TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

+инфо

Град Скопје ќe објави повик за субвенции за велосипеди и електрични тротинети

+инфо - пред: 5 часа

Градот Скопје утре ќе ги објави јавните повици за доделување субвенции за велосипеди и електрични тротинети во 2020 година. Новитет оваа година е што граѓаните ќе можат да доставуваат фискални сметки за купен велосипед или електричен тротинет од ...

33 поврзани вести »

Белгискиот принц се заразил од коронавирус на забава во Шпанија

+инфо - пред: 5 часа

Белгискиот принц Јоаким е позитивен на коронавирусот откако присуствувал на една забава во Шпанија. Најмладиот син на принцезата Астрид, 28-годишниот принц, се заразил, како што се претпоставува, на забава во Кордоба, но причините поради кои отишол ...

18 поврзани вести »

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

+инфо - пред: 5 часа

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија денеска надмина 400.000, откако во последните 24 часа беа потврдени 9.268 нови случаи. Вкупниот број потврдени случаи во земјата сега изнесува 405.843.

258 поврзани вести »

Филипче: Ги подобривме условите во 28 јавно-здравствени установи

+инфо - пред: 5 часа

Министерот за здравство Венко Филипче претпладнево на својот фејсбук напиша дека продолжува инвестирањето во здравствените установи, во нова медицинска опрема и во човечкиот капитал. Според Филипче, подобрени се условите во 28 јавно-здравствени ...

87 поврзани вести »

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе го поднови директорот на Дрисла со три џипа среде најголема криза

+инфо - пред: 5 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ тврди дека Шилегов ќе го поднови директорот на Дрисла со 3 нови џипа кога целата држава е во криза и луѓе остануваат без работа. „Петре Шилегов ќе го поднови директорот на Дрисла Коста Начевски со три нови џипа, кои се ...

18 поврзани вести »

Светски ден без тутун: Во Македонија 22 отсто девојчиња и 31 отсто момчиња пушат цигари

+инфо - пред: 6 часа

Преку 40 милиони млади во светот на возраст од 13 до 15 години користат тутун. Речиси девет од 10 пушачи почнуваат да пушат пред да наполнат 18 години. Секоја година тутунската индустрија инвестира повеќе од девет милијарди американски долари за ...

16 поврзани вести »

Протести против расизмот низ цела Америка

+инфо - пред: 6 часа

Протестите поради смртта на Џорџ Флојд, Афроамериканец кој беше брутално задушен од полициски службеник во понеделникот во Минеаполис, се проширија низ цела Америка, од источниот до западниот брег на земјата.

214 поврзани вести »

Астронаути на НАСА на пат кон Меѓународната вселенска станица ВИДЕО

+инфо - пред: 6 часа

Вселенското летало, дизајнирано и изградено од приватната компанија „SpaceX“, беше лансирано во орбита со двајца астронаути од американската вселенска агенција НАСА. Тоа е историско лансирање од вселенскиот центар Кенеди во Кејп Канаверал, првото ...

76 поврзани вести »

Трамп го одложува самитот на Г7

+инфо - пред: 6 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе го одложи состанокот на Групата на седум (Г7) најразвиени земји до есен, што беше планиран за следниот месец во САД и покрај епидемијата на коронавирусот .

44 поврзани вести »

Граѓаните уште денеска имаат рок да ги потврдат даночните пријави

+инфо - пред: 6 часа

Граѓаните уште денеска ќе можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа не го сторат, од 1 јуни Управата за јавни приходи ќе ги смета даночните пријави за конечни.

65 поврзани вести »

НАСА успешно ја лансира ракетата SpaceX со екипаж (ВИДЕО)

+инфо - пред: 16 часа

Епкипажот го сочинуваат астронаутите Даг Харли и Боб Бехенкен. НАСА денеска во 15.22 часот по американско време успешно ја лансира од Меѓународната вселенска станица (ISS) ракетата SpaceX Ракетата има екипаж прв пат по 2011 година.

76 поврзани вести »

Амбасада на САД: Русите играат со вистината, дури не користат вистински снимки!

+инфо - пред: 16 часа

Еве што всушност се случи“, напиша Амбасадата на САД повикувајќи се на соопштение на американското воено воздухопловство. Русија си игра со вистината и не користи ни вистински снимки и фотографии, соопшти денеска американската амбасада во Скопје ...

21 поврзани вести »

„Само вистина” најгледана дебатна емисија, пет копја пред „360 степени” и „Заспиј ако можеш”

+инфо - пред: 17 часа

Плусинфо дојде до петочните податоци на официјалното мерење на агенцијата „Нилсен", според кои оваа емисија во петокот имала рејтинг од 18,5 отсто. „Само вистина” на Канал 5 и натаму е најгледана дебатна емисија на македонските телевизии.

ГРАФИКОН Ковид-19 убива неколкукратно повеќе од грипот

+инфо - пред: 17 часа

Податоците на графиконот за смртноста на ковид-19 се прикажани како стапка на 100.000 жители до 25 мај 2020, а на грипот како стапка на 100.000 жители за последната достапна година) Споредбата на смртноста од ковид-19 и грипот (инфлуенца) направена ...

СКАНДАЛ Шекеринска позира пред симбол на УЧК во Кичево, а после се вади

+инфо - пред: 17 часа

Фотографијата е направена за време на посетата на министерката на општината Кичево каде што со градоначалникот Дехари тема на разговор била состојбата со ковид-19. Скандалозна фотографија на која вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила ...

42 поврзани вести »

Дали ќе има карантин за Сарај, Чаир, Аеродром…?

+инфо - пред: 18 часа

Денешниот биланс покажа дека во сарај има најмногу заболени во Крушопек, Буковиќ и Сарај. Во последните 24 часа направени се 1.120 тестирања, а регистрирани 35 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје- 22, Куманово -4, Тетово-6, и по еден во Штип ...

32 поврзани вести »

Баерн Минхен ја оствари својата десета победа во низа

+инфо - пред: 19 часа

Две од од нив се остварени во германскиот куп и Лигата на шампионите, а останатите беа во Бундеслигата. Баерн Минхен ја совлада Фортуна Дизелдорф со 5:0 вечерва во натпревар од 29-то коло на Германскиот фудбалски шампионат.

62 поврзани вести »

Прв лет на електричниот авион eCaravan (ВИДЕО)

+инфо - пред: 19 часа

Летот траеше 30 минути. Електричниот авион наречен eCaravan, кој е базиран на моделот Cessna и може да прими до девет лица деновиве го направи својот прв пробен лет. Прв лет на авионот се случи во државата Вашингтон, а летот траеше 30 ...

3 поврзани вести »

Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

+инфо - пред: 19 часа

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Како што најавува УХМР, ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде од 4 до 13, а максималната од 16 до 24 ...

59 поврзани вести »

Обвинителството на БиХ побара притвор за премиерот на Федерацијата Фадил Новалиќ

+инфо - пред: 19 часа

„По сослушувањето на осомничените, обвинителскиот тим на Обвинителството на БиХ испрати предлог до Судот на БиХ да им изрече мерка притвор во траење од 30 дена“, објави Обвинителството на БиХ.

17 поврзани вести »