TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пари

БРИТАНЦИТЕ ПОДГОТВУВААТ ДИГИТАЛНА ФУНТА: Добредојде за бриткоинoт

Пари - пред: 58 мин

Властите на Велика Британија соопштија дека на британските бизниси и потрошувачи им треба дигитална верзија на фунтата, и официјално побараа јавен коментар за идејата за воведување дигитална валута на централната банка.

СЕ ВЖЕШТУВА ТРКАТА ОКОЛУ ЧЕТ-БОТОВИТЕ: Кинескиот Baidu го подготвува Ernie Bot, кој е во стилот на ChatGPT

Пари - пред: 2 часа

Кинеската Baidu Inc во вторникот соопшти дека ќе го заврши внатрешното тестирање на проектот во стилот на ChatGPT, наречен „Ernie Bot“ во март, бидејќи интересот за генеративната вештачка интелигенција (AI) се повеќе расте.

19 поврзани вести »

ЕКСПЕРТИ ТВРДАТ: Технологијата ќе избрише илјадници работни места, Амазон до 2030 година ќе има повеќе роботи од ...

Пари - пред: 3 часа

Растот на автоматизацијата на работното место ќе се забрза оваа деценија, при што работниците роботи веројатно ќе ги надминат вработените во една од најголемите светски компании, според Кети Вуд од Арк Инвест.

Швајцарците ќе го бранат правото на „кеш“ наспроти „безготовинско општество“

Пари - пред: 3 часа

Швајцарските граѓани ќе добијат шанса да се обидат да обезбедат нивната економија никогаш да не стане без готовина, откако собраа доволно потписи до понеделник за да предизвикаат народно гласање за ова прашање.

9 поврзани вести »

КОЛКУ Е БОГАТА ФИРМАТА НА КОНТРАВЕРЗНИОТ АЦА БОСАНАЦ ШТО ЈА КУПИ ГЕНЕКС КУЛАТА во Белград?

Пари - пред: 6 часа

Контроверзите што го пратат Александар Кајмаковиќ, познат како Аца Босанац, сопственик на бројни локали во Србија, а веќе и сопственик на кулата Генекс во Белград која важи за симбол на градот, не се огледуваат во работењето на неговата компанија – ...

7 поврзани вести »

Боинг ќе укине околу 2.000 работни места во секторите финансии и човечки ресурси

Пари - пред: 15 часа

„Боинг“ очекува да укине околу 2.000 работни места оваа година во финансиите и човечките ресурси преку комбинација на трошење и отпуштања, потврди производителот на авиони за весникот Сиетл Тајмс во понеделникот.

6 поврзани вести »

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ДОНИРА 100 000 ЕВРА ЗА НАСТРАДАНИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО Турција

Пари - пред: 15 часа

Нашите мисли се со семејствата на настраданите од разорните земјотреси во Турција и во Сирија, на кои им изразуваме длабоко сочувство и се молиме за спас на луѓето кои сѐ уште се под урнатините, ја информира јавноста Комерцијална банка.

884 поврзани вести »

Попова Шапка домаќин на државното првенство во сноуборд и “ФИС Сноуборд Куп 2023”

Пари - пред: 15 часа

Денес и утре (07 и 08.02.2023), Попова Шапка е домаќин на државното првенство во сноуборд на Македонија и “ФИС Сноуборд Куп 20 23 “ , во организација на Скијачката федерација на Македонија, Меѓународната скијачка федерација (ФИС), и сноуборд клубот ...

14 поврзани вести »

„Македонски телеком” има најмногу активни претплатници покажа анализата на АЕК

Пари - пред: 20 часа

Бројот на активните претплатници во мобилната телефонија заклучно со третиот квартал лани достигна 2.048.236 и бележи зголемување за 115 илјади во однос на претходното тримесечје кога беа регистрирани 1.932.608 претплатници.

13 поврзани вести »

Цените на дизелот паѓаат во Европа и покрај забраната за руско гориво

Пари - пред: 21 часа

Иако ЕУ го блокираше својот најголем снабдувач со дизел гориво, цените на фјучерсите на дизелот во блокот паднаа за 1,6% во понеделникот, што претставува загуба од 20% во текот на изминатите две недели, бидејќи побарувачката во регионот опаѓа и ...

