TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Шекеринска со напад ја брани скандалозната фотка: Реагираат тие кои дури девет години коалицираа со Дехари

+инфо - тукушто објавено

М инистерката за одбрана Радмила Шекеринска за време на денешниот престој во Битола јавно одговори во врска со објавената фотографија и коментарите на социјалните мрежи по нејзината средба со градоначалникот на Општина Кичево, Фатмир Дехари.

66 поврзани вести »

Српскиот минисер за одбрана до Шекеринска: Зошто министерката не се слика под кукаст крст?

+инфо - пред: 27 мин

Позирање пред симболи на терористи кои се неспорно виновни за убиства на стотина цивили, жени и децa и зборување дека така се служи на граѓаните не е ништо помалку лицемерно, отколку да се сликате под знамето на Исламската држава и да говорите за ...

66 поврзани вести »

Коронавирус во два фудбалски тима: Ренова има четворица заразени, а двајца во Шкендија

+инфо - пред: 58 мин

Синдикатот на фудбалери на Македонија на Фејсбук објави дека повторената анализа покажала позитивни случаи во два тетовски клубови Ренова и Шкендија. Четири лица од Ренова и две од Шкендија се позитивни на вирусот ковид-19.

65 поврзани вести »

Почина професорката Станка Славенска

+инфо - пред: 1 час

Денеска почина професорката Станка Славенска, истакнат педагошки работник, добитник на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје. Професорката работеше како директор на гимназијата „Орце Николов“ и на Педагошкиот завод на Македонија, како и потсекретар ...

5 поврзани вести »

Новозаразените во Скопје се од Бутел, Чаир, Гази Баба, Карпош, Аеродром и Сарај

+инфо - пред: 1 час

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. Министерството за здравство информира дека во Бутел има шест новозаразени, во Чаир – 11, Гази Баба еден, во Карпош, Аеродром и Сарај по двајца.

77 поврзани вести »

Зекири објави дека е позитивен на коронавирусот

+инфо - пред: 2 часа

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на коронавирусот. Информацијата ја објави на неговиот Фејсбук профил. Зекири информира дека позитивни на коронавирус се и неговата сопруга како и неговото тримесечно бебе.

67 поврзани вести »

62 лица заразени од ковид-19, двајца починати

+инфо - пред: 2 часа

За само едно деноноќие земјава регистрира 62 новозаразени. Најголем број повторно се во Скопје – 24 ца, по што следува Штип со 14 и Тетово со 12, јави Телма . Во земјава се регистрирани и два смртни ...

258 поврзани вести »

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

+инфо - пред: 2 часа

Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска, во својство на партиски функционер, соопшти дека ДУИ принципиелно останува на ставот – датумот за избори да се донесе со консензус. – Ставот на ДУИ е конзистентен и принципиелен од почетокот кога се ...

34 поврзани вести »

Ѓилас и пиша на Брнабиќ: Вие ја спомнувате опозицијата само кога ја навредувате и лажете

+инфо - пред: 2 часа

Претседателот на српската опозициска Партија за слобода и правда (ССП-членка на Сојузот за Србија), Драган Ѓилас упати отворено писмо до премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, во кое ги демантираше тврдењата на премиерката дека „ги молел ...

5 поврзани вести »

Идната недела картички „Купувам домашно“

+инфо - пред: 2 часа

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска соопшти дека следната недела, веднаш штом ги добијат листите со корисници, банките ќе почнат да ги издаваат картичките „Купувам домашно“, а средствата ќе им бидат исплатени директно од Буџетот, преку ...

34 поврзани вести »

Ангеловска: Буџетските приходи се 12,7 милијарди денари, а даночните 6,5 милијарди

+инфо - пред: 2 часа

Даночните приходи во мај бележат помал пад од проектираниот што покажува дека го имаме одбрано најсоодветното портфолио согласно анализите и проценките на ситуацијата со ковид-кризата која предизвика рецисија и во најсовремените економии.

65 поврзани вести »

Спасовски: Изборите треба да се одржат на 5 јули

+инфо - пред: 3 часа

Добро е сите да учествуваат во изборниот процес, а политичките партии да го покажат демократскиот капцитет и да понудат опции за граѓаните, рече премиерот Оливер Спасовски по денешната координативна средба на кандидатите за пратеници за Изборна ...

80 поврзани вести »

Стотици луѓе заразени со коронавирусот избегале од карантин

+инфо - пред: 3 часа

Полицијата во неколку африкански земји трага по повеќе стотици лица заразени со коронавирусот, кои изминатите недели избегале од честопати нехигиенските и несоодветните центри за карантин.

258 поврзани вести »

Спасовски: Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за отвoрање на границите

+инфо - пред: 3 часа

Владата ѝ даде насоки на Комисијата за заразни болести да се разгледа и прашањето за отварањето на границите, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски во Куманово по завршување на к оординативна средба на кандидатите за пратеници за Изборна единица ...

65 поврзани вести »

Канада ќе ѝ донира на Македонија 250.000 долари за борба против корона пандемијата

+инфо - пред: 3 часа

Канада ќе и донира на Северна Македонија 250.000 канадски долари како помош во борбата против пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, соопшти Канадската амбасада со седиште во Белград.

258 поврзани вести »

Македонец од Белгија сведочи за голгота со опасниот вирус: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

+инфо - пред: 4 часа

Те земаат во болница, ти викаат поздрави се со сопругата, ќе се слушнеш можеби за некој час, ова се првите спомени на Борче Двојаковски, Македонец кој за сега живее во Белгија, и пред два месеца се зарази со Ковид-19, за неговата триесетдневна ...

14 поврзани вести »

Стојаноска: Заев и Обвинителството директно го штитат Ден Дончев кој незаконски добил над 100.000 евра

+инфо - пред: 4 часа

Зоран Заев и ЈО директно го штитат осомничениот за криминал Ден Дончев кој незаконски се стекнал со над 100.000 евра во два наврати. Медиумите објавија аргументи и докази кои индицираат на криминал кои сите го гледаат, само обвинителите од јавното ...

26 поврзани вести »

Во „сканија“ ладилник пронајдени 113 мигранти

+инфо - пред: 4 часа

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски регистарски ознаки, биле пронајдени 113 лица мигранти (110 од Бангладеш, 1 од Индија и 2 од Мјанмар).

33 поврзани вести »

Возеле во спротивна насока на автопат, направиле сообраќајка и побегнале

+инфо - пред: 4 часа

Вчера околу 21.30 часот на автопатот Демир Капија – Неготино, кај с.Тремник, се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „ауди“ со скопски регистарски ознаки и патничко возило „мерцедес“ со струшки регистарски ознаки, управувани од ...

10 поврзани вести »

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите, но наша желба е да се одржат што побрзо

+инфо - пред: 5 часа

Европските дипломати имаат потреба од соговорник. Потребен им е легитимен соговорник, но и функционална администрација која тесно ќе соработува со легитимна политичка власт, и на европските дипломати во овие околности особено им се неопходни одлуки.

21 поврзани вести »