TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Љубовен проблем

+инфо - пред: 3 часа

Трпе оди на доктор и му вика: – Докторе имам проблем. Водам љубов со часови, а не можам да свршам… – Полека, ќе ве излечиме… Но зошто цело време се вртите? – Жена ми, ми рече дека ќе ме убие ако отидам на ...

Идната недела пристигнуваат вакцините против грип

+инфо - пред: 3 часа

Сезонската имунизација против грип во Здравствен дом – Скопје ќе се одвива во поликлиниките Ѓорче Петров, Букурешт, Чаир, Бит Пазар, Ченто и Јане Сандански. Вакцините против сезонски грип кои се производ на француската фармацевтска компанија „Санофи ...

126 поврзани вести »

Алтернатива со предлози за спас на учебната година

+инфо - пред: 3 часа

Учениците, студентите, како и целиот образовен систем, се соочуваат со големи проблеми и потешкотии во исполнување на воспитно-образовната цел. Ова истражување откри дека Министерството за образование и наука не било подготвено за почеток на ...

128 поврзани вести »

Во угостителски објекти се прават свадби со многу гости и без дистанца, констатирале инспекторите

+инфо - пред: 3 часа

Со новите измени што веќе се во собраниска процедура, инспекторатот ќе може и да издаде решение за забранана дејност од 10 до 30 дена и како и глоба која ќе зависи од големината на правниот субјект.

64 поврзани вести »

Хаос во Прага: Полицијата апси незадоволни граѓани од мерките против ковид-19

+инфо - пред: 3 часа

Според правилата донесени од чешката влада, собири на најмногу 500 лица се дозволени во Прага, а групите мора да бидат поделени на не повеќе од 20 лица. Исто така, сите мора да носат маски.

20 поврзани вести »

Пауновски му се моли на Бога инспекторите да се здрави додека не се вработат нови 20

+инфо - пред: 3 часа

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски денеска истакна дека работите околу новите вработувањата се тргнати од мртвата точка и дека за наредната година ќе добијат 20 нови вработувања.

64 поврзани вести »

Со закон и задолжително ќе биде носењето маска на отворено, а се ограничуваат и групирањата

+инфо - пред: 3 часа

За овој Закон, што се носи по скратена постапка и чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, пратениците од владејачкото мнозинство поднесоа пет амандмани, а амандмани имаат и Алијанса на Албанците и Алтернатива.

56 поврзани вести »

Марковски: Дали е обезбедена бесплатна вакцина против сезонски грип за сите здравствени работници?

+инфо - пред: 4 часа

Вело Марковски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, посочи 12 причини, поради кои, како што рече, одговорност треба да поднесе министерот за здравство Венко Филипче. Загрижени сме како и сите граѓани за големата смртност, хаотичните мерки и ...

126 поврзани вести »

Апаратчици

+инфо - пред: 4 часа

Како Јани Макрадули и Андреј Жерновски, некогаш битни луѓе во номенклатурата, станаа апаратчици, на кои „газдата“ Зоран Заев мора да им наоѓа столче во апаратот, за да опстанат, за да земаат плати? Јани Макрадули и Андреј Жерновски ги познавам долги ...

27 поврзани вести »

Бухова: Нема сива зона, сите позитивни и нивните контакти имаат решенија за изолација

+инфо - пред: 4 часа

Ова го посочи денеска директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата на Инспекцискиот совет. Сите лица кои се позитивни или имале контакт со заболено лице имаат ...

124 поврзани вести »

Позитивен наставник изолира колега и 22 ученици, заболени и три медицински лица во Кавадарци

+инфо - пред: 4 часа

Изминативе 24 часа во Кавадарци се потврдени 18 случаи на коронавирус, во Неготино шест, а во Росоман еден. Тие се на возраст од 8-71 година Позитивен наставник изолира колега и 22 ученици, заболени се и три медицински лица во Кавадарци, оваа ...

71 поврзани вести »

Повлечен учебникот за петто по Македонски јазик – содржел стереотипи и дискриминации

+инфо - пред: 4 часа

Министерството за образование и наука (МОН) го повлече учебникот за петто одделение по Mакедонски јазик поради стереотипни и дискриминаторски содржини. Министерството информира дека во тек е подготовка на целосно нов Закон за учебници со кој ќе се ...

48 поврзани вести »

Арсовски: Бошкоски да не си ги троши парите оти не може една инвестиција да донесе

+инфо - пред: 4 часа

Ништо не може да го испере луксузот на Зоран Заев и неговите советници во кабинетот во владата. Над 20.000 евра секој месец одат за нето плати на советниците на Зоран Заев, 23-ца луѓе за кои никој ништо од граѓаните не знае што работат и за што ги ...

67 поврзани вести »

Склучен договор за јавна набавка за мрежна опрема за Собранието

+инфо - пред: 4 часа

Благодарение на нашите пријатели и поддржувачи го трансформираме Собранието за сите наши граѓани да имаат отворена, одговорна и инвентивна законодавна власт - стои во соопштението. Во рамки на Програмата за Парламентарна поддршка на Собранието на ...

17 поврзани вести »

Само едно лице e високо загрозено од контактите на министерот Спасовски

+инфо - пред: 4 часа

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал едно решение за самоизолација, по пристигната епидемиолошка анкета спроведена за лицата кои биле во контакт со министерот за внатрешени работи Оливер Спасовски, кој пред два дена објави дека е ...

124 поврзани вести »

Експерите предлагаат нови сорти грозје за справување со климатските промени

+инфо - пред: 4 часа

Државата треба да финансира обуки и научно-истражувачки проекти кои на терен ќе ги согледаат климатските промени во подолг временски период - подвлече Манасиевска Симиќ. Ќе мора да се менува структурата на лозарството преку воведување нови сорти ...

8 поврзани вести »

Арсовски за протестот на Јанчев: Ви кажав дека ќе го откаже

+инфо - пред: 4 часа

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски преку Фејсбук иронизира за закажаниот, па откажаниот протест на кавадаречкиот градоначалник и поранешен потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ Митко Јанчев. – Ви кажав дека ќе го откаже протестот.

84 поврзани вести »

Имаат предност трудниците, постарите, ама не само тие…

+инфо - пред: 4 часа

Во редица во банка, во редица на каса во маркет, во обична колонијална продавничка кадешто иако знаат за состојбата на Лука, често се случува да ѝ дадат предност на некоја повозрасна жена или на трудница, а не знаат дека и во нашиот случај е можеби ...

Шведски водител со облека покажал какво ќе биде времето

+инфо - пред: 4 часа

Водителите на временска прогноза вообичаено својата професионалност ја одразуваат и со начинот на кој се облекуваат во текот на ТВ преносот. Но, големо внимание на светските медиуми привлекол еден водител кој со необичниот стајлинг насмеал многумина.

Царовска: МОН работи на воведување медиумска писменост во наставните содржини

+инфо - пред: 5 часа

Ова денеска го соопшти министерката за образование и наука Мила Царовска на онлајн тркалезната маса на тема „Потребата и можностите за вклучување на медиумската писменост во формалното образование во Реупублика Северна Македонија“.

28 поврзани вести »