59 поврзани вести »

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА РАСТАТ, поттикнати од земјотресот во Турција и побарувачката во Кина

Пари - пред: 23 часа

Цените на нафтата пораснаа втора сесија по ред во вторникот, поттикнати од оптимизмот за закрепнување на побарувачката во Кина и загриженоста за недостигот на понуда по затворањето на главниот извозен терминал по земјотресот во Турција.

59 поврзани вести »

„ЗАПОЗНАЈТЕ ГО БАРД“: Google го претстави својот ривал на ChatGPT

Пари - 07.02.2023

Google во понеделникот ја претстави новата алатка за разговор наречена „Bard“ во очигледен обид да се натпреварува со вирусниот успех на ChatGPT. Сундар Пичаи, извршен директор на Google и матичната компанија Alphabet, рече во блог пост дека Бард ќе ...

19 поврзани вести »

Зголемување на платите од 32 до 52 отсто како поддршка за вработените во dm drogerie markt

Пари - 07.02.2023

Со цел да ги ублажи последиците од општото зголемување на цените на пазарот, компанијата dm drogerie markt ги поддржа своите вработени со зголемување на бруто-платите од 32 до 52 отсто. Повеќе од 200 вработени, почнувајќи од јануарските исплати на ...

11 поврзани вести »

Во Халкбанк отворена донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Туркије

Пари - 07.02.2023

Во Халкбанк АД Скопје отворена е донаторска сметка за помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес што го погоди централното подрачје на Кахраманмараш-Пазарџик во Туркије. Сите кои сакаат да донираат средства, уплатата можат да ја направат на ...

884 поврзани вести »

Силната побарувачка на работна рака во САД го поттикна растот на американскиот долар

Пари - 07.02.2023

Американскиот долар продолжува да го возвраќа ударот откако во петокот извештајот за влијателни работни места покажа дека на ФЕД му претстојат поголеми напори за да ги заузда инфлаторните притисоци.

Податоците на граѓаните во банкарскиот сектор треба да се ажурираат

Пари - 07.02.2023

Комерцијалните банки, согласно постојната законска регулатива од Законот за спречување перење пари и финансирање на тероризам, Законот за заштита на лични податоци, како и подзаконската регулатива, треба редовно да ги ажурираат личните податоци на ...

22 поврзани вести »

Триглав Осигурување Живот со низа привилегии за корисниците на кредит во Халкбанк

Пари - 07.02.2023

Живеењето во модерно време не наведува на многу компромиси, каква иднина не очекува, дали да се лишиме од посакуваните нешта или пак дали токму сега е вистинското време да инвестираме во нешто кое ни недостасува? Секој сака нов дом или да си го ...

3 поврзани вести »

КОЛКУ ЧИНИ ЗИМУВАЊЕТО ВО МАКЕДОНИЈА: ПАРИ ЌЕ ВЕ ПРОШЕТА НИЗ НАШИТЕ ЗИМСКИ Центри

Пари - 07.02.2023

Пари | Ги анализираме цените за сезоната ‒ 2023 година Колку-толку лесно е во лето. Костум за капење, една крпа и сместување (според можностите) можат да завршат работа и да создадат еден убав летен спомен.

14 поврзани вести »

ИЛОН МАСК ПОСЛЕДЕН СЕ СМЕЕ: Наспроти прогнозите, Tesla и натаму доминира во автомобилската индустрија

Пари - 07.02.2023

Стана нешто како меѓународен спорт да се потсмеваш на сметка на Илон Маск откако тој ја загуби титулата најбогат човек на светот среде контроверзното преземање од 44 милијарди американски долари и големото преструктуирање на Твитер.

3 поврзани вести »

НАУЧНИЦИТЕ СОГЛАСНИ: Екстремно топлите зимски денови и поларните бранови се меѓусебно поврзани!

Пари - 07.02.2023

Дури и во време кога светот соборува еден по друг рекорди на најтопли денови на сите времиња и се забрзува кон критичните прагови на затоплување, бруталните бранови на смртоносен студ сè уште можат да пристигнат во циклони од бомби што носат ледено ...