TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пари

Лукоил ја продава рафинеријата во Бургас, меѓу потенцијалните купувачи азербејџански СОКАР и американски компании

Пари - пред: 15 часа

Лукоил размислува за продажба на бугарската рафинерија за нафта Американскиот нафтен гигант Лукоил проценува неколку опции за своите средства во Бугарија, вклучително и потенцијално отуѓување на рафинеријата за нафта Нефточим Бургас.

3 поврзани вести »

Девизните резерви намалени за 12,9 милиони евра

Пари - пред: 16 часа

Официјалните девизни резерви бележат месечно намалување од 12,9 милиони евра. На крајот од ноември се на ниво од 3.907,7 милиони евра, покажуваат податоците од Народната банка. Еден месец порано изнесувале 3.920,6 милиони евра.

Комерцијална банка по 13. пат избрана од „Global Finance“ за најдобра FX банка

Пари - пред: 18 часа

Комерцијална банка по 13. пат е прогласена за „Најдобра FX банка во Македонија“ од угледниот меѓународен магазин „ Global Finance “ затоа што на клиентите им обезбедува ефикасен начин и алатки за справување со волатилноста на валутите.

СО 64 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ЗА СТУДЕНТИТЕ ќе се обезбедат туристички ваучери

Пари - пред: 18 часа

Студентите ќе добиваат ваучери за туризам кои од идната година ќе можат да ги користат при посета на туристичките места во државата. Стартот на реализацијата е најавен за јануари идната година.

43 поврзани вести »

Мизо: Македонија пред сериозни предизвици – да се задржат постојните и да се привлечат нови инвеститори

Пари - пред: 19 часа

Виктор Мизо, директорот на КОСТАЛ Македонија неодамна беше избран за претседател на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора. Во интервју за специјалната едиција ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ на специјализираниот портал Извоз.мк зборува за ...

3 поврзани вести »

МАСЛО „ПОВРЕДНО ОД ЗЛАТО“: Што стои зад порастот на цената на маслиновото ширум светот?

Пари - пред: 19 часа

Се чини дека во прашање „совршена бура“, микс од различни фактори, како што се општата инфлација на цените, намаленото производство на маслиново масло поради сушата предизвикана од климатските промени, како и глобално зголемената побарувачка, ги ...

2 поврзани вести »

Една година ChatGPT: Кои лекции за вештачката интелигенција се научени?

Пари - пред: 20 часа

ChatGPT беше лансиран на 30 ноември 2022 година, со што многумина ја нарекоа година на пробивање на вештачката интелигенција. Неколку дена по објавувањето, ChatGPT стана вирален. Снимките од екранот од разговорите се појавија низ социјалните мрежи, ...

13 поврзани вести »

ОД 1 ЈАНУАРИ САД, Велика Британија, Германија, Канада, Јапонија, Франција и Италија ќе забранат руски дијаманти

Пари - 07.12.2023

Групата од седум нации Г7, односно Соединетите Американски држави, Германија, Канада, Јапонија, Велика Британија, Франција и Италија, се согласија да го забранат увозот на руски дијаманти од почетокот на следната година, како најнов чекор за ...

7 поврзани вести »

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот сектор обезбедува солидна поддршка за компаниите и домаќинствата

Пари - 07.12.2023

Македонските банки, добро капитализирани и ликвидни, се соочија со неколкуте кризи во изминатиот период. Нивната отпорност на кризата се должеше на нивните зајакнати биланси уште во претпандемичниот период.

14 поврзани вести »

АПЕЛ ОД ДОМАШНИТЕ ЕКСПЕРТИ ДО ВЛАДАТА: Не го продавајте Чебрен, не го подарувајте ХЕЦ Тиквеш, граѓаните ќе паднат во ...

Пари - 07.12.2023

Чебрен да го изградиме самите, а ХЕЦ Тиквеш да не ја даваме по ниту една цена, бидејќи, во спротивно, Македонија ќе изгуби премногу, а нејзините граѓани ќе западнат во децениско должничко ропство.

