TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

ОВА Е ОДЛИЧЕН БОЖИКЕН ПОДАРОК ЗА ПУТИН Што мисли Кирби за одлуката на САД да не испрати помош за Украина?!

+инфо - пред: 29 мин

Предложен од Бајден, новиот пакет помош за Украина од речиси 111 милијарди долари, што синоќа беше одбиен од Сенатот, е поврзан со помош и за Израел и Тајван, но и за засилување на контролата на јужната граница за да се запре рекордно зголеменото ...

48 поврзани вести »

КИНЕСКИ НУКЛЕАРЕН РЕАКТОР ОД НОВАТА ГЕНЕРАЦИЈА Зошто е битен новиот реактор кој се лади со хелиум?

+инфо - пред: 2 часа

Реакторот може да се исклучи автоматски ако централата е во опасност од топење или истекување, дури и ако реакторот ја изгуби способноста да се лади, објавија кинеските медиуми. Кина се фали дека е првата што изградила нуклеарен реактор од следната ...

3 поврзани вести »

БАРАЊЕТО ЗА ЕКСТРАДИЦИЈА ИСПРАТЕНО ДО ТУРЦИЈА Очекуваме одговор во најкус можен рок, велат од Министерството за правда

+инфо - пред: 2 часа

Во текот на денешниот ден експресно беа преведени сите потребни списи и документи на турски јазик – се вели во соопштението од Министерствто за правда. Министерството за правда соопшти дека го испратило барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, ...

117 поврзани вести »

📽 „ЈАС ГО ВОЗЕВ ВО БОЛНИЦА“ Возачот на Палчо до Турција не чувствува вина

+инфо - пред: 2 часа

Димковски го возеше Палчо на релација Белград-Бугарија-Турција, па се врати во Македонија. Тој беше уапсен на граница при влез во земјава. Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот ...

505 поврзани вести »

ДИСКРИМИНИРАНИ СЕ ДОМАЌИНСТВАТА ШТО НЕ МОЖАТ ДА ЈА КОРИСТАТ ЕВТИНАТА ТАРИФА! Нема оправдание за ЕВН, имаше доволно ...

+инфо - пред: 2 часа

Дискриминациска е практиката на ЕВН Македонија со воведувањето на евтина дневна тарифа. Имаа доволно време да ги направат потребните подготовки за сите домаќинства. Не знам зошто ги толерира Регулаторна комисија за енергетика - оцени ...

22 поврзани вести »

ПИЕЊЕТО И УЖИВАЊЕТО ВО ВИНО, НЕ СЕ ИСТА КАТЕГОРИЈА Приказната на младиот сомелиер

+инфо - пред: 2 часа

Иако има само 26 години, Александар Миливојевиќ кој уредно си го завршил Економскиот факултет и почнал да работи во секторот за финансии на МТВ, пред околу три години направил одлучен рез и целосен пресврт во својот живот и кариера.

7 поврзани вести »

📷 ЗА НИВНАТА СВАДБА СЕ ЗБОРУВА И ДЕН-ДЕНЕСКА! Лепа Брена и Боба Живојиновиќ слават 32 години во брак

+инфо - пред: 2 часа

Сè уште се раскажува како поради венчавката на познатата двојка, бил откажан дури и Дневник 2 на националната телевизија за да може младенците во живо да се приклучат на програмата, а матичарот што ги венчал Брена и Боба, по повеќе од три децении ...

24 поврзани вести »

НЕ САКААТ ВЕЌЕ ДА НИШААТ ВРАТА И ДА ЗЕМААТ ПЛАТА Лани од институциите си заминале 3.722 лица

+инфо - пред: 2 часа

Вкупниот број на вработени во јавниот сектор во 2022 година изнесувал 130.377 лица, а во 2021 година 134.900 лица. Јавниот сектор брои 1.325 институции и органи на државно и локално ниво и за ова истражување на Народниот правобранител за прв пат ...

23 поврзани вести »

📽 СЕТА ПОМОШ ОДИ ЗА ХАМАС, А НЕ ЗА ПАЛЕСТИНЦИТЕ? Жена од Газа се охрабри да зборува против милитантната група

+инфо - пред: 2 часа

Сето тоа оди во нивните куќи. Тие го земаат, па дури и ќе ме застрелаат или ќе прават што сакаат со мене, вели жената за новинар од една пропалестинска телевизија од ...

348 поврзани вести »

АКО НÈ НАПАДНАТ ЌЕ СЕ БРАНИМЕ СО КАМЕЊА Белгискиот генерал откри шокантни податоци за состојбата на армиите во ...

+инфо - пред: 2 часа

Потврда за тоа колку е мрачна ситуацијата по ова прашање доаѓа од Белгија - имено, белгиската армија има толку недостиг од оружје и пари што војниците „ќе мораа да фрлаат со камења“ доколку веднаш започне каков било конфликт, изјави поранешниот ...

