TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pedijatar.mk

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Детска супа од домати

Pedijatar.mk - пред: 2 часа

Брзо и едноставно се подготвува, а децата со задоволство ја јадат. Со оваа супа целото семејство добива чинија полна здравје. Потребно: Подготовка: Изрендајте го кромидот и морковите и малку динствувајте ги на среден оган.

ДОЕЊЕТО СПРЕЧУВА РАЗНИ ИНФЕКЦИИ: Доените бебиња имаат помал ризик од инфекции на увото

Pedijatar.mk - пред: 4 часа

Доењето го штити бебето од низа инфекции и болести. М ајчиното млеко содржи антитела кои им помагаат на бебињата во борбата против инфекциите, а истражувањата покажуваат дека доените бебиња имаат помал ризик од појава на инфекции на увото.

ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД БОЛЕСТИ И ДОБРО РАСПОЛОЖЕНИЕ: Зошто е важно децата да се доволно изложени на сонце

Pedijatar.mk - пред: 6 часа

Престојот на дневна сончева светлина е неопходен за здравјето. З а штетноста на сонцето многу се зборува и секако треба мудро да се избере времето за престој на сонце за да се заштитиме од низа потенцијални опасности што ја носи прекумерната ...

ЗАБРАНЕТИ НАМИРНИЦИ ЗА БЕБИЊА: Децата помлади од две години не би требало да ги јадат овие 4 намирници

Pedijatar.mk - пред: 7 часа

Јадењето мед пред првата година може да доведе до потенцијално сериозна состојба наречена ботулизам кај доенчињата З а да обезбедите добар развој важно е да се грижите за исхраната на вашето бебе.

НАЈЧЕСТ НАЧИН НА ЗАРАЗА СЕ ВАЛКАНИТЕ РАЦЕ: Летните вирози кај децата може да завршат со дехидратација

Pedijatar.mk - пред: 8 часа

Летните вирози во просек траат три до четири дена, што во голема мера зависи од клиничката слика и имунолошкиот статус на детето. Лесно може да се препознаат по неспецифичните температури.