TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Окно

Како да препознаеш лажни вести и онлајн дезинформации

Окно - пред: 3 часа

Зголемениот број извори на информации и честите општествени превирања сѐ почесто ни ја наметнуваат потребата внимателно да бираме како и каде се информираме. Ви пренесуваме неколку корисни совети за тоа како да избегнете манипулативни и лажирани ...

5 поврзани вести »

Република Молосија

Окно - пред: 3 часа

55-годишниот Кевин Бо (Kevin Baugh) е основач и претседател на Република Молосија (Republic of Molossia, 9/3/99 - денес), самопрогласена микро-држава во САД, на територија од 6,3 акри (или 2,5 хектари), веднаш до неговиот дом во Дејтон, Невада.

Педери

Окно - пред: 5 часа

Јас уште во црквата исковав план, знаев каде стои татковата ловечка пушка, веќе и имав пукано, порано, во шише или да ги исплашам мачките и кокошките. Ако драгиот Бог постои, во што веќе не сум сигурен, сигурно не би ми прогледал низ прсти, зашто сè ...

Колку трошат Германците за храна?

Окно - пред: 6 часа

Секој втор Германец редовно конзумира месо и месни производи. Но, сепак сѐ повеќе се води сметка за здравата исхрана. Како Германците навистина се хранат? Колку пари трошат за исхрана? Освен тоа, Германците се и големи љубители на млеко и млечни ...

Сипино црнило

Окно - пред: 11 часа

Полека полека ги запознавам злото и опачното Родната вода ги дави своите чудесни суштества Земјата ненадејно се отвора и затвора На јавната краста на устата моја воздух налегнува Мојата творечка кокошка во туѓи песни пее Мојата верверица во ...

Кој оди на работа со велосипед ќе добие пари за секој километар

Окно - пред: 20 часа

Холандското Министерство за инфраструктура предложи паричен надоместок за велосипедистите кои патуваат со велосипед на работното место. „Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите.

16 поврзани вести »

Моќта на сиромашните

Окно - пред: 20 часа

На почетокот од декември минатата година во Америка започна таканаречената Кампања на сиромашните, сложена масовна акција каква под истото име пред точно 50 години започна Мартин Лутер Кинг, а чија цел е да ги нагласи големите штети за населението ...

Интегритетот се брани со интегритет

Окно - пред: 21 часа

Кога Борис Трајковски во 1998 година стана претседател напишав дека сега секој може тоа да биде. Кога сегашниов ги демонстрираше своите „капацитети“, напишав дека претседател – не ни треба! Сега, после сè што ни приредува Иванов, сфаќам колку сум ...

Договорот за името нема никаква врска со македонските православни гробишта

Окно - пред: 21 часа

Универзитетската професорка и лидер на „Глас за Македонија“, Солза Грчева, деновиве (18.06.2018), говорејќи на протестот против постигнатиот Договор со Грција за прашањето со името, го искажа и следниот став што го сметаме за невистинит.

Среќен Швитерсден!

Окно - 20.06.2018

На денешен ден пред 131 година во Хановер е роден германскиот уметник Курт Швитерс (Kurt Schwitters, 1887-1948), еден од најзначајните претставници на Дадаизмот. Иако е најпознат по неговите колажи наречени „Мерц слики“ (Merzbild) Швитерс работел во ...

ПичПрич Слем

Окно - 20.06.2018

Во четврток, 21 јуни, со почеток од 19.30 часот ќе се одржи првиот ПичПрич слем , во организација на ПичПрич и ЛГБТИ Центар за поддршка (LGBTI Support Center). Во топла и опуштена атмосфера, на зајдисонце, во дворчето на МСУ повеќе пријавени ...

Јавен повик за учество на филмската школа „Докуникулци 2018“

Окно - 20.06.2018

„МакеДокс“ трага по млади луѓе, храбри да се изразат креативно и слободно. По одличната берба на ланскиот расад – учесниците на школата за млади документаристи – првите докуникулци „стасаа“ во исклучително креативни докудебитанти.

11 поврзани вести »

Реакција на изјавите на Премиерот Заев за гасоводот во „Само вистина“

Окно - 20.06.2018

Во врска со гасоводот низ парк-шума Водно, Премиерот Зоран Заев вчера, 19.06.2018, во емисијата на Канал 5, Само Вистина, изјави дека се решава комплетно делот на Скопје каде ние граѓаните треба да знаеме дека секое дрво 10 пати повеќе ќе се обнови, ...

Ќе го измочаме Хорхе како бубрежен камен

Окно - 20.06.2018

Македонецот се однесува кон идентитетот како кон стока што ја украл од дуќанот на историјата. Луѓето имаат природно право да се качат на Водно и да го обесат на првиот лустер. Да го наденат на некое александриско копје и да го фиксираат во мозаикот ...

Српските поети

Окно - 20.06.2018

Ниту задишена, ниту испотена, А како да сечев дрва, Или уривав планини, Покрај буквите осамнав. Наместо ведро со вода Би можеле да ме закрепнат И неколку тркалезни колачиња. О зошто не сум голем српски поет (Или барем од оние надежните) Па вчера ...

За македонското малцинство во Грција и за „грижата“ за него

Окно - 20.06.2018

Многумина деновиве изјавија дека постигнатиот Договор со Грција во преговорите за името бил „изневерување", па дури и „предавство" на македонското малцинство во Грција. Токму затоа што од семејната биографија ми е познато агресивното однесување на ...

Вистина е дека ВМРО-ДПМНЕ го кочи клучниот закон за медиумите

Окно - 20.06.2018

Министерот Дамјан Манчевски вчера даде изјава во врска со клучниот закон за медиуми, која ја оценуваме како вистина: Изјава: Веќе четири месеци опозицијата, со бескрајни дебати по однос на поднесените амандмани, го кочи усвојувањето на ЗАВМУ.

Ако можел мамурниот Кит Ричардс, можете и вие: Ослободете го внатрешниот гениј

Окно - 20.06.2018

Дали некогаш сте се прашале како се појавуваат генијалните идеи и големите подеми во човековото размислување? Оливија Фокс Кобан и Џуда Полак тврдат дека секој може да научи да култивира големи идеи.