АЛЕКСАНДРА ПРИЈОВИЌ ЗАВРШИЛА НА ИНФУЗИЈА ВО ЗАГРЕБ „Мислев дека нема да издржам!“

+инфо - пред: 2 часа

Српската музичка ѕвезда Александра Пријовиќ ги собори сите рекорди во Хрватска, каде одржа пет спектакуларни концерти во Арена Загреб, во главниот град на оваа земја. Српската музичка ѕвезда Александра Пријовиќ ги собори сите рекорди во Хрватска, ...

24 поврзани вести »

НЕ Е ДОГОВОРЕНО КОЈ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР НА ТЕХНИЧКАТА ВЛАДА Ковачевски вели дека ќе бидат сменети само премиерот и ...

+инфо - пред: 3 часа

Во однос на името на техничкиот премиер не сме разговарале - рече премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарски прашања. Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека за името на техничкиот премиер сè уште не разговарале со раководството ...

20 поврзани вести »

📽 СТРАВИЧЕН Е „ДЛАБОКИОТ УМ“ НА ГУГЛ Близнакот на Чат ГПТ може да анализира видеа, да составува свои хипотези, има ...

+инфо - пред: 3 часа

Она што е сигурно ново кај Близнакот е дека тој анализира не само текстови, туку и графикони и видеа, работи во реално време, може да составува свои научни хипотези, а разбира 57 предмети од областа на општествените науки.

ПОЛИЦИЈАТА ПРИВЕДЕ СКОПЈАНКА БАРАНА СО ПОТЕРНИЦА 63-годишната жена треба да издржи затворска казна од две години и шест ...

+инфо - пред: 3 часа

Таа била барана по потерница врз основа на наредба од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор затвор од две години и шест месеци за сторено кривично дело по член 247 од Кривичниот законик. Околу 13.30 часот на ул.

19 поврзани вести »

УКРАИНА ЗА САД ЌЕ СТАНЕ ВТОР ВИЕТНАМ Директорот на руската служба за разузнавање го предупреди Вашингтон

+инфо - пред: 3 часа

Украина ќе се претвори во црна дупка која ќе апсорбира сè повеќе ресурси и луѓе - напиша директорот на руската Служба за надворешно разузнавање, Сергеј Нaришкин. Поддршката на Западот за Украина оваа земја ќе ја претвори во „втор Виетнам“, им порача ...

9 поврзани вести »

БАРАЊЕТО ЗА ЕКСТРАДИЦИЈА ДЕНЕСКА ЌЕ БИДЕ ИСПРАТЕНО ДО ТУРЦИЈА Министерот Лога очекува брз и позитивен одговор

+инфо - пред: 3 часа

Турција е стратешки партнер на Македонија за многу други побитни прашања од ова. Јас верувам дека за релативно кратко време ние ќе добиеме позитивен одговор – рече министерот за правда Кренер Лога.

117 поврзани вести »

ПОЧИНА ЅВЕЗДАТА НА „PEAKY BLINDERS“ Славниот поет и актер Бенџамин Зефанија ја загуби битката со тешката болест

+инфо - пред: 3 часа

Ѕвездата од „Peaky Blinders“ Бенџамин Зефанија починал во раните утрински часови, осум недели откако му бил дијагностициран тумор на мозокот. Ѕвездата од „Peaky Blinders“ Бенџамин Зефанија починал во раните утрински часови, осум недели откако му бил ...

2 поврзани вести »

„ЖИВОТОТ МИ СЕ ПРЕТВОРИ ВО ПЕКОЛ, А МОЕТО ДЕВОЈЧЕ Е ВО ГРОБ“ Први зборови на мајката Зорица по убиството на Вања

+инфо - пред: 3 часа

Не можам да зборувам. Сè уште не знам зошто се случи ова. Сè уште го чекам епилогот од сето ова. Сè уште не ми е јасно зошто мојот најнормален живот се претвори во пекол - Зорица Ѓорчевска, мајката на брутално убиената Вања во ексклузивна исповед за ...

43 поврзани вести »

МИЦКОСКИ ДА КАЖЕ ДАЛИ СЕ СРЕЌАВАЛ СО ПАЛЕВСКИ Ако има дополнителни информации, треба да ги каже на обвинителите, ...

+инфо - пред: 4 часа

Надлежните органи, пред се Јавното обвинителство, согласно законот имаат обврска да ги истражат односите на Палевски со сите негови соработници, вклучително и со Мицкоски – рече Кузеска. Ако има поинкави докази за двојното убиството лидерот на ...

505 поврзани вести »

Вечерва се одржува главната вечер на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ!

+инфо - пред: 4 часа

Во листата со изведувачи се: македонскиот маестрален музички уметник Кирил Џајковски, „Даб Ефекс“ од Австралија, „Ејсид Араб“ од Франција, но и најуспешниот регионален состав „Дубиоза Колектив“, како и популарните „С.А.Р.С.

14 поврзани вести »