13 поврзани вести »

CHATGPT Е НАЈПРЕБАРУВАН ПОИМ ЗА 2023, Википедија била читана дури 84 милијарди пати

Пари - 07.12.2023

Крајот на годината донесе многу сведувања на резултати и објавени топ листи, па една таква направи и Википедија, популарна онлајн енциклопедија. Според податоците кои беа објавени, првите три пребарувања од топ 25 се: 1.

11 поврзани вести »

Сава пензиско друштво е европски победник во категоријата на управувачи со средства до 1 милијарда евра

Пари - 07.12.2023

На овогодинешното доделување на престижните IPE (Investment & Pensions Europe) награди, кое се одржа во Виена, Австрија, Сава пензиско друштво е прогласено за победник во категоријата „ Small pension fund “ (Мал пензиски фонд) која се однесува на ...

5 поврзани вести »

Буџетот е таман само од позиција на власт – се тресат амандманите, 250 се од опозицијата

Пари - 07.12.2023

Почна амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2024 година во рамките на матичната собраниска Комисија за финансирање и буџет. Поднесени се 272 амандмани, од кои 250 од пратеничката група на ВМРО–ДПМНЕ и Коалицијата за Обнова на Македонија.

36 поврзани вести »

Сеавус едукативниот и развоен центар се ребрендира во глобална Qinshift Academy

Пари - 07.12.2023

Македонскиот број еден бренд за едукација Сеавус едукативен и развоен центар станува Qinshift Academy . Академијата ќе ги соедини домашните практики со светските стандарди во ИТ, дигиталните комуникации и дизајнот и ќе нуди уште подобри програми за ...

7 поврзани вести »

АНЃУШЕВ: Благодарност до Малта за мандатот, не можам да бидам конзул со сенка врз моето име

Пари - 07.12.2023

Се заблагодарувам на пријателска Малта за честа да бидам почесен конзул на членка на ЕУ во Северна Македонија од 2021 година. Со оглед на одлуката на почитуваниот Стејт Департмент кон мене, со наводи со кои јас не се согласувам, но ги ценам и ...

91 поврзани вести »

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денеска изнесува 120,26 евра за мегават час, на МЕМО 122,53 ...

Пари - 07.12.2023

Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 7 декември просечната часовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload) изнесува 120,26 евра/mwh, додека на Македонската берза за електрична енергија цената е ...

5 поврзани вести »

Неделен извештај за измерени средно-дневни вредности на емисии од главните емисиони точки во Цементарница УСЈЕ ...

Пари - 07.12.2023

Легенда : ИСДВ – измерена средно-дневна вредност ГВЕ – гранична вредност на емисии (Законски максимално дозволена вредност) * Ротирна печка 4 е сопрена на 04.12.2023 поради дефект Од 2007 година, емисиите на Цементарница УСЈЕ се мониторираат 24 ...

3 поврзани вести »

Cash in – Нова услуга за депонирање готовина на Вашата сметка преку банкоматите на Стопанска банка а.д. Битола

Пари - 07.12.2023

Новата CASH IN услуга на Стопанска банка а.д. Битола на клиентите им овозможува депонирање – уплата на готовина на нивната сметка преку банкоматитe, сопственост на Банката, со што им обезбедува ефикасно и брзо управување со нивните финансиски ...

4 поврзани вести »

Нова ера во контрола на пушењето: предизвици, иновации и забрани

Пари - 07.12.2023

На неодамна одржаниот вебинар на италијанскиот Formiche беше претставена брошурата за политиката за здравствена заштита насловена „ Рамковна конвенција за контрола на тутунот : предизвици и перспективи за СЗО “.

10 поврзани вести »

Httpool се ребрендира во Aleph за да го зајакне меѓународниот развој на огласувачите и брендовите

Пари - 07.12.2023

Aleph Group, Inc., екосистем од локални дигитални експерти и технолошки потпомогнати решенија, ја започнува својата „One Brand’ иницијатива, обединувајќи ги своите уникатни брендови, заедно со Httpool на Aleph- под заедничко име Aleph.

18 поврзани вести »