TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pedijatar.mk

Стекнете доверба кај детето за “три минути“

Pedijatar.mk - пред: 11 часа

Стручњаците уверуваат дека со следењето на ова едноставно правило ќе стекнете доверба и желба кај детето да разговара со вас и во периодот на тинејџерските години. К олку време поминувате со своето дете по враќањето од работа? Технички, потребни ви ...

Колкави се шансите да се инфицирате ако седите на иста маса со заразено лице со коронавирус: Местото на седење како ...

Pedijatar.mk - пред: 13 часа

Лицето што седи покрај заразениот субјект има најголем ризик да се зарази со коронавирус, покажа симулацијата на јапонските истражувачи. Кога лице заболено со вирусот ќе се сврти на страна да поразговара со лицето кое седи покрај него, „соседот“ на ...

10 поврзани вести »

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза пита на рингла

Pedijatar.mk - пред: 15 часа

Ќе ве воодушеви леснотијата со која се подготвува оваа вкусна пита. Потребно: Подготовка :Зелката исечкајте ја на тенки резанки како за салата, кромидот исечкајте го на тенки кришки и измешајте го со зелката. Додадете сол и бибер по желба.

ОКСФОРДСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Повеќе од половина од пациентите опоравени од КОВИД-19 со месеци ги чувствуваат симптомите на ...

Pedijatar.mk - пред: 19 часа

Со истражувањето било следено долгорочното влијание на КОВИД-19 кај 58 пациенти, хоспитализирани со дијагноза на оваа болест. Н ад 50 проценти од лицата, кои по закрепнувањето од КОВИД-19 биле отпуштени од болница, во наредните два до три месеци ...

16 поврзани вести »

COVID-19: Лекарите откриваат 10 начини како се штитат од зараза со коронавирус

Pedijatar.mk - пред: 20 часа

Легнувајте секој ден во исто време, бидете сигурни дека спиете 8 часа и не ја проверувајте електронската пошта пред спиење. Доволно сон може да го зајакне вашиот имунолошки систем О д кого е подобро да се побара совет за заштита ако не од лекарите? ...

2 поврзани вести »

Инфекција со коронавирус надвор не е невозможна, но е ретка: Случаен минувач може да кивне токму кога се разминува со ...

Pedijatar.mk - пред: 21 часа

Постојат премногу варијабли за да може точно да се пресмета колкав е ризикот од инфекција на тротоар или во парк. Тоа зависи од ветерот, но и од сончевите ултравиолетови зраци кои го деактивираат вирусот.

10 поврзани вести »

Децата допираат неверојатни 186 предмети на ден: Од опрема на игралишта до тоалетна школка – Важноста на миење на ...

Pedijatar.mk - 19.10.2020

Истражувањето ги следело децата во нивниот секојдневен живот, истражувачите снимале се што допираат, а резултатите покажувале дека малите деца навистина допираат сè Д ецата го истражуваат светот со своите раце, а колку е важно редовно да се мијат ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Семеен појадок

Pedijatar.mk - 19.10.2020

Брзо и едноставно подгответе вкусен појадок за своите деца. Потребно: П одготовка: Во длабок сад се матат јајцата со јогуртот и масло, се додава сол и просеаното брашно, па се заедно се мати убаво со жица.

ЦАРСКИ РЕЗ ИЛИ ПРИРОДНО ПОРОДУВАЊЕ: Кои се разликите во процедурата, опоравувањето и компликациите

Pedijatar.mk - 19.10.2020

Прочитајте во што се разликуваат овие два начини на породување кога се во прашање процедурата, опоравувањето и компликциите. В агинално породување или царски рез – дилема која трае години наназад и за која многу често се зборува.

2 поврзани вести »

НАВИКИ КОИ ТРЕБА ДА ГИ ПРИФАТИМЕ: Што можеме да направиме за да го зачуваме здравјето на целото семејство за време на ...

Pedijatar.mk - 19.10.2020

Освестувањето на важноста на здравиот стил на живот и одржувањето на оптимална телесна тежина е исклучително важно за да во време на инфекција со новиот коронавирус се сочува здравјето. З а да се сочува здравјето, нужно е да се обезбеди секојдневна ...

Докторите потсетуваат на ризично однесување за време на пандемијата со коронавирус: Ако не се чувствувате добро, ...

Pedijatar.mk - 19.10.2020

Може да бидете заразени со COVID-19 дури и пред да добиете позитивен резултат, затоа слушајте го вашето тело П андемијата на коронавирус сè уште беснее низ светот, а многу земји бележат нагло зголемување на новите случаи и хоспитализации.

77 поврзани вести »

Д-р Лиа ван дер Хоек, експерт за коронавируси: COVID-19 не оди никаде и ќе остане со нас до крајот на човештвото

Pedijatar.mk - 19.10.2020

Природниот имунитет не е совршен: можна е повторна инфекција со коронавирус, антителата брзо исчезнуваат П ациентот пристигнал на тестирање во округот Вашо, Невада на 18 април со болка во грлото, сува кашлица и главоболка, но немало причина за ...