TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

„1 од 5 милиони“: Награда за измамата се продолжените договори на директорите на РТС и РТВ

+инфо - 18.07.2019

Опозициското здружение „Еден од пет милиони“ соопшти денеска дека продолжувањето на договорите на генералните директори на Радио-телевизија Србија (РТС) и Радио Телевизија Војводина (РТВ), и покрај исполнувањето на условите за пензија, се награда за ...

8 поврзани вести »

Бектеши: Сите можности се отворени во спорот со Хеленик Петролеум

+инфо - 18.07.2019

Нашите аргументи ќе ги презентираме ако почне рочиштето. Досега имавме неколку состаноци со компанијата. Генерално преговорите ги водиме јас и вицепремиерот Кочо Анѓушев, но вклучени се и експерти.

37 поврзани вести »

Концертот на финскиот пијанист Мустонен e одложен во 21 часот

+инфо - 18.07.2019

Концертот на финскиот пијанист Оли Мустонен на фестивалот „Охридско лето“ што беше закажан за вечерва 20 часот, се одложува во 21 часот, информираат од фестивалската дирекција. Виртуозот на пијано Мустонен ќе настапи во црквата „Света Софија“ во ...

19 поврзани вести »

Ранета српска директорка на банка, напаѓачот ја извадил кацигата за да го види пред да пука

+инфо - 18.07.2019

Директорка на банка била ранета утрово во Србија, пренесува „ Курир.рс “. Непознатиот напаѓач со скутер се доближил до неа, ја симнал кацигата и потоа пукал кон неа. Љубица Мичиќ требало да оде на работа, кога некој пукал во неа.

12 поврзани вести »

Елези: Приходите повисоки од лани, буџетскиот дефицит понизок

+инфо - 18.07.2019

Реализираните приходи во државниот буџет во 2018 година се за 8,8 милијарди денари повисоки во однос на претходната 2017 година или за 5 отсто повисоки, додека буџетскиот дефицит е помал од проектираниот и изнесува 1,8 отсто од БДП, рече на ...

20 поврзани вести »

Опасен по здравјето секој втор ресторан, сендвичара, слаткарница во Дојран, Охрид и Струга

+инфо - 18.07.2019

Како небезбедни поништени се приближно 218 килограми храна, најголем дел месо и подготовки од месо и јајца. Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), од 5 до 11 јули, спроведоа вонредни инспекциски контроли кај операторите ...

Пендаровски: Да се прави разлика меѓу СЈО и истрагата за „Рекет“

+инфо - 18.07.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека мора да се направи разлика меѓу истрагата за „Рекет“ во Јавното обвинителство и работата на обвинителите во Специјалното јавно обвинителство. Тој во интервју за Радио Слободна Европа вели дека е разочаран ...

Паника поради хит апликацијата за „стареење“! Каде одат вашите фотографии и податоци! ФОТО

+инфо - 18.07.2019

Дали постои причина за загриженост тука? Зависи до тоа колку ги цените вашите приватни информации. Иако многу популарната апликација FaceApp моментално „пали и гаси“ на социјални мрежи, некои корисници се загрижија за нивните фотографии, односно што ...

37 поврзани вести »

1700 ресенчани се лекувале во Дневната болница во домот (ВИДЕО)

+инфо - 18.07.2019

Од декември 2018 година почна со работа Дневната болница во Здравствениот дом во градот Ресен. Станува збор за услуга која е прва од овој вид во здравствените домови ширум државата. Директорката на Здравствениот Дом, д-р Сања Андоновска, истакна ...

4 поврзани вести »

Катица е на боледување

+инфо - 18.07.2019

Шефицата на Специјалното јавно обвинителство во оставка, Катица Јанева е на боледување, и официјално потврдија од СЈО. Таа боледувањето го отворила ден по поднесувањето оставка од функцијата, односно на 16 јули.

216 поврзани вести »

Да се ослободат сите незаконски притворени Украинци од Русија, повика ЕП

+инфо - 18.07.2019

Европскиот парламент денеска усвои резолуција со која се повикуваат руските власти безусловно да ги ослободат сите незаконски и произволно притворени украински граѓани, соопшти прес-службата.

17 поврзани вести »

Кинеските државни банки најголеми тајни кредитори, поголеми од ММФ и Светска банка

+инфо - 18.07.2019

Истражувањата покажуваат дека кинеските државни банки издале околу една четвртина од вкупните кредити на пазарите во развој. Тоа доведе Кина да стигне на водечката глобална позиција како официјален кредитор, оставајќи ги зад себе ММФ и Светска банка.

13 поврзани вести »

По повеќе децении почна реконструкцијата на улицата Индира Ганди

+инфо - 18.07.2019

Екипите на Град Скопје ја почнаа првата фаза од реконструкцијата на коловозот на улицата Индира Ганди, во општината Шуто Оризари. Оваа значајна сообраќајница ќе се обнови во должина од 1.100 метри, на потегот од раскрсницата со улицата Босна и ...

11 поврзани вести »

Опасност од земјотреси во Истанбул, предупредуваат научници

+инфо - 18.07.2019

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник „Карар“. Научниците изготвија извештај базиран на студија за активностите во ...

62 поврзани вести »

Патниците сѐ уште не се тргнати за Франкфурт, српската полиција го бара лицето кое пријавило дека има бомба

+инфо - 18.07.2019

Полицијата потврди дека рано изутринава, околу 6 часот, непознато лице се јавило на белградскиот аеродром и пријавило оти во авионот за Франкфурт има поставено бомба. – Пилотот ни рече „земете си ги работите и излегувајте, имаме технички проблеми“ – ...

62 поврзани вести »

Хаос и на аеродромите во Подгорица и Тиват поради дојави за бомби

+инфо - 18.07.2019

На аеродромите во Подгорица и Тиват вчера било пријавено дека е поставена бомба. Еден од патниците кој се наоѓал на аеродромот во Подгорица изјавил дека полицијата ја прегледувала торбата на секој од нив.

62 поврзани вести »

Константинос Тасулас избран за нов претседател на грчкиот Парламент

+инфо - 18.07.2019

Со рекорден број гласови, 283 од 298 присутни пратеници, кандидатот од Нова демократија, Константинос Тасулас утрово беше избран за нов претседател на грчкиот Парламент, јави дописничката на МИА од Атина.

17 поврзани вести »

Во Карпош 4 се уредува зеленило од 5.300 квадратни метри

+инфо - 18.07.2019

Во Општина Карпош се уредува зелениот агол меѓу ул. „Љубљанска“ и бул. „Партизански одреди“. На површина од 5.300 метри квадратни, се поставува нова тревна површина, украсни грмушки и растенија, со цел да се зголеми и оплемени зеленилото во овој дел ...

13 поврзани вести »

Брат и сестра од Австралија затајувале данок „по Божја волја“

+инфо - 18.07.2019

Брат и сестра од Австралија не плаќале данок, под изговор дека тоа е „против Божјата волја”, но судот одлучи сега да платат казна од над 2,3 милиони австралски долари бидејќи во Библијата не пишува „не плаќај данок”.

13 поврзани вести »

Турски „Балканлар пластик“ почна со изградба на фабрика во Бунарџик

+инфо - 18.07.2019

Турската компанија „Балканлар пластик“ денеска почна со изградба на фабрика во ТИРЗ Скопје 1, каде планира да инвестира 7,5 милиони евра и да отвори на почетокот 80, а подоцна 306 работни места.

41 поврзани вести »