 поврзани вести »

15 нови случаи на Ковид 19 во Охрид, едно лице починато

OhridNews - пред: 20 часа

Во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19. Од нив во Скопје – 154, Битола и Прилеп – по 23, во Кавадарци – 22, Куманово – 16, Охрид – 15, Штип – 9, Струмица – 8, Велес – 7, Тетово – 6, Делчево ...

46 поврзани вести »

Над 3000 невработени лица во Охрид заклучно со 31 Октомври

OhridNews - пред: 21 часа

3264 лица се регистрирани за невработени во Охрид согласно статистиката од Агенцијата за вработување заклучно со 31 Октомври годинава. Од нив, 1579 се жени, а 1685 мажи. 764 лица се регистрирани за невработени во селата во охридската околина, додека ...

Оптимизам во редовите на ГРК Охрид пред Езерското ракометно дерби во сабота

OhridNews - пред: 22 часа

„Езерско дерби“ во сабота на 4 декември во Охрид. Екипата на ГРК Охрид ја пречекува екипата на РК Струга во рамки на 13-тото коло од Супер лигата. Две години сме немале ваков добар натпреварна домашен терен, рече на денешниот прес по повод ...

3 поврзани вести »

Обновено: 12 возила од Охрид за јавен превоз упатени на технички преглед

OhridNews - пред: 23 часа

На 01.12.2021 на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли на автобуси и други моторни возила што вршат јавен превоз на патници. Притоа, од 51 контролиран автобус, 47 се упатени на технички преглед од нив од Охрид 12, од ...

13 поврзани вести »

ГКК Охрид ја пречекува екипата на КК Соколи во 9-то коло

OhridNews - пред: 23 часа

Во рамки на 9-то коло од втората кошаркарска Лига на Македонија тимот на ГКК Охрид ја пречекува екипата на КК Соколи 1933 од Штип која се наоѓа на втората позиција на табелата. Натпреварот се игра Сабота во 14:30 часот во спортската сала Билјанини ...

17 пациенти се хоспитализирани во Mодуларната болница во Охрид

OhridNews - пред: 1 ден

Моментално во модуларната болница во Охрид има 17 хоспитализирани пациенти од кои десет се на кислородна поддршка. Последниве денови имаме мал пораст на бројот на заболени и хоспитализирани, но состојбата е под контрола, вели директорот на Општата ...

2 поврзани вести »

Ангелов: Со два воени авиони утре ќе бидат транспортирани останките на загинатите во автобуската несреќа

OhridNews - 02.12.2021

Со два воени транспортни авиони утре изутрина од Бугарија ќе бидат транспортирани останките на 45-те македонски граѓани кои загинаа во автобуската несреќа на патот „Струма“, изјави денеска бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов.

195 поврзани вести »

Почина актерот Славиша Кајевски на 39 годишна возраст

OhridNews - 02.12.2021

Актерот Славиша Кајевски трагично го загуби својот живот. Кајевски е роден на 01 февруари 1982 година, во Скопје. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на Факултетот за драмски уметности, Скопје, на отсекот за актерска игра, во класата ...

92 поврзани вести »