TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

(Видео) Роналдо со гол го прослави јубилејот

Опсервер - пред: 3 часа

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо го одбележа јубилејниот 1200. натпревар во кариерата со гол за Ал Наср во победата над градскиот ривал Ал Ријад (4:1). По повод големиот јубилеј, на стадионот на Ал Наср во Ријад пред почетокот на ...

22 поврзани вести »

Без знамиња, химни и само во поединечна конкуренција – Олимпискиот комитет со одлука за руските и белоруските спортисти

Опсервер - пред: 6 часа

Руските и белоруските спортисти ќе се натпреваруваат во поединечна конкуренција како неутрални на Олимписките игри во Париз во 2024 година, соопшти денеска Меѓународниот олимписки комитет (ИОК).

25 поврзани вести »

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена ...

Опсервер - пред: 6 часа

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да биде технички премиер во период од 100 дена пред изборите, односно од 28 јануари до 8 мај.

95 поврзани вести »

Израел и САД ги отфрлија повиците за прекин на огнот во Газа: „Тоа ја зајакнува контролата на Хамас“

Опсервер - пред: 7 часа

Израел и САД денеска на седницата на Советот за безбедност на ОН ги отфрлија повиците за итен прекин на огнот во Газа, јави Би-Би-Си. Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан, категорично ги отфрли повиците за прекин на огнот.

96 поврзани вести »

Млади момчиња од Косово настрадаа во Италија, со автомобил излетаа во река

Опсервер - пред: 8 часа

Три лица загинаа кога БМВ-то што го возеле удрило во заштитна ограда во италијанскиот град Португаро, во близина на Венеција, и паднало во река, јави агенцијата АНСА. Жртвите се двајца Албанци од Косово, Ѓ. Е.(20) и А.Х.

7 поврзани вести »

Махмуд Абас: Јас сум за мирен отпор, јас сум за преговори

Опсервер - пред: 8 часа

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека меѓународната мировна конференција е неопходна за да се стави крај на војната во Газа и да се најде трајно политичко решение што ќе доведе до формирање на палестинска држава.

323 поврзани вести »

Британка била убиена во 1999 година додека се враќала од ноќен клуб, во 2021 откриена е клучна трага, а убиецот сега е ...

Опсервер - пред: 9 часа

Полицијата во Сафолк повторно го уапси осомничениот за убиството на Викторија Хол (17), чиешто тело било пронајдено во 1999 година. Како што пишува Дејли Мејл, Викторија исчезнала кога се враќала од ноќен клуб во вечерните часови, а пет дена ...

3 поврзани вести »

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Опсервер - пред: 9 часа

Израелската армија денеска соопшти дека пронашла оружје и тунел под Универзитетот Ал Азар во Газа. Наведено е дека тунелот, од зградата на универзитетот до блиското училиште, е долг еден километар, пренесува АП.

323 поврзани вести »

(Видео) Хамас го осуди Израел за фотографиите на приведените Палестинци во долна облека, реагираше и Иран

Опсервер - пред: 9 часа

Висок функционер на Хамас го осуди Израел за, како што велат, грозоморното злосторство врз невини цивили, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од палестински затвореници во долна облека.

323 поврзани вести »

Кристијано Роналдо денес го игра својот 1200 натпревар

Опсервер - пред: 9 часа

Португалецот Кристијано Роналдо (37) денеска ќе го игра 1.200 натпревар во неговата професионална кариера и по тој повод неговиот клуб Ал-Наср ќе одржи забава на стадионот. Ал-Наср ќе биде домаќин на Ал-Ријад и 25.000 луѓе ќе бидат сведоци на ново ...

22 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: По дезертерот Ковачевски, доаѓа дезертерот од АРМ и деспот од Форино Талат Џафери, срам за Македонија

Опсервер - пред: 9 часа

СДСМ забега со штетите кои ги предизвикува за Македонија. Ковачевски дезертирал од Армијата, правејќи се болен, само за да не ја отслужи својата обврска, исто како и неговиот наследник на местото технички премиер Талат Џафери, кој 2001-та од ...

95 поврзани вести »

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Опсервер - пред: 10 часа

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе ја преземе функцијата технички премиерот од 28 јануари до изборите.

95 поврзани вести »

Маж најден починат во домот во Гевгелија

Опсервер - пред: 10 часа

Во куќа во село Селемли, гевгелиско, вчера бил пронајден починат 43-годишен маж. Од страна на лекар од Итната медицинска помош Гевгелија била констатирана смрт, а увид на местото извршила екипа од Одделението за внатрешни работи Гевгелија.

11 поврзани вести »

Пензионерка нападната во Автокоманда по расправија

Опсервер - пред: 10 часа

Р.С.(78) од Скопје пријавила во полицијата дека вчера околу 17.00 часот на подрачјето на Автокоманда била физички нападната од женско лице. Според пријавеното, на нападот претходна расправија.

2 поврзани вести »

Пешак се здоби со тешки повреди по удар од автомобил во Гостивар

Опсервер - пред: 10 часа

Возило управувано од 70-годишник удруи во малолетен пешак од селото Речане. Според информациите од полицијата, несреќата се случила денес во 11 часот на улицата ЈНА во Гостивар. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, констатирани ...

7 поврзани вести »

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

Опсервер - пред: 10 часа

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако е опасен“. На првото видео кое се рашири на интернет по нападот на Хамас врз фестивалот во Израел, таа носеше црвена ...

5 поврзани вести »

MВР: Експресно најдовме криминалец баран со меѓународна потерница

Опсервер - пред: 11 часа

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот (БКА) упати писмо со благодарност до македонското Бирото за јавна безбедност по повод минатомесечното брзо пронаоѓање и лишување од слобода на германскиот државјанин П.Д.Р. (36).

14 поврзани вести »

Германците не се задоволни од Шолц, покажува анкета

Опсервер - пред: 11 часа

Германците покритички од кога било гледаат на работата на владејачката коалиција. Угледот на канцеларот Олаф Шолц падна на рекордно ниско ниво. Германскиот АРД спроведе истражување кое покажа дека само 17 отсто од Германците се задоволни од работата ...

12 поврзани вести »

Рабио ќе го продолжи договорот со Јувентус

Опсервер - пред: 11 часа

Адриен Рабио се согласил да ја продолжи соработката со Јувентус. „Газета дело Спорт“, објави дека францускиот репрезентативец ќе го продолжи договорот на 12 месеци. Актуелниот договор на Рабио со Јуветус истекува во јуни следната година.

36 поврзани вести »

(Видео) Хотел-затвор во Јужна Кореја, гостите плаќаат 80 евра дневно за да бидат затворени

Опсервер - пред: 12 часа

Наместо да одат во луксузен хотел, некои Корејци одат во „затвор“ кога се под стрес. Таков е концептот на хотелот „Inside Me“, кој се наоѓа во Хонгчеон, Јужна Кореја и изгледа како затвор.

3 поврзани